На днешния Черен петък потребителите трябва да следят не само процентите на витрините на магазините, но и дали обещаваните отстъпки реално се прилагат.
Те трябва да се поинтересуват и дали намаленията не са фиктивни, като за това могат да си помагат с проверки чрез телефоните си, когато са във физически обекти. Това препоръча Габриела Руменова от „Ние, потребителите“ пред БНТ.
При разминаване между обявената цена и маркираната на касата клиентите са в правото си да настояват стоката да им бъде продадена при анонсираните условия, обясни тя. Руменова препоръча повече бдителност при покупка на услуги на Черен петък.
„Все по-често в тези кампании се предлагат и туристически услуги. Тогава трябва да се внимава за кой период е настаняването или пътуването, защото почивка на морето през март едва ли е най-желаната покупка, пък било то и от Черен петък“.
Тя даде пример и със закупени от Черен петък ваучери за козметични услуги, на които не е била посочена информация, че ползването е след предварително записване на час за посещение:
„Потребителят отива в срока на валидност на ваучера и се оказва, че няма свободни места не само на датата, на която е отишъл, но и на всички до края на периода на валидност на ваучера. Ако е спестена информация, която е важна и има отношение към това дали ние ще можем да ползваме услугата, това също трябва да се изследва за нелоялна търговска практика и при доказване на такава, потребителят трябва да получи сумата, която е заплатил.“
В случай че стока от реклама липсва в магазина, търговецът трябва да направи всичко възможно да я осигури или алтернативна на нея, но с не по-лоши характеристики и в разумно време, каза още експертът.
„Свикнали сме да мислим, че в търговските обекти цените може да са по-високи от тези в електронните магазини заради повечето разходи за персонал, наем, ток и т.н. Но сигнали на потребители свидетелстват, че онлайн същите стоки може да са по-скъпи. Според мен, това може да се дължи на обстоятелството, че потребителят е профилиран, търговецът знае какво той търси и му го предлага на по-висока цена, което е недобросъвестно“.
Експертът предупреди да се внимава и за фалшиви сайтове, които се издават по много малко разминаване в изписването на адреса на сайта, твърде ниски цени и атрактивни подаръци.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Проект за $16 млрд. превръща бивше гето в пристанище, увеселителен парк и писта за Ф1
преди 28 минНередовният сън повишава риска от инфаркт и инсулт
преди 28 минНорвегия - страната, в която почти всички нови коли са електрически
преди 38 минПод заплаха ли е европейският стоманодобив?
преди 1 часИспания въведе платен отпуск по климатични причини
преди 1 часХората или AI – кое е по-важно в телеком сектора?
преди 2 часаПрочети още
Сблъсъци между протестиращи и полиция в Тбилиси
darik.bgРешено: Австралия забрани социалните мрежи за деца под 16 години
darik.bgПутин се закани: Ще използваме всичките ни средства за унищожение, ако Киев се сдобие с ядрени оръжия
darik.bgГенчев: Надявам се атмосферните условия да позволят мачът с Ботев Вр да се изиграе (ВИДЕО)
dsport.bgОфициално: Амос Юга вече не е футболист на ЦСКА
dsport.bgУстойчивата мода е винаги правилен избор, особено ако имаме чувствителна кожа и алергии
9meseca.bgТри уникални интериорни стила, с които ще впечатлите всеки
idei.bgКак да обновите и освежите банята у дома, без да правите основен ремонт
idei.bgКоледни съвети, с които ще направите празника по-хубав
idei.bg