
През второто тримесечие на 2024 г. индексът на цените на жилищата (ИЦЖ) се повиши с 15.1% на годишна база (спрямо 16% през предходното тримесечие), като за това допринесе както поскъпването на новите (с 15.6%), така и на съществуващите жилища (с 14.8%), се посочва в анализ на Българската народна банка.
Повишението на цените на жилищата беше отчетено и в шестте най-големи областни града, като значително ускорение на темпа на растеж на цените се наблюдаваше в Русе, Бургас и Стара Загора.
Фактори, които продължиха да подкрепят търсенето на жилища и да допринасят за нарастването на цените им, бяха повишението на доходите от труд, силната кредитна активност в условия на запазващо се ниско в исторически план ниво на годишния процент на разходите (ГПР) по нови жилищни кредити, както и по-ограничените възможности за инвестиране на натрупаните в икономиката спестявания в условия на отрицателни реални лихвени проценти по депозитите.

Други проифлационни фактори бяха нарастването на обема на сключените сделки за покупко-продажба (с 26.2% спрямо предходното тримесечие), както и растежът на индекса на разходите за строителство на нови сгради на годишна база.
Същевременно фактор, ограничаващи повишението на цените на жилищата, беше отслабването на нагласите на домакинствата за придобиване на ново жилище.

През второто тримесечие съотношението „цена/наем на жилищата“, често използван индикатор за подцененост/надцененост на жилищата, продължи да надвишава съществено (с 43%) дългосрочната си (историческа) средна стойност, което сигнализира, че решенията на домакинствата за придобиване на жилище се определят от мотиви, различни от извличането на непосредствена финансова полза чрез отдаване под наем на новопридобитите имоти.
Вероятни причини за това биха могли да бъдат очакванията за продължаващо повишение на цените на жилищата (и реализиране на капиталова печалба след продажба в бъдеще) или възприемането на жилищата като актив за съхранение на стойност в условия на отрицателни лихвени проценти по депозитите.
Същевременно оценките, направени с макроиконометричен модел на БНБ, показват значително по-слабо положително отклонение на текущите цени на жилищата в България от дългосрочното им равновесно ниво (в размер на 15.6%).

Това се определя от факта, че растежът на доходите на домакинствата в комбинация с отрицателните реални лихвени проценти по жилищни кредити повишава достъпността на жилищата, което в модела се отразява като увеличение на равновесната им цена.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Най-големите банки в света финансирали с $869 млрд. сектора на изкопаемите горива през 2024 г.
- Над 40% от централните банки очакват ръст в златните си резерви
- Управителят на БНБ: България няма да повтори съдбата на Гърция при влизането си в еврозоната
- Строителството в Хърватия расте със 7% годишно, всеки девети е зает в него
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
CNN нареди шопската салата сред 24-те най-добри в света
преди 3 часаПоловината гърци нямат пари за почивка
преди 4 часаЕвропейският пазар на електроенергия е толкова горещ, че трейдъри се връщат от пенсия
преди 5 часаИван Искров отново ще е банкер
преди 5 часаБлизо 70 000 кандидати за струващата $5 млн. златна карта на Тръмп
преди 5 часаШвейцария влезе в ерата на нулевите лихвени проценти
преди 6 часаПрочети още
Русия с остра реакция: Израел удари АЕЦ „Бушер“, Москва предупреждава САЩ
darik.bgВидео с полицаи в интимен момент до патрулка взриви социалните мрежи
darik.bgД-р Иван Неделчев: 30% от хората в залата са там по препоръка от психолози
darik.bgБолезнена загуба за България от Китай в Лигата на нациите
dsport.bgАпоел Беер Шева все още няма план за измъкване от Израел
dsport.bgНа какво учим децата: когато връзката между родителите е модел за любов
9meseca.bg