В краткосрочен план доларът ще продължи да поскъпва, тласкан нагоре от безпрецедентна комбинация от вътрешни и външни фактори, прогнозира професорът по икономика Бари Айхенгрийн в свой анализ, цитиран от Financial Times. 

Търговците на валута са съсредоточени върху политиките на Доналд Тръмп при завръщането му в Белия дом. В последната си публикация в собствената му социална мрежа Truth Social той предлага планове за налагане на тарифи от 25% върху вноса от Канада и Мексико и допълнителни 10% върху Китай.

Тези нови данъци ще изместят разходите на американските потребители от по-скъпите чуждестранни стоки. Предвид рекордно ниската безработица и ограничения капацитет на производството в САЩ за разширяване, този процес трябва да бъде компенсиран от нещо. Според Айхенгрийн това ще е доларът, който ще трябва да поскъпне, за да прехвърли част от тези разходи обратно към вноса.

Нещо повече, удължаването на данъчните облекчения на Тръмп, въведени в първата му администрация, а след това и добавянето на още стимули само ще увеличат разходите на САЩ. Като се има предвид, че американските домакинства консумират непропорционално много стоки местно произведство, това ще влоши зараждащия се излишък в търсенето на американски продукти.

В крайна сметка това ще доведе до допълнително поскъпване на долара, за да се прехвърлят част от тези разходи към чуждестранните доставки.

Номинираният за министър на финансите Скот Бесент може да е привърженик на балансираните бюджети, а неговите съветници - Илон Мъск и Вивек Рамасвами – имат големи амбиции за свиване на държавните разходи. Но ако последните десетилетия ни научиха на едно нещо, то е, че намаляването на данъците е по-лесно от намаляването на разходите. Поведението на долара е ясен сигнал, че инвеститорите очакват бюджетният дефицит да се разшири, смята икономистът. 

Централните банки на останалите държави, разбира се, няма да направят нищо, за да смекчат покачването на долара - дори напротив. Митата, които повишават цените на вноса в САЩ, ще бъдат инфлационни. Дори ако еднократното увеличение на тарифните ставки води само до еднократно увеличение на цените, Федералният резерв е наясно, че домакинствата не харесват еднократните увеличения на цените точно толкова, колкото и продължителната инфлация.

След като получи този наказателен урок, централната банка вероятно ще реагира по-силно на следващия инфлационен бум, отколкото през 2021-22 г. Без съмнение ще има напрежение с новата администрация, тъй като Тръмп и Бесент са критици на Фед. Но Джей Пауъл и колегите му едва ли ще бъдат повлияни от тях. 

Междувременно Европейската централна банка и Китайската народна банка ще се радват да видят поевтиняване на валутите си. Европейската икономика е в тежко положение, а на правителствата на Стария континент липсва политическа воля да ѝ окажат фискална подкрепа. ЕЦБ, не за първи път, е единственият "играч" на терена. Достигането на паритет между долара и еврото вече ясно се очертава на хоризонта. 

Междувременно доброто положение у дома на китайското правителство на Си Дзинпин се основава на способността му да постигне или поне да се доближи до целите си за икономическия растеж. Тъй като Тръмп ограничава не само търговията между САЩ и Китай, но и китайските продукти, сглобявани и пренасяни през страни като Малайзия и Виетнам, ударът върху китайския растеж се очаква да бъде значителен.

Разбира се, рязкото поевтиняване на юана би подкопало доверието на китайските потребители и би предизвикало агресивни действия от страна на гневния американски президент. Но ако китайската валута падне само с около 10% спрямо долара, като по този начин стимулира китайския износ към други пазари, може помогне на Си да постигне точно това, което би искал.

В средносрочен план обаче доларът вероятно ще върне тези краткосрочни печалби, а може би и повече. Ако оставим настрана тарифите и данъчната политика, силата на долара се основава на силата на икономиката на САЩ, която постоянно превъзхожда Европа и други части на света. Митата върху вносните суровини, които ще причинят отрицателен шок в предлагането на производството в САЩ, са несъвместими с тази сила, смята Бари Айхенгрийн

Освен това по-високите лихвени проценти, приети от Фед за намаляване на инфлацията, няма да бъдат благоприятни за инвестициите, нито пък премахването на инвестиционните субсидии и данъчните кредити от Закона за производството на чипове, Закона за намаляване на инфлацията и други инициативи от ерата на Байдън.  

Несигурността на икономическата политика има силно отрицателно въздействие върху инвестициите, а Тръмп е "машина за несигурност". Точно по тази причина краткосрочните и дългосрочните перспективи пред щатския долар са в конфликт едни с други, пише още икономистът.