САЩ претърпяха още един дълъг изборен цикъл, но американците са само на часове от избирането на следващия президент на страната.

И докато социологически проучвания, експерти и анализатори продължават с опитите си да прогнозират дали вицепрезидентът Камала Харис или бившият президент Доналд Тръмп ще се настанят в Белия дом, има един индикатор, който се е доказал като много точен барометър – фондовият пазар.

Политически анализатори и политолози често разчитат на други икономически индикатори, като цени на горивата, безработицата и инфлацията, за да прогнозират резултатите от изборите.

В продължение на повече от 90 години обаче представянето на фондовия пазар е тясно свързано с това кой ще се настани в сградата на Пенсилвания авеню 1600 във Вашингтон.

Колко успешно фондовият пазар прогнозира победителите в изборите?

В навечерието на изборния ден представянето на борсовия индекс S&P 500, който е отъждествяван с фондовия пазар, е прогнозирал победителя от президентските избори в САЩ с точност в 83% от случаите, сочи проучване на LPL Financial Holdings - най-голямата консултантска компания в сферата на финансовите услуги в САЩ.

От 1928 г. насам управляващата партия е запазвала контрола над Белия дом в 12 от 15-те случая, когато S&P 500 е отчитал положителна доходност в трите месеца преди изборния ден.

От друга страна, управляващата партия е губила в осем от последните девет случая, в които доходността на пазара е била отрицателна в трите месеца преди изборите.

"Ако обединим тези две статистики, представянето на пазара е 'прогнозирало' с точност 20 от последните 24 президентски избори," казва Адам Търнквист, старши технически анализатор в LPL Financial.

В исторически план индексът S&P 500 не отчита най-силното си 90-дневно представяне за годината в периода точно преди изборния ден. Въз основа на данни от 1950 до 2023 г., средната възвръщаемост в тези три месеца е както следва:

  • Август: -0.20%
  • Септември: -0.87%
  • Октомври: 0.75%

Взети заедно, тези три месеца носят средна доходност от -0.32%. Най-силните три месеца на пазара от 1950 до 2023 г. са ноември (1.63%), април (1.45%) и декември (1.36%).

Въпреки това, във всяка една година пазарните условия, инвеститорските нагласи и икономическите фактори могат да влияят в различна степен.

По тази причина, макар и да осигурява известен контекст, представянето на пазара в исторически план не е най-добрият индикатор за това как S&P 500 ще се представя на месечна или годишна база.

Изключения от правилото

Четирите изключения от правилото, посочени в анализа на LPL Financial, може отчасти да бъдат отдадени на икономически и политически обстоятелства, специфични за тези изборни цикли.

1956 г.

Когато президентът Дуайт Айзенхауер е преизбран, въпреки че S&P 500 пада с 3.2% в трите месеца преди деня на изборите, неговият рейтинг на одобрение е бил 78%, според проучване на университета Корнел.

Това се дължи до голяма степен на рекордно високата заетост, високото заплащане и стабилните цени.

1968 г.

Президентът Ричърд Никсън побеждава с малка разлика тогавашния вицепрезидент Хюбърт Хъмфри в година, в която на изборите има и трети претендент – демократът Джордж Уолъс, който участва като независим и получава значителните 13.5% от гласовете.

Никсън печели с 0.7% разлика пред Хъмфри, който получава номинацията на партията след покушението срещу Робърт Ф. Кенеди. S&P 500 нараства с 6% в трите месеца преди изборите в онази година.

1980 г.

Когато Роналд Рейгън печели срещу тогавашния президент Джими Картър, избирателите не са забравили петролната криза от 1979 г., а инфлацията от 13.5% е най-високата от 1947 г. Фондовият пазар тогава бележи 6.9% ръст за 90-те дни преди изборите.

2020 г.

След краткия мечи пазар, предизвикан от пандемията, индексът S&P 500 носи 2.3% доходност в трите месеца преди изборите.

Въпреки това възстановяване на пазара, рейтингът на одобрение на президента Доналд Тръмп пада под 30%, безработицата достига 8.4% в седмиците преди изборите, а рекорден брой американци гласуват.

Как изглеждат нещата през 2024 г.?

Няма кристална топка, която да покаже кой ще спечели изборите днес, а социологическите проучвания са се доказали като ненадеждни. По същия начин, определянето на резултатите въз основа на краткосрочното представяне на фондовия пазар едва ли е идеалната наука.

Въпреки това, в 89-те търговски сесии преди изборния ден – от 5 август до 4 ноември, S&P 500 бележи 10.52% ръст, което предполага статистически, че Камала Харис ще бъде победител.

Преди изборите през 2020 г. фондовият пазар беше предсказал правилно изхода от предишните девет президентски избори в САЩ. Сега остава да разберем дали склонността му да прогнозира правилно политически избори ще продължи.