
Търговските връзки на САЩ с Китай ще останат напрегнати - независимо кой ще спечели изборите през ноември. Това коментира пред CNBC Карлос Казанова, старши икономист в швейцарската частна банка UBP.
Гледната точка на Казанова се споделя и от други експерти, които смятат, че както кандидатът на републиканците Доналд Тръмп, така и номинираната от демократите Камала Харис ще запазят твърда позиция към Китай.
Тръмп предлага до 100% мита върху китайските стоки и обща тарифа от 10%-20% върху целия внос от други държави, докато Харис се очаква до голяма степен да се придържа към митническата политика на Джо Байдън.
"Една победа на Тръмп е много вероятно да увеличи търговските и икономическите враждебности между САЩ и Китай, засилвайки търговското и финансовото разделение между двете страни“, казва Есуар Прасад, професор по икономика в университета Корнел.
Не могат да бъдат изключени и по-строги мита от страна на Харис, тъй като Байдън не само запази митата на Тръмп, но и добави някои нови. През май САЩ обявиха високи мита върху китайския внос на стойност около 18 милиарда долара, включително върху електрическите превозни средства, соларните панели, литиевите батерии, стоманата и алуминия.
По време на дебата между двамата, който се проведе по-рано тази седмица, Харис не даде конкретни подробности относно политиката си за Китай, но каза, че „Съединените американски щати трябва да гарантират, че ще спечелят конкуренцията за 21-ви век“.

"Това означава да се съсредоточим върху детайлите на това, което се изисква, да се съсредоточим върху отношенията с нашите съюзници, да се съсредоточим върху инвестициите в американска технология, така че да спечелим надпреварата за AI и квантовите изчисления“, добави Харис.
Според Карлос Казанова и неговите колеги от UBP, продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай, а също и между Китай и Европа, ще остане.
Вашингтон отправя предупреждения за проблемите със свръхкапацитета на Китай, като министърът на финансите Джанет Йелън каза през май, че свръхпромишленият капацитет на Китай заплашва както американските, така и европейските фирми, както и индустриалното развитие на развиващите се пазари.
През април Йелън се срещна с китайски официални лица, за да обсъдят проблема със свръхкапацитета и пазарно ориентираните реформи, като заяви, че „здравите икономически отношения трябва да осигурят равни условия за фирмите и работниците в двете страни“.
Пекин е обвиняван в дъмпинг на стоки, тъй като вътрешното търсене в страната се охлажда. Тази политика доведе до налагането на високи мита върху китайския внос в САЩ, ЕС и Канада, които обвиняват Пекин в силно субсидиране на някои индустрии, например електромобилите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg