
Богати, демократични държави от глобалния север използват сурови, неясни и наказателни мерки, за да потушават протести във връзка с въпросите на климата, докато в същото време критикуват сходни драконови тактики от страна на властите в страни от глобалния юг, сочи нов доклад.
В доклада на Climate Rights International се посочва все по-суровото отношение към активисти по въпросите на климата в Австралия, Германия, Франция, Нидерландия, Швеция, Великобритания и САЩ.
Той установява, че репресиите в тези държави, в това число дълги години затвор, превантивни арести и тормоз, е нарушение на отговорността на правителствата да защитават основните правила на свобода на изразяване, събирания и сдружавания.
В доклада също така се очертава как същите тези правителства често критикуват режими в развиващите се държави за това, че не уважават правото на мирни протести.
“Някои правителства прекалено често заемат подобна силна и принципна позиция по отношение на правото на протести в други държави, но когато не харесват определени видове протести у дома, те приемат закони и мобилизират полицията, за да ги спират,” казва Брад Адамс, директор на Climate Rights International, цитиран от The Guardian.
В различни страни от Европа, както и в САЩ, и в Великобритания, властите реагираха на ненасилствени протести във връзка с климатичните изменения с масови арести и драконови нови закони, които водят до дълги присъди за лишаване от свобода. В някои случаи политици и медии заклеймяваха участниците в подобни протести, като хулигани, саботьори или екотерористи.
Високопоставени защитници на правата на човека и активисти по въпросите на опазването на околната среда изразиха загриженост по отношение на репресиите и призоваха правителствата да защитят правото на ненасилствен протест.
“Тези защитници на практика се опитват да спасят планетата, а по този начин и човечеството,” казва пред The Guardian през миналата година Мери Лоулър, специалният докладчик на ООН за защитниците на правата на човека.
“Това са хора, които би трябвало да защитаваме, но правителствата и корпорациите гледат на тях като на заплаха, която трябва да бъде неутрализирана. В крайна сметка, става въпрос за власт и икономика.”
Ескалиращата климатична криза доведе до рекордно високи температури по света през 2024 г., което предизвика недостиг на храни, масови придвижвания на хора и икономически затруднения, както и смъртоносни пожари и наводнения.

Докладът обаче установява, че вместо да предприемат спешни мерки за бързо намаляване на използването на изкопаеми горива и спиране на екологичния срив, много относително богати страни са се съсредоточили върху онези, които вдигат тревога, като участват в протести и гражданско неподчинение.
“Не трябва да се съгласявате с тактиките на климатичните активисти, за да разбирате важността на защитаването на техните права на протест и свобода на словото,” казва Адамс.
“Вместо да вкарват в затвора протестиращи и да подкопават гражданските свободи, правителствата би трябвало да се вслушат в техния призив за предприемане на спешни действия за справяне с климатичната криза.”
Авторите на доклада подчертават няколко случая, в които развити страни приветстват важността на правото на протест на международната сцена, докато в същото време предприемат сурови и наказателни репресии у дома.
В доклада също така са установени рекордно големи присъди за лишаване от свобода за ненасилствени протести в няколко държави, в това число Великобритания, Германия и САЩ, както и превантивни арести и задържане на заподозрени в организирането на мирни протести.
Приемат се също така драконови нови закони, съгласно които по-голяма част от мирните протести са незаконни.
Налагат се мерки, които пречат на съдебните заседатели да изслушват в съда мотивацията на хората за участието им в протести, което критици твърдят, че подкопава фундаментално правото на справедлив процес.
Climate Rights International призовава демократичните правителства по цял свят да спрат авторитарните репресии и да защитават правото на хората да протестират.
“Правителствата би трябвало да гледа на протестиращите и на активистите по въпросите на климата като на съюзници в борбата срещу климатичните промени, а не като на престъпници,” казва Адамс.
“Репресиите на мирни протести са не само нарушение на техните основни права, но и може да бъде използвано от страна на репресивни правителства като зелена светлина за преследването на защитаващите климата, околната среда и човешките права в техните страни.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Има ли ограничение колко лева ще можем да обменяме в евро на ден?
25.04.202525 плажа и 5 яхтени пристанища у нас със Син флаг през 2025 г.
25.04.2025МЕТРО Кеш енд Кери сменя името си в България
25.04.2025Френската Alstom ни доставя 35 влака за €452 млн.
25.04.2025До 2035 г.: Глобалният ядрен капацитет нараства със 100 GW
25.04.2025Михаела Доцова, МОСВ: Регламентът за екодизайн е ново начинание на ЕС (ВИДЕО)
25.04.2025Прочети още
Щатът Калифорния изпревари Япония и вече е четвъртата икономика в света
darik.bgФон дер Лайен очаква да говори с Тръмп на погребението на папата
darik.bgДецата във Великобритания може да се окажат с вечерен час за влизане в социалните мрежи
darik.bgБуря в чаша вода – Реал обяви, че не е обмислял да не играе
dsport.bgВезенков разби Реал Мадрид за втори път
dsport.bgКак да възпитаме финансово децата: съвети от финансиста Силвия Домузова
9meseca.bg