
В опит да предотврати разпространението на дезинформация, тази седмица Google пусна видим постоянен воден знак за снимки, който ще ги обозначава като компютърно генерирани.
Технологията, която носи името SynthID, вгражда водния знак директно в изображения, създадени от Imagen - един от основните генератори на снимки по зададен текст на Google.
Етикетът за генерирана от изкуствен интелект (AI) снимка остава, независимо от модификации, като филтри или промяна на цветове.
Инструментът SynthID може също така да сканира входящи изображения и да установява вероятността те да са дело на Imagen, като проверява за водния знак с три нива на сигурност.
“Технологията не е идеална, но нашите вътрешни тестове показват, че действа точно спрямо много често срещани манипулации на изображения,” казват от Google.
Бета версия на SynthID вече е налична за някои клиенти на платформата с генеративен изкуствен AI на Google за разработчици Vertex AI.
От компанията казват, че SynthID, създадена от подразделението на Google DeepMind в партньорство с Google Cloud, ще продължи да се развива и може да достигне и до други продукти на Google или такива на трети страни.
Докато Дийпфейк видеата и редактираните снимки стават все по-реалистични, технологични компании търсят надеждни начини да идентифицират и обозначават манипулирано съдържание.
В последните месеци генерирано от AI съдържание на папа Франциск в бяло зимно яке набра популярност в социалните мрежи, а снимки от ареста на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, дело на изкуствен интелект, се споделяха преди още да му бъдат повдигнати обвинения.
През юни заместник-председателят на ЕК Вера Джурова призова подписалите Кодекса за поведение във връзка с дезинформацията на ЕС, сред които са Google, Meta, Microsoft и TikTok, да “внедрят технология за разпознаване на подобно съдържание и да го обозначават, така че да е ясно за потребителите”.

С представянето на SynthID, Google се присъедиява към увеличаващия се брой стартъпи и големи технологични компании, които се опитват да намерят решения.
Подкрепената от Adobe Коалиция за произход и автентичност на съдържанието (C2PA) е лидер по отношение на използването на водни знаци, докато от Google до голяма степен предприемат собствен подход.
През май Google представи инструмент на име About this image, който предлага на потребителите възможността да видят кога изображения, открити на нейния сайт, са били индексирани за първоначално от Google, къде може да са се появили за първи път и къде на друго място могат да бъдат намерени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 21 минФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 33 минКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 44 мин10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 1 часНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 1 часПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 1 часПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg