Повишаването на финансовата грамотност на българите трябва да започне от семейството и учителите. Това коментира в ефира на Дарик радио Светлозара Сиракова, ръководител на отдел "Физически лица" в ПроКредит Банк.
"Да си финансово грамотен означава да разполагаш с познания и увереност как да взимаш информирани решения за парите си, да можеш да управляваш правилно дълговете си, както и да правиш разлика между това да искаш нещо и да имаш нужда от него".
По думите ѝ, има какво да се желае по отношение на финансовата грамотност у нас, тъй като голяма част от населението все още живее от заплата до заплата и няма дългосрочни финансови цели.
Тя цитира последното официално проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, според което нивото на базова финансова култура на българите е сравнително ниско - едва 58% от населението определя себе си като средно финансово грамотно.
"За съжаление, младите хора показват най-ниските резултати в това проучване. Те се потвърждават и от резултатите на PISA от юни тази година, което показва, че българското образование все още среща затруднения в подготовката на учениците по икономически теми".
Кога трябва да започнем да говорим с децата за пари?
Според Светлозара Сиракова, разговорите по финансови въпроси с децата трябва да започнат в семейството още в най-ранна възраст, когато са на 4-5 години.
Те трябва да могат да пазаруват сами и да познават стойността на парите, а в училище - още от първи и втори клас, трябва да са запознати с това колко е важно да спестяваш и да имаш търпение, а не да искаш да получиш всичко веднага.
"Отговорността обаче не може да бъде само на родителите. Необходими са промени и в образователната система, да се прегледат учебните програми, защото в момента финансовата грамотност е заложена само в един единствен предмет в училище - Технологии и предприемачество в малките класове. Но конкретният материал по темата е недостатъчен".
Каква е ролята на банките и останалите финансови институции?
Светлозара Сиракова е на мнение, че една от важните роли на банките е да образоват своите клиенти - да им предадат целия опит и познание, за да могат те да изберат най-правилния финансов инструмент.
"По отношение на взаимодействието с образователните институции, все още ние сме активната страна. Ние се опитваме да организираме съвместни инициативи с отделни училища и университети, но това се случва спорадично. За това е необходима институционална промяна на съдържанието на учебната програма, за да може този процес да се ускори и да бъде по-ефективен".
Тя допълни, че квалификацията на учителите и преподавателите също е ключова, тъй като те трябва да са в състояние да предадат този материал по най-лесния и разбираем начин на децата.
"Банковият сектор се дигитализира, но колкото и бързо да навлизат AI и новите технологии, консултациите и човешката комуникация ще бъдат много важни", коментира Сиракова.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 38 минКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 43 минБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 1 часКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 2 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 2 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgАнтон Велков пред Дарик и dsport: Предпочитам да срещнем силен Левски, а не Левски с проблеми
dsport.bgПътят към Мондиал 2026 изглежда невъзможен за България
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg6 лесни начина да се стоплите през зимата
idei.bg