Трябва ли милиардерите да съществуват?

Остователят на Microsoft Бил Гейтс, чието състояние в момента е оценявано на близо 139 млрд. долара от Forbes, признава, че е “странно да има хора, които разполагат с милиарди долари.”

Това заяви той по време на нова документална поредица по Netflix на име “Какво следва? Бъдещето с Бил Гейтс.”

“Това е умопомрачително количество пари спрямо личните нужди на човек,” допълва Гейтс, който говори по въпроса за неравенството при доходите по света.

На въпроса дали смята, че е “прекалено богат,” милиардерът избягва да даде директен отговор “да” или “не”. Според него обаче, богатите хора трябва да споделят по-голяма част от богатството си с останалата част от човечеството. “Донякъде е откачено, че имаме милиардери,” казва Гейтс.

“Това е огромно богатство, което би било абсурдно дори да се опитате да изконсумирате. Бихте искали тези пари да се върнат на обществото, а не просто да се потребяват.”

Гейтс има лично отношение по този въпрос. Неговата фондация Bill & Melinda Gates Foundation е дарила милиарди долари за решаването на глобални проблеми, като бедността и неравенството. Заявявал е, че най-богатите хора, в това число и той, би трябвало да плащат много по-високи данъци.

“Аз подкрепям данъчна система, при която, ако имате повече пари, плащате по-висок процент данъци. Мисля, че богатите трябва да плащат повече, отколкото плащат в момента,” пише Гейтс в блогопост през 2019 г.

Съгласно предложената от самия него данъчна система за САЩ, богатството му би било с 62% по-малко, заяви наскоро Гейтс по време на събитие, подкрепено от Netflix.

“Бих заложил доста високи данъчни ставки за богатите хора,” заявява той, цитирайки разговор, който е провел със сенатор Бърни Сандърс, който подкрепя значително по-високи данъци за богатите.

“Не бих направил незаконно това да има милиардери. Сандърс би отнел 99% от това, което имам. Аз бих отнел 62%. Има разлика.”

Неравенството 

Повечето американци подкрепят по-високите данъци за богатите хора като част от борбата с нарастващото неравенство, сочат социологически проучвания.

Състоянието на най-богатия 1% от американците наскоро достигна рекордно високо ниво, като в момента те притежават над 30% от богатството на нацията, сочат данни на Федералния резерв.

Близо 38 милиона души в момента живеят в бедност в САЩ - една от най-богатите държави в света. Това предполага, че “нашата мрежа за социална сигурност не е финансирана толкова добре, колкото би ни се искало,” казва още Гейтс.

По тази причина той, както и неколцина други милиардери, сред които Уорън Бъфет и Марк Кюбан, подкрепят по-високите данъци за богатите.

Това е идеята зад неговата отдаденост на филантропията и за призива му повече милиардери да се присъединят към инициативата Giving Pledge. 240 богати хора вече се присъединиха към нея и ще дарят поне част от богатството си за благотворителност.

В крайна сметка, Гейтс планира да дари “на практика цялото” си огромно богатство и да отпадне от класацията на на-богатите хора в света.

“Не казвам, че е нещо ужасно човек да е в тази класация. Просто изяснявам, че това не е нещо позитивно,” казва той в документалната поредица.

“Мисля, че светът би бил по-добро място, ако милиардерите даряват доброволно повече средства.”

Гейтс все още вярва твърдо в капитализма като основа на американската икономика. Той допълва, че финансовите стимули за усърдна работа и иновативно мислене би трябвало да продължат да съществуват, като вдъхновение за служители и предприемачи като него да създават богатството, което поддържа работата на щатската икономика.

“Не съм човек, който смята, че забраняването на богатството над определени нива е подходящият начин на действие,” казва той. “Аз обаче съм пристрастен. Разбирам защо някой хора се чувстват по този начин и това е един добър дебат.”

Гейтс смята, че настоящата икономическа и политическа система на САЩ, и по конкретно данъчната система, облагодетелства несправедливо някои хора повече от други.

“Аз бях непропорционално много възнаграден за работата, която съм свършил, докато други, които работят също толкова усърдно, се справят трудно в живота.”