През първото тримесечие на настоящата година цената на биткойна чупеше рекорди, след като щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) одобри първите спот борсово търгувани биткойн фондове (ETF).
Криптовалутaта премина границата от 70 000 долара през март, според данни на coinmarketcap.com.
След като привържениците на криптовалутите бяха окрилени от победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ по-рано този месец, цената на биткойна достигна рекордните 80 000 долара за по-малко от две седмици.
В момента биткойнът вече се търгува на цена от 94 000 долара.
Почитателите на дигиталната валута са уверени, че цената ѝ ще продължи да расте, тъй като очакват по-благоприятна регулаторна среда при новата администрация в САЩ.
Мнозина смятат, че биткойнът е страхотен инструмент за натрупване на семейно богатство. Някои дори лобират за създаването в САЩ на стратегически биткойн резерв, който, според изпълнителния председател на MicroStrategy Майкъл Сейлър, е начин страната да си “купи бъдеще.”
В първото десетилетие след създаването на биткойна през 2009 г. светът не беше склонен да счита криптоактивите като сериозна опция за повечето индивидуални инвеститори.
В последните няколко години обаче, професионалистите имат по-голям достъп до образование относно криптоактивите. Асоциацията за финансово планиране в САЩ, например, в момента предлага три образователни курса за криптовалути, според нейния президент Пол Брахим.
На фона на нарастващата цена, лесно е човек да си помисли дали не е време да се инвестира в биткойн. Ето какво казват някои финансови консултанти пред CNN за хората, които обмислят подобна инвестиция за първи път.
В какво ще инвестирате?
Биткойнът е най-старата и най-известна криптовалута. Нейният създател - анонимният Сатоши Накамото, подготвя нещата така, че в света може да има най-много 21 млн. биткойна.
За разлика от други активи, които биват оценявани въз основа на материални компоненти, като стоките и услугите на дадена компания или някакъв природен ресурс, биткойнът е считан за актив за съхраняване на стойност, чиято цена зависи строго от това колко са готови другите да платят за него.
Цената му е силно волатилна, а по тази причина биткойнът е силно рисков актив. Въпреки всичките си стремглави покачвания, стойността му е отчитала и някои съкрушителни спадове.
В периода ноември 2021-ноември 2022 г., например, цената на биткойна пада със 75% - от 64 455 долара до 16 196 долара, според данни на coinmarketcap.com.
Въпреки че е определян като валута, а в някои случаи може да бъде използван като пари, биткойнът не е официално платежно средство в САЩ и в повечето останали държави.
За човек, който използва биткойни, за да продава и купува неща, пък става много по-сложно, когато това трябва да бъде посочено в данъчната декларация.
Ролята на биткойна в инвестиционния портфейл
На въпрос каква роля би могъл да играе биткойнът в цялостния инвестиционен и спестовен портфейл на човек, който може да бъде използван за закупуването на жилище, за създаването на семейство, за плащането за обучение или за пенсия, финансовите консултанти се обединяват около една препоръка – да не се инвестират пари в биткойна за нещо, което трябва да се направи в следващите пет години.
“Поради волатилността му, определено бих избягвал да използвам биткойна за краткосрочни спестявания. По същата причина бих препоръчвал и заделянето на много малка част от дълосрочната инвестиционна стратегия за биткойна,” казва Трент Портър, сертифициран финансов консултант в Priority Financial Partners.
Той съветва клиентите си, които настояват да инвестират в криптовалутата, биткойнът да не заема по-голям от 5% дял от портфейла им.
Сертифицираният финансов консултант Майк Тури, основател на Upbeat Wealth, е още по-консервативен. Той не препоръчва на клиентите си да насочват повече от 3% от инвестициите си към биткойн, ако въобще насочват такива.
“Не бих препоръчвал използването на биткойна като основна стратегия за постигането на финансовите ви цели. Ако това са допълнителни средства за инвестиране, които могат да ви помогнат да стигнете до целите си по-бързо, разбира се. Не изпускайте обаче ценни възможности заради прекалено голяма експозиция към активи, които може да не разбирате напълно.”
Мат Елиът от Pulse Financial Planning казва, че биткойнът би могъл да играе малка роля в дългосрочен пенсионен портфейл. Той препоръчва на клиентите си стратегията “основа и проучване”.
“95% от активите ви би трябвало да бъдат в един основен, добре диверсифициран портфейл, който е проектиран с оглед на вашата времева рамка и толерантност към риск. Другите 5% може да бъдат използвани за по-спекулативни инвестиции (като криптовалути), ако имате малко задължения и сте готови да приемете риска да изгубите всичко, което сте вложили в тях.”
Въпроси, които да си зададете, преди да купите биткойни
“Преди да инвестирате в биткойн по някаква причина, задайте си въпрос, ако цената на криптовалутата падне с 50% или повече, дали това ще ви постави в лоша ситуация? Ако отговорът е да, тогава трябва да преосмислите решението си,” казва Портър, който отбелязва, че дори и регулаторният риск да намалее при криптоактивите по времето на мандата на Трмп, “цялостният риск в никакъв случай не се променя значително.”
Тури предлага на хората да бъдат реалисти по отношение на онова, което ще могат да преживеят.
“Все още гледам на биткойна повече като на хазарт, отколкото на надеждна инвестиция. Това риск, който можете да си позволите ли е? Консултирайте се с бъдещото си аз. Какво ще се случи, ако нещата не проработят?”
Ако наистина решите да инвестирате, създайте си някои основни правила още от самото начало. “Най-предизвикателния аспект от лудостта около биткойна е, че повече инвеститори на дребно влизат на пазара в пика, когато еуфорията е най-голяма,” казва Тури.
“От друга страна, те така и не са си създали стратегия за излизане. Инвеститорите трябва да определят цена, при която ще излязат, за да избегнат вземането на решения, които са плод на емоции.”
Нискорисков начин за инвестиране във високорисков актив
Хората, които са решили, че искат да вложат известна сума пари в биткойни, могат да ги купят директно и да ги съхраняват в собствен виртуален портфейл или в платформа за дигитални активи, като Coinbase. И двете опции обаче може да създадат усложнения и да бъдат рискови.
Друг начин, който е по-лесен и по-сигурен, е инвестицията в един от регулираните от SE спот биткойн ETF-и. Инвеститори са вложили нетно близо 28 млрд. долара в тези борсово търгувани фондове, а тяхната обща нетна стойност на активите е близо 96 млрд. долара, според данни на Morningstar Direct.
Използването на биткойн ETF е най-лесната опция за хора, които не са експерти в инвестициите в криптовалути.
“Поради различните рискове, като киберзаплахи и вероятността от загуба на данните за достъп до личния ви виртуален портфейл, притежанието на биткойн чрез регулирани ETF-и е най-безопасната опция,” казва Портър.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на инвестиционни продукти.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Стартъп помага на хората да купуват храна с големи отстъпки
преди 32 минThe Economist: Енергийният преход ще е много по-евтин от очакваното
преди 45 минРядка сребърна монета постави рекорд на търг
преди 1 часНулираме алгоритъма за съдържанието в Instagram?
преди 1 часСпоред The Banker: УниКредит Булбанк е с най-добро частно банкиране у нас
преди 2 часаИталианско село предлага домове за $1 на недоволни от изборите в САЩ американци
преди 2 часаПрочети още
Свещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПремиерът Чолаку: България и Румъния влизат в Шенген през януари
darik.bgЛидерите на Г-20 искат мир в Газа и Украйна, но не уточниха как да бъде постигнат
darik.bgБългария изпревари Ангола и Ел Салвадор, вече сме 82-ри в света
dsport.bgFootballNext: Еволюция на футболните академии - как го правят в Динамо Загреб и Цървена звезда (ВИДЕО)
dsport.bgДеликатна грижа за бебешката кожа - съвети за първите дни
9meseca.bg6 лесни начина да се стоплите през зимата
idei.bgПриложения на пакетчетата със силикагел (част 2)
idei.bg10 приложения на пакетчетата със силикагел
idei.bg