
Глобалният капацитет за производство на възобновяема енергия е нараснал през 2023 г. с най-бързия темп за последните 20 години, според Международната агенция по енергията (МАЕ). Това обаче може да не е достатъчно за постигането на климатичните цели до края на десетилетието, смятат експертите на агенцията.
Базираната в Париж организация обяви, че бързото нарастване на соларните паркове в Китай е основната причина за добавените в световен мащаб 510 гигавата зелена енергия през миналата година. Количеството е достатъчно за захранване с електричество на 51 млн. домове. Сериозен ръст в новите мощности се отчита и в САЩ, Европа и Бразилия.
По думите на изпълнителния директор на МАЕ Фатих Бирол, до 2030 г. производството на възобновяема енергия ще се увеличи 2.5 пъти.
„Увеличаването на средствата за чиста енергия в развиващите се икономики е най-голямото предизвикателство за достигането до заветната цел от 11 000 гигавата чиста енергия спрямо настоящите 3 400 гигавата“, казва Бирол.
1.5 градуса
През 2015 г. страните по света подписаха т. нар. Парижко споразумение, чиято основна цел е поддържане на глобалното затопляне на безопасни равнища. Правителствата се договориха да поддържат покачването на глобалната средна температура далеч под 2°C, в сравнение с прединдустриалните стойности, както и да полагат усилия за ограничаването му до 1.5°C.

Според учените обаче, 2023 е била най-топлата година в историята, а прогнозата за топъл януари може да доведе до прекрачването на границата от 1.5°C през последните 12 месеца за първи път в историята.
През декември, по време на международната конференция по въпросите за климата COP28 в Дубай, за първи път беше договорено да се предприемат действия за намаляване употребата на изкопаеми горива (въглища, петрол и природен газ), които са основната причина за глобалното затопляне.
Какво да очакваме до 2028 г.?
В доклада на МАЕ се посочва, че в периода 2023 - 2028 г. ще станем свидетели на двойно ускорение на капацитета за производство на възобновяема енергия в САЩ, ЕС, Индия и Бразилия, в сравнение с предходните 5 години. От организацията очакват, че до 2028 г. светът ще добави 3 700 гигавата чиста енергия от 130 държави, като това ще се дължи на слънчевата и вятърна енергия.
Китай ще остане глобален лидер, като страната ще добави 60% от новите мощности за чиста енергия, които ще влязат в експлоатация до 2028 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кръстникът на AI: Историята на Дженсън Хуанг от Nvidia
преди 3 часаСедем от скритите подземни съкровища на Турция
преди 4 часаКои са криптокитовете?
преди 5 часаЕврото се очертава като победител от шока от митата на Тръмп
преди 6 часаПет правила за по-добро здраве от бащата на функционалната медицина
преди 7 часаСтило: Скъпи мебели не се правят с евтини машини
преди 7 часаПрочети още
„Гиблификация“ на интернет: Как AI превърна социалните мрежи в анимационен свят и какви рискове крие
darik.bgКакво е да ремонтираш легендарното студио Abbey Road - повече пари или повече майсторлък?
darik.bg„Освободете Марин льо Пен“: Тръмп официално подкрепи осъдената крайнодясна лидерка
darik.bgПодробности за акциите на Ботев Пловдив
dsport.bgЛевски плаща най-много на БФС след междинния кръг
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg