Deutsche Bank е информирала свои клиенти, че вече не може да гарантира пълен достъп до руските акции, които им принадлежат.
Това е пример за предизвикателствата, пред които са изправени инвеститорите по света при възстановяването на блокирани инвестиции в компании от страната.
В свое уведомление от 9 юни най-голямата германска банка информира, че е установила липса на акции, които обезпечават депозитарните разписки, които тя е издала преди инвазията в Украйна. Акциите се държат от различна депозитарна банка в Русия.
В документа от Deutsche Bank отдават липсата на акциите на решение на Москва да позволи на инвеститорите да конвертират част от депозитарните разписки в местни акции.
Трансакция е извършена без "участието или контрола" на Deutsche Bank, която не е успяла да съпостави фирмените акции с депозитарните разписки.
Това е първата голяма банка, която официално информира притежателите на депозитарни разписки, че може и да не влязат във владение на всички акции, които им се полагат, са заявили източници на Reuters, които консултират инвеститорите, все още притежаващи депозитарни разписки.
Депозитарните разписки са сертификати, издавани от банка, които представляват акции в чуждестранна компания, търгувана на местна фондова борса. Замяната на депозитарните разписки с акции в руската компания е първата стъпка от опита за възстановяването на парите на инвеститорите.
Сред засегнатите акции са ценни книжа на руския национален авиопревозвач Аерофлот, строителната компания LSR Group, миннодобивната и стоманена компания Mechel и Novolipetsk Steel.
Санкциите на Запада и ответните мерки на Русия блокираха активи на граждани и от двете страни на политическото разделение. Москва също така настоява да получи 10% вноска към федералния бюджет, формулирана като "такса изтегляне" от Вашингтон.
Кремъл също така пое временен контрол над активи, изземвайки руските подразделения на две европейски енергийни компании през април, което е пример за стратегията за намаляването на чуждото влияние върху компании, които са критично настроени към неговите икономически или политическите интереси.
Значителен брой инвеститори - от малки хеджфондове до големи световни компании за управление на активи, все още притежават депозитарни разписки, според източници от инвеститорските среди.
Повечето инвеститори са отписали руските си активи, но някои все още таят надежди за възстановяване на стойността им в бъдеще.
Според Ирина Цукерман, президент на консултантската компания Scarab Rising, новината не би трябвало да е изненадваща.
"Буквално всичко в Русия е уязвимо, независимо дали става въпрос за тези депозитарни разписки, ценни акции, недвижими имоти или някаква друга форма на финансови активи," казва тя пред Reuters.
От Националния депозитар на Русия заявиха, че конвертирането на акции се извършва съгласно руското законодателство и че те не са счетоводната институция, отговорна за прилагането на този механизъм. Адвокати и други консултанти описват процеса по конвертирането като "пълен хаос ".
"До определена степен това доведе до двойно броене, защото без съпоставянето между Русия и чуждите банки един инвеститор би могъл да се сдобие с руски акции и да продължи да притежава депозитарни разписки в чужда банка," казва Григори Маринчев, партньор в адвокатската кантора Morgan Lewis.
Deutsche Bank в момент позволява на инвеститорите да заменят депозитарни разписки срещу акции като част от плановете си да преустанови всякаква дейност в Русия.
Банката също така е решила, че клиентите биха били в по-добра позиция, ако могат да конвертират депозитарните си разписки, поне частично, според същия източник.
JPMorgan & Chase, Citigroup и BNY Mellon изпълняват ролята на депозитарни банки по повечето други програми за руски депозитарни разписки, според данни на Clearstream. Трите банки са отказали да коментират дали също са установили липси.
От Deutsche Bank казват в своето уведомление, че ако успеят да съпоставят своите отчети на по-късен етап, тогава ще върнат повече акции на законните им собственици.
От банката обаче предупреждават, че нетните приходи от акции, които ще може да върне на инвеститорите, вероятно ще са "значително по-ниски" от настоящите пазарни цени.
Според банката, руската Служба за контрол на чуждестранните активи изисква подобни акции да бъдат продавани "поне с 50% под пазарната им стойност".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 13 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 22 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg