
Хеджфондоветe отдавна са считани за изключително скъпи. Ново проучване сега разкрива колко много, всъщност, струват те на клиентите си.
От 3.7 трлн. долара печалби, които са генерирали като индустрия от 1969 г., те са погълнали близо половината - или зашеметяващите 1.8 трлн. долара под формата на такси, сочи анализът на LCH Investments.
На фона на увеличаващите се активи, хеджофондовете са повишили таксите си до 50.4% от печалбите, в сравнение с близо 30% от това, което са печелели до началото на първото десетилетие от новия век.
Това е първият случай, в който LCH определя в количествено изражение високите разходи, които се превърнаха в основата на компаниите за управление на хеджфондове и помогнаха за създаването на множество милиардери през годините.
Преди време Уорън Бъфет определи тези такси като “схема за възнаграждение, която е невероятна,” докато Бил Грос, съосновател на Pacific Investment Management Co., ги описа като “огромна кражба.”
Подобни критики до голяма степен бяха подминавани от индустрията, която, според HFR, е нараснала седем пъти през настоящия век и вече управлява активи за рекордните 4.5 трлн. долара.
“Голямата финансова криза от 2008 г. представляваше възможност за нулиране на начина, по който хеджфондовете налагат своите такси,” казва пред Bloomberg Рик Соуфър, председател на LCH. “Тази възможност до голяма степен беше пропусната.”
Отчасти таксите са в резултат на това, че инвеститорите не получават обратно вече платени такси, когато закриват позициите си или фондовете спират дейност след натрупани загуби, казва Соуфър.
“Този фактор става особено важен в периоди, в които хеджфондовете отчитат значителни загуби, като световната финансова криза от 2008 г. и в някои последващи години.”
Хеджфондовете начисляват фиксирана такса за управление, като най-големите от тях въвеждат все повече разходи, които им позволяват да таксуват клиентите за всичко - от бонуси през разходи за наемане на служители до изследвания и други.
Когато хеджфондовете печелят пари, те обикновено задържат 20% от печалите като такси за добро представяне. Когато отчитат загуби обаче, клиентите понасят целия удар, след като вече са платили фиксираните или допълнителните разходи.

Най-добре представящите се хеджфонове за 2024 г.
От LCH са изследвали таксите като част от годишната си класация на най-печелившите хеджфондове в света.
D.E. Shaw & Co. оглавява тази класация на най-добре представящите се хеджфонове за 2024 г., следван от Millennium Management.
Citadel на милиардера Кенф Грифин, която е лидер по най-много спечелени средства от хеджфонд от създаването му, оформа челната тройка за миналата година.
Ежегодната класация се фокусира върху компаниите за управление на активи с най-много общи печалби в абсолютно доларово изражение от самото им начало и в резултат на това най-големите и най-старите хедж фондове обикновено се справят най-добре.
20-те водещи компании, които управляват около една пета от активите на индустрията, са генерирали 93.7 млрд. долара, или близо една трета от нейните печалби през миналата година.
Изчислено по по-традиционния начин за оценяване на доходност, фондовете от топ 20 са генерирали 13.1% на база претеглени активи, изпреварвайки тази на всички фондове, която възлиза на 8.3%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
JA Bulgaria и БФС ще учат млади футболисти на финансова грамотност
преди 1 минЛюбимите марки коли на американските богаташи
преди 7 минЗащо намаляват осветлението в самолета при излитане и кацане?
преди 17 минКакво обезщетение можем да получим, ако останем без работа?
преди 27 минКой е най-чистият град в света?
преди 1 часЗащо качеството на живота в Скандинавия е толкова високо?
преди 2 часаПрочети още
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
darik.bgРодни ученици отиват на състезание за предприемачи в Брюксел
darik.bgСнимки на Washington Post показват, че най-вероятно израелски танкове са нанесли удара, при който загина Марин Маринов
darik.bgИспания вкарва пети отбор директор в Шампионска лига
dsport.bgЛацио потъна в сълзи след драма с дузпи, Будьо/Глимт написа златна страница на „Олимпико“
dsport.bgПъстри Великденски яйца с натурални бои: идеи за семейно творчество
9meseca.bg