Най-големите банки в Европа се намират в най-доброто си състояние от финансовата криза от 2008-2009 г., но инвеститорите искат уверение, че могат да се доверят на способностите им да генерират печалби в дългосрочен план - на фона на понижаващите се лихвени проценти.

Банковите акции до голяма степен отчитат двуцифрен ръст в процентно изражение от началото на годината вследствие на програми за обратно изкупуване на книжа, станали възможни след години на натрупване на капитал, преструктуриране, ограничаване на разходите и подкрепяща политика от страна на централните банки, които повишиха техните печалби.

Тази седмица Deutsche Bank, Lloyds и Barclays стартират отчетния сезон за третото тримесечие, докато UBS и HSBC ще обявят резултатите си през следващата седмица.

Очаква се данните да покажат продължаваща доходност, като силната дейност в сферата на инвестиционното банкиране компенсира свиването на маржовете и слабото търсене на кредити от страна на потребители и компании.

Инвеститорите обаче искат повече. Освен че търсят доказателства за устойчивост на качеството на активите, те очакват и по-ясна стратегия, по-ниски разходи и потенциал акциите да се представят по-добре от пазара в условията на слаб растеж на световната икономика.

Сключването на сделки завладя въображението на управителните съвети на банките в последните три месеца. BNP Paribas придоби AXA Investment Managers, а UniCredit увеличи дела си в германската Commerzbank, предизвиквайки дискусии относно трансграничната консолидация.

"По някои оценки, до 600 млрд. евро под формата на нетен доход от лихви може да бъдат изложени на риск през първото полугодие на 2025 г., ако Европейската централна банка (ЕЦБ) понижава лихвите според очакванията," казва пред Reuters Филипо Мария Алоати, ръководител на финансовия кредитен отдел във Federated Hermes.

"Ръководните екипи предприемат активно мерки, като проучват внезапни придобивания в сферата на управлението на активи, управлението на богатство и дори нишови възможности във финтех сферата".

Британската NatWest придоби портфейла от жилищни ипотеки на Metro Bank, а според някои медийни публикации, новият главен изпълнителен директор на HSBC Жорж Елхедри може да остави много по-голям отпечатък върху структурата на банката, отколкото се смяташе преди.

За да запазят настоящата възвръщаемост на материалния капитал, банките ще трябва да намалят разходите си 2.5 пъти по-бързо от спада на приходите, казват анализатори от McKinsey.

Едва 14% от банките по света имат съотношение цена/счетоводна стойност над 1 и цена/печалба от над 13, което е над четири пъти по-малко, в сравнение с компаниите във всички други индустрии, посочват от McKinsey.

Филип Бодеро, ръководител Кредитни изследвания в PIMCO, казва, че европейските банки се разделят на два лагера – такива, които имат потенциал да отразяват представянето на аналогични щатски банки с постоянна, двуцифрена възвръщаемост на собствения капитал, и други, които генерират ниска едноцифрена възвръщаемост.

Подкрепа от инвестиционното банкиране

UBS и Barclays се очаква да обявят увеличение на приходите от инвестиционно банкиране за третото тримесечие - най-вече от ценни книжа и консултантски такси, при които щатските конкуренти JP Morgan, Morgan Stanley и Goldman Sachs надминаха очакванията.

Подобно на щатските банки, тези в Европа не се очаква да отбележат видимо влошаване на качеството на активите, а опасенията, че търговските имоти могат да се отразят негативно на капитала, намаляха, казват от рейтинговата агенция Moody's.

Стрес тест на 21 европейски банки с най-висока експозиция към търговски имоти, съотнесена към базов собствен капитал от първи ред (Common Equity Tier 1 - CET 1), показаха, че всичките биха останали над минималните изисквания за CET1, дори и при сценарий на тежко влошаване на качеството на кредитите.

Анализатори в HSBC остават нащрек за негативни изненади при нетния лихвен доход - индикатор за рентабилност, който отразява разликата между това, което една банка печали, и това, което плаща на вложителите.

От HSBC предпочитат събиращи активи акции, като Credit Agricole и KBC пред BNP Paribas и ING, където инерцията при нетния лихвен доход е считана за най-слаба.

Британските банки Lloyds и NatWest би трябвало да отчетат ръст на нетния лихвен доход за третото тримесечие, казват анализатори от Barclays, подкрепен от подобряващите се перспективи за ръста на кредитирането, най-вече при ипотечните кредити.

Опасенията относно евентуално повишение на данъчното облагане на банките в очаквания на 30 октомври бюджет на Обединеното кралство оказва влияние върху нагласите.

Цените на акциите на банките, фокусирани върху вътрешния пазар, обаче може да скочат с по над 5%, ако правителството реши да не внася промени в настоящите условия, казват от UBS.