
Темата за устойчивото развитие е фокус за втората конференция на Darik Business Review под наслов ESG - Investing in our future.
По време на събитието старши одит мениджърът и член на ИДЕС Георги Стоянов ще разкаже повече за ESG стандартите и регулациите. Ето какво каза той в аванс за екипа на Darik Business Review:
Как ще еволюират ESG стандартите и регулациите през следващите няколко години и за какво трябва да е подготвен бизнесът?
Стандартите, които са приложими в България, са европейските ESRS.
Бизнесите, които трябва да докладват по тях за 2024 г., са:
- предприятия от обществен интерес, които в края на отчетния период надвишават критерия за среден брой служители през финансовата година от 500 души;
- предприятия от обществен интерес, които са компании-майки на голяма група, която към края на отчетния период надвишава на консолидирана основа критерия за среден брой служители от 500 души.
Количествените критерии спадат през следващите години и съответно дружествата в обхвата на ESG докладването се разширява, като от 2025 г. става задължително за всички големи предприятия по смисъла на Закона за счетоводството и за предприятия майки на голяма група.
През 2026 г. докладването става задължително и за малки и средни предприятия (МСП), които са предприятия от обществен интерес, както и за малки кредитни институции и някои застрахователни предприятия, като са предвидени и определени временни освобождавания.
Европейската консултативна група по устойчивост работи по пакет от малки и средни предприятия, чиито ценни книжа се търгуват на пазар (имат листнат акции или облигации), както и доброволни стандарти за МСП и 8 секторни стандарта за конкретни индустрии.
На фона на все по-засиления фокус върху т. нар. "greenwashing", как се променят изискванията за проверка на точността и надеждността на ESG отчетите?
Одиторите играят ключова роля в отчитането и спазването на ESG изискванията чрез независима проверка на информацията. Те помагат за изграждането на доверие между компаниите и техните заинтересовани страни, включително инвеститори, клиенти и общественост, както и предотвратяване на т. нар. "greenwashing".
Както изискванията за докладване, така и изискванията за проверка ще се развиват с времето. Задачата за точност и надеждност на данните, както и това дружествата да оповестяват само релевантна информация, е зададена на одиторите.
Както и с финансовите отчети, нашата задача ще е да срещнем обема от информацията, които дружествата искат да докладват, с тази, която е необходима на потребителите на ESG информация.
Това ще е доста сложен процес, защото изисква много количествена и качествена информация, различна от счетоводни данни, в него ще трябва да бъдат включени и доста експерти.
Нашата професия също се готви усилено за новите изисквания за докладване, като съвсем скоро очакваме и публикуването на нов международен одиторски стандарт, който да ни даде принципния подход за извършване на одити върху ESG докладите.
Основните фокус области за предотвратяване на "greenwashing" ще са свързани с анализ на съответствие с нормативната уредба, точност и качество на данните, оценка на риска и оценка на съществеността, вкл. двойната същественост.
В процеса на нашите процедури ще предоставяме и препоръки към компаниите, за да могат те постоянно да подобряват процесите на отчитане на ESG и качеството на данните. Тези препоръки са важни за трайното създаване на качествена и надеждна информация за устойчивост.
Какво означава днес ESG и има ли общ поглед към тази тема от страна на бизнеса, институциите и потребителите?
На база на кратките проучвания и оскъдната информация по темата в България, по-скоро отсъства общ поглед. Темата за устойчивост е принципно нова за нашата икономическа действителност, законодателството е фрагментирано и все още в процес на приемане.
За бизнеса, който трябва да създава информация и да поддържа метрики, ESG е допълнително задължение, но и възможност. Компании, които съдържат, поддържат и публикуват информация за устойчивостта се превръщат в по-надежден партньор, особено за големите чуждестранни бизнеси.
Наличието на достъпна ESG информация за бизнесите ще улесни техните търговски партньори в оценката на "веригата на стойността", която се превръща във фокус за контрагентите.
Логиката е, че за да знаеш колко устойчив си ти, трябва да си наясно и с това колко са устойчиви твоите партньори.
Кой е Георги Стоянов?

Георги Стоянов има над 10 години опит в областта на финансовия одит и консултации във финансовата сфера.
Той е регистриран одитор в ИДЕС, член е на Работна група по въпросите на отчитането на устойчивостта и изпълнението на ангажименти за изразяване на сигурност по устойчивостта към Учебно-методически съвет на ИДЕС, ръководител на Комитета по МСФО на Грант Торнтон, лектор по Стандартизация и МСФО в Университета за национално и световно стопанство.
Георги участва и ръководи в различни проекти по разработване и внедряване на нови изисквания за отчетност.
В качество си член на екип и ръководител на екип, Георги участва в одита на финансови институции – банков и застрахователен сектор, финтех, енергетика и телекомуникации. Георги работи в областта на устойчивостта от 2022 г. с фокус върху рамки регулации за отчитане на устойчивостта.
ESG - Investing in our future ще се състои на 17 април в Planet Schwarz Tech Theater. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Конференцията се осъществява с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, Девин, Булстрад, AstraZeneca, Mr. Bricolage и denkstatt.
Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Лидери на българския семеен бизнес ще дискутират устойчивото бъдеще на I-ви Национален форум
- Apple обяви кога ще представи новите си устройства
- Джон Кери, трима еврокомисари, министри и кметове от ЦИЕ на Green Transition Forum 4.0
- Боян Рашев: Все повече български фирми изпитват натиска на ESG регулациите
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgБивш „червен дявол“ наказа Манчестър Юнайтед, Магуайър пропусна да се превърне в герой
dsport.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg