На фона на все повечето чуждестранни служители, които казват, че повишаващите се наеми в Дубай ги изтласкват от емирството, намиращ се наблизо град на 7 000 години предлага алтернатива.
Шарджа, който е съсед на Дубай на север, започва да привлича инвеститори към своите брегове по-малко от две години, след като прие закон, който позволява на чужденците да купуват имоти в избрани райони на консервативното емирство.
Строителни предприемачи вече строят десетки хиляди жилища. Купувачите не изостават много.
“Наемите и разходите за живот, като цяло, са по-ниски,” казва пред Bloomberg Пратюша Гурапу, ръководител Изследвания и консултации в консултантската компания в сферата на имотите Cushman & Wakefield Core.
“Отчитаме миграция, тъй като много хора се местят към Шарджа, защото наемите в Дубай станаха много високи.”
Това е поредният признак, че Дубай изпитва затруднения да отговори на скачащото търсене, след като банкери, адвокати и други „служители с бели якички“ започнаха да се стичат към емирството в последните години, привлечени от ниските данъци и благоприятната часова зона.
Цените на жилищата нарастват в 16 поредни тримесечия, а наемите на еднофамилните вили скачат с 86% от началото на пандемията, според консултантската компания JLL.
Шарджа отдавна предлага по-достъпни жилища от Дубай, който е известен като бляскав мегаполис, осеян с луксозни хотели и нови жилищни комплекси, построени около добре поддържани паркове и басейни.
По-голямата част от жилищата в Шарджа обаче са в стари кули, като обикновено разполагат с малко от съпътстващите ги съоръжения, които се предлагат в Дубай.
Това започва да се променя. Arada Developments, която е собственост на сина на саудитския принц Алуалид бин Талал и член на управляващата фамилия на Шарджа, строи проект на стойност 9.5 млрд. долара.
Той носи името Aljada и ще включва 25 000 жилища, зона за развлечения с ресторанти и магазини, както и спортни съоръжения, и един от най-големите скейт паркове в региона.
Около една трета от строителството е завършена, а останалата част трябва да приключи до края на десетилетието, според главния изпълнителен директор на Arada Ахмед Алкошайби.
Компанията е започнала преговори с емирството да позволява на компании да кандидатстват за лицензи, сходни на тези, които издава Дубай за своите свободни икономически зони, които предлагат освобождаване от определени данъци и други предимства.
Заселен за първи път преди повече от 7 000 години, Шарджа е управляван от династията Ал Касими от 17-и век, а настоящият владетел е на трона от повече от половин век.
В исторически план, това е едно от най-богатите емирства, които съставляват ОАЕ, благодарение на неговите пристанища и на перлената индустрия.
Историческа промяна
През 70-те години на миналия век в града е открит петрол и той започва да се развива. Издигнати са типичните за онова време кули, а в днешно време местните лидери се стремят да запазят части от емирството по проекта “Сърцето на Шарджа”, който ще възстанови тесни старинни улички, базари и други исторически сгради.
“Сърцето на Шарджа е един от най-завладяващите проекти в света в момента,” казва Сара Мозер, преподавател в университета Макгил и директор на New Cities Lab.
“Това е един вид опит за възстановяване на миналото, което е било изоставено или пренебрегнато, след като е открит петролът и започва процесът на модернизация.”
В продължение на десетилетия икономиката на Шарджа разчита за растеж на търговия, ремонти на моторни превозни средства, производство и строителство. След като правителството облекчи правилата, позволявайки на чужди граждани да закупуват по-лесно имоти, към града започват да се стичат купувачи.
Купувачи от Индия в момента стоят зад около 29% от продажбите на жилища в проектите на Arada в Шарджа, в сравнение с 8.7% само преди няколко години, сочат данни на компанията.
Купувачи от Германия, Канада и Великобритания вече допринасят с 10% от покупките, като тези националности почти не са фигурирали в базата данни на Arada, преди законът да бъде приет през 2022 г.
Ръст на цените
Търсенето повишава цените. Когато Arada започва да продава жилища преди началото на строителството на проекта Aljada, който се намира само на 20 минути от летището в Дубай, цените са били около 1900 долара на кв. м.
Оттогава те са скочили до 4 100 долара за кв. м, но въпреки това са с около 40% под тези в съпоставими райони в Дубай, според Алкошайби.
Апартамент с една спалня в Шарджа, който се отдава под наем за 60 000 дирхама (16 300 долара) годишно, е считан за върха на пазара в града, но за тази сума наемателят не би могъл да си позволи и студио в много части на Дубай, според него.
Местните власти в Шарджа се опитват да поддържат достъпни цени, като наложиха тригодишно замразяване на наемите за нови наематели. След това наемодателите имат право да повишават наемите само веднъж на всеки две години.
Други строителни предприемачи също виждат възможности в Шарджа. Компанията от Абу Даби Eagle Hills строи жилищна и туристическа дестинация на стойност 4.5 млрд. дирхама (1.2 млрд. долара) на местния остров Мариам.
SEE Holding строи поетапно над 1 200 жилища в Шарджа, като през 2023 г. е продала имоти за 1 млрд. дирхама (272 млн. долара), според основателя на компанията Фарис Саед. Базираната в Шарджа Alef Group е друг строителен предприемач, който действа активно в града.
Друг проект на Arada в Шарджа е Masaar, който струва 2.5 млрд. долара и ще включва около 3 000 жилища, когато бъде завършен през 2026 г.
Компанията планира да засади 50 000 дървета, а проектът ще включва 13-километрово трасе за колоездене и джогинг - рядко удобство за град, който като цяло се счита за недружелюбен към пешеходците.
Въпреки всичко, за инвеститорите има и някои пречки. Общественият транспорт остава ограничен, което означава, че Шарджа не може да предложи алтернативни видове транспорт за облекчаване на уличните задръствания в пиковите часове.
Освен това, процесът по закупуването на имот не е толкова рационализиран като в Дубай, но строителните компании казват, че се подобрява.
Шарджа, който е дом на около 2 милиона души, също така е по-консервативен от съседите си в ОАЕ. Например, в емирството продажбата на алкохол все още е забранена, както и заведенията за наргиле, които са популярни сред туристите и жителите на Дубай.
“Шарджа е по-консервативен в социално отношение, но положението не е екстремно,” казва Таня Пател, португалка, която се мести от Дубай по-рано през годината. “Ако харесвате Близкия изток, това е лесно място за живеене.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
През 2020 г. спортист заложи на биткойна. Сега това му се отплаща
преди 31 минВъглищата - мръсни, опасни и безсмъртни
преди 50 минЗащо хиляди се редят на опашка, за да видят вонящо цвете?
преди 1 часПрогноза: Глобалните емисии на C02 с нов рекорд през 2024 г.
преди 1 часПрез третото тримесечие: Заплатите в частния сектор растат с 14.3%
преди 2 часаЗаради AI: Всеки може да стане жертва на дийпфейк порно
преди 2 часа