Индексът на сините чипове SOFIX е съставен от 15 компании, като промени в него се правят два пъти в годината – през март и през септември. 

За да са част от индикатора, емисиите следва да имат пазарна капитализация на фрий-флоута си от над 10 млн. лв., а акционерите на компанията да са повече от 750 броя. 

Важни за крайното подреждане на 15-те компании, които попадат в индекса, са броят сключени сделки през последните шест месеца и медианата на средния оборот за същия период. 

Освен ликвидността по дадена позиция, броят на акционерите в компаниите е един от най-важните показатели при взимането на решение за инвестиции. 

Увеличените на вложителите при публичните дружества свидетелства за сериозен интерес, добри новини/резултати, евентуален дивидент и отлични перспективи. 

Как се промени броят на акционерите в 15-те сини чипа през последните 12 месеца? 

Справка на Darik Business Review показва, че при четири от компаниите е налице увеличение от над 100 акционери, а други две емисии губят по толкова инвеститори. 

Най-много акционери през 2024 г. спечели Шелли Груп, добавила 351 нови, докато инвеститорите на Софарма растат със 144. С един по-малко (бел. ред. 143) са се увеличили вложителите в Българска фондова борса, а в Сирма груп холдинг - със 121. 

По-скромни увеличения има при Адванс Терафонд АДСИЦ (32), Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (25), Агрия Груп Холдинг (21) и Елана агрокредит (13). 

На обратния полюс са Доверие Обединен Холдинг и Химимпорт, загубили 171 и 117 акционери, докато спадът при Централна кооперативна банка и Холдинг Варна е от съответно 70 и 63 инвеститори. 

Минимални понижения във вложителите има и при Еврохолд България (43), Софарма трейдинг (40) и Първа инвестиционна банка (26). 

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.