Доброволните въглеродни пазари се свиват за първи път поне от седем години, след като компании, сред които гигантът в сферата на храните Nestle и модната къща Gucci, са ограничили покупките, а проучвания установяват, че няколко проекта за опазване на горите не са предоставили обещаните икономии на емисии.

Опазването на горите е от съществено значение за постигане на международните цели за ограничаване на повишението на глобалните температури с цел предотвратяване на екстремните последствия от глобалното затопляне.

Спадът е лоша новина и за по-бедните държави, които са губещи, ако притокът на средства от международни компании за финансиране на проекти за смекчаване на ефектите върху климата намалеят.

Кения, например, се опитва да се превърне в център за търговия с компенсации за въглеродни емисии, които са базирани на проекти, като засаждане на дървета с цел намаляване на вредните емисии, които дадена компания генерира.

Търсенето на въглеродни кредити е на път да запише спад през 2023 г., според двама основни доставчици на данни. Броят на кредитите, използвани от компаниите, е паднал с 6% през първото полугодие, което е първото понижение поне от седем години насам, сочат данни на BloombergNEF.

Данни на консултантската компания Ecosystem Marketplace отчитат по-голям спад от 8% за същия период. Данните и на двата доставчика могат да бъдат актуализирани със задна дата при преразглеждане на регистрите за компенсации.

От Gucci не са предоставили финансови подробности за дела си в компенсациите на въглеродни емисии и не са отговорили на въпроса защо по-рано през годината са изтрили от своя уебсайт информация, че са изцяло въглеродно неутрални.

От Nestle, която също не разкрива разходите си за компенсации, обявиха, че ще спрат да използват въглеродни кредити и търсят други начини за постигане на въглерода неутралност.

Освен това от компанията са се отказали от плановете си да произвеждат продукти, като KitKat, по въглеродно неутрален начин.

Трима души, пожелали анонимност, са заявили, че от Gucci са спрели да купува въглеродни компенсации от компанията South Pole.

Главният изпълнителен директор на South Pole Ренат Хойбергет казва пред Reuters, че компанията е следвала по всяко време одобрената методология за проекта.

"Няма друг начин за изпълнението на проекти във връзка с обезлесяването. Няма как да знаете 10 години предварително какви ще са нивата на обезлесяване," посочва той.

Цената на качеството

От Ecosystem Marketplace казват, че качеството на схемите е проблем.

"Редица негативни проучвания върху въглеродните кредити са породили достатъчно опасения, така че някои компании да спрат да купуват и да изчакват повече насоки за това какви кредити би трябвало да купуват," казва Стивън Донофрио, управляващ директор на Ecosystem Marketplace.

"Компаниите се движат в правилната посока по отношение на това, че има все повече предпочитания към по-скъпи кредити с по-високо качество."

Публикувани през януари и март проучвания показаха, че South Pole и Verra, която сертифицира въглеродните кредити, са свързани с кредити за защита на горите, които не са осигурили обещаните икономии на въглероден диоксид.

До миналата година доброволният пазар на въглеродни кредити отчиташе растеж, тъй като все повече компании бяха поставяни под натиск от страна на акционерите да възприемат политика на нетни нулеви емисии.

Пазарът се оценяваше на около 2 млрд. долара през 2021 г., а Shell и Boston Consulting Group прогнозираха съвместно през януари, че стойността му може да достигне между 10 и 40 млрд. долара през 2030 г.

Въглеродните кредити отдавна изпитват затруднения да вдъхнат доверие. Природозащитни организации твърдят, че те позволяват на компаниите да създават впечатление, че предприемат действия срещу климатичните промени, докато в същото време не намаляват емисиите си.

Със забавяне на търсенето, цените на въглеродните компенсации, търгувани през притежаваната от Xpansiv борса за спот сделки CBL, която е най-голямата в света, са паднали с над 80% през последните 18-20 месеца.

Контрактът за Глобално компенсиране на емисиите (GEO) се е търгувал на цена от около 1.60 долара на тон през юли, след като през ноември 2021 г. цената достига връх от 8.85 долара за тон.

Компании използват доброволни въглеродни пазари, където търгуват кредити за компенсиране на въглеродни емисии, които представляват избягването или премахването на въглеродни емисии, с цел смекчаване на парниковите газове, които те генерират.

Измерването на въглеродните икономии обаче е трудно. Анализатори твърдят, че повечето проекти надценяват ползите, които може да са краткосрочни, предвид факта, че дърветата, например, се унищожават лесно.

Авиокомпанията EasyJet обяви през септември, че постепенно ще преустанови програмата си за въглеродни компенсации и ще се фокусира върху намаляването на емисиите от дейността си.

Друг проблем за въглеродните пазари е, че регулаторните и консултативните органи в сферата ограничават обхвата на използването им от страна на компаниите.

От ООН и Доброволната инициатива за интегритет на пазара на въглеродни емисии (VCMI) казват, че компаниите не би трябвало да разчитат прекалено много на тях.

От базираната в Стокхолм консултантска компания Normative, която помага на компании да изчислява въглеродния си отпечатък, казват, че клиентите действат предпазливо по отношение на използването на кредити и разбират, че без подходящата надлежна проверка на това, което купуват, рискуват да бъдат обвинение в т. нар. грийнуошинг.

Това пък може да доведе и до съдебни дела.

Природозащитни организации са завели такова дело срещу авиокомпанията KLM в нидерландски съд във връзка с реклами, които те твърдят, че са подвели потребителите относно екологичните характеристики на компанията, в това число и използването на въглеродни компенсации от нейна страна.

Компании, като Tullow Oil, пък решават да разработват собствени проекти вместо да разчитат на външни доставчици. Компанията работи по проект за опазване на гори в Гана и очаква да вземе окончателно инвестиционно решение през тази година.