Нетните финансови активи на глава от населението в България възлизат на 16 410 евро през 2023 г., с което страната ни се нарежда на 35-о място сред най-богатите държави в света.
Това сочи публикуваният през тази седмица Доклад за глобалното благосъстояние на Allianz, който разглежда състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави.
Финансовите активи на българските домакинства нарастват с 5.8% през 2023 г. - след общия ръст от над 40% през двете предходни години.
Този по-нормален растеж се дължи главно на ценните книжа, които отчитат ръст от едва 1.5%, което е най-слабото увеличение от 12 години. Другите два класа активи показват стабилен ръст от 11.2% - банкови депозити, и 17.5% - застраховки/пенсионни спестявания, като последните играят второстепенна роля в портфейла на българските домакинства с дял от 10%.
Това развитие намира израз в поведението на българските спестители. Свежите спестявания в ценни книжа драстично намаляха – от 5.4 млрд. евро до 0.7 млрд. евро, така в този клас активи бяха закупени само облигации.
Спестяващите удвоиха свежите си средства за банкови депозити (до 4.4 млрд. евро) и „преоткриха“ застраховките/пенсионните спестявания: след като изтеглиха пари през 2022 г., те инвестираха 2.1 млрд. евро през 2023 г. Но като цяло, в съответствие със световната тенденция, новите спестявания намаляват с 21% - до 7.2 млрд. евро.
В реално измерение картината не е толкова розова: коригирани спрямо инфлацията, през 2023 г. финансовите активи са намалели с 2.6%. В сравнение с нивото преди пандемията (2019 г.) обаче, в края на 2023 г. покупателната способност на финансовите активи е с 24.4% по-висока.
Активите на недвижимите имоти продължиха да нарастват рязко с 9.9%, като не се поддадоха на обрата при лихвените проценти.
Ръстът на пасивите се ускори до 13.6%, което е най-бързото увеличение от времето преди глобалната финансова криза. Съответно съотношението на дълга се увеличи до 28% – което все още е доста под съотношението тогава. Нетните финансови активи пък напреднаха със скромните 4.1%.
Въпреки че отстъпва с две позиции в класацията на най-богатите страни, в дългосрочен план страната ни е един от големите победители в тазгодишния доклад, като се придвижва със седем места напред за последните 20 години.
Сходен напредък отчитат Естония (+6 до 26-о място) и Литва (+8 до 29-о място), докато Словакия (-5 до 36-о място) и Полша (-3 до 37-о място) са губещи.
Картината по света
2023 г. беше белязана от рязко затягане на паричната политика. Но икономиките се оказаха устойчиви и пазарите дори процъфтяха, посочват в доклада си ескпертите на Allianz.
На този фон, глобалните финансови активи на частните домакинства отбелязват силен ръст от 7.6%, с който загубите от предходната година (– 3.5%) са повече от компенсирани. В края на 2023 г. общите финансови активи възлизат на 239 трилиона евро.
Растежът при трите основни класа активи е доста неравномерен. Ценните книжа (11%) и застраховките/пенсионните спестявания (6.2%) се възползваха от бума на фондовия пазар и по-високите лихвени проценти и нараснаха значително по-бързо от средното за последните десет години.
За разлика от тях, ръстът на банковите депозити спадна до 4.6% след свързаните с пандемията години на бум, отбелязвайки едно от най-ниските увеличения за последните 20 години, се посочва в доклада.
Възстановяването през 2023 г. беше широкообхватно. Само две страни – Нова Зеландия и Тайланд, не регистрираха ръст. Освен това растежът е сравним във всички региони, не на последно място в Азия и Северна Америка, като и двата континента имат ръст над 8% – а САЩ (8.6%) расте дори по-силно от Китай (8.2%).
Лидер в класацията е САЩ с нетни финансови активи на глава от населението от 260 320 евро, следвана от Швейцария (255 440 евро), Дания (172 200 евро), Сингапур (171 930 евро) и Тайван (148 750 евро).
Топ 10 на подреждането се допълва от Нова Зеландия (127 430 евро), Швеция (125 660 евро), Канада (123 130 евро), Нидерландия (117 280 евро) и Белгия (104 040 евро).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 3 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 3 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 4 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 5 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 5 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 7 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgАморим измисли наказание за мързеливците в Ман Юнайтед – прокуждане в България
dsport.bgНови проблеми в ЦСКА преди мача с Лудогорец (ВИДЕО)
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg