Илон Мъск смята, че изкуственият интелект (AI) може, в крайна сметка, да направи всички безработни.

Милиардерът и технологичен лидер, който притежава Tesla, SpaceX, X (известна преди това като Twitter) и новосъздадения стартъп в областта на изкуствения интелект xAI, заяви, че AI има потенциала да се превърне в “най-разрушителната сила в историята.”

“Ще разполагаме с нещо, което за първи път ще е по-умно от най-умния човек,” заяви Мъск по време на технологично събитие в Англия.

“Трудно е да се каже кога ще настъпи този момент, но ще дойде време, която няма да има нужда от работна ръка,” каза още той по време на събитието, в което участва и британският премиер Риши Сунак.

“Може да имате работа, ако го правите за лично удовлетворение. AI обаче ще бъде способен да прави всичко,” допълни милиардерът.

“Не знам дали това успокоява хората или ги кара да се чувстват неудобно,” се пошегува Мъск.

“Представете си, че имате дух, който ви изпълнява всякакви желания, без те да са ограничени до три, но това е и добро, и лошо. Едно от предизвикателствата на бъдещето ще бъде как да намираме смисъл в живота,” каза още той.

Мъск многократно е предупреждавал за заплахите, които AI крие за човечеството, като веднъж дори заяви, че изкуственият интелект би могъл да е по-опасен от ядрените оръжия.

Той беше един от многото технологични лидери, които през миналата година в отворено писмо призоваха за пауза в разработването на AI, който е по-усъвършенстван от софтуера GPT-4 на OpenAI.

Други технологични лидери не са съгласни с това виждане, като сред тях е и шефът на Palantir Алекс Карп. В интервю за BBC Radio през юни Карп заяви, че според него, “много от хората, които призовават за пауза, го правят, защото не разполагат с продукт.”

Изказването на Мъск тази седмица беше направено след края на среща в Блечли Парк, Англия, на която световни лидери излязоха с общо комюнике по отношение на AI и рисковете, които технологията представлява за човечеството.

Технолози и политически лидери използваха събитието, за да предупредят за екзистенциалните заплахи, които AI крие, фокусирайки се върху някои от възможните сценарии за края на света, които биха могли да настъпят с изобретяването на хипотетичен суперинтелект.

По време на събитието САЩ и Китай - две държави, които са в сериозен сблъсък в сферата на технологиите, постигнаха съгласие за намирането на глобален консенсус за справяне с някои от най-сложните въпроси, свързани с AI, в това число как да бъде разработван безопасно и регулиран.