
Голяма част от милионерите по света влагат парите си в различни активи, но 90% от тях притежават имоти в своите портфейли.
В случай че не разполагаме със стотици хиляди левове свободни парични средства, можем да ползваме и банково финансиране за покупка на имот.
Има обаче и друг начин да влагаме средства в такива активи. Това са набиращите все по-голяма популярност платформи за недвижими имоти.
Чрез тях инвеститори набират средства за строителството на обект, като често сумите идват от стотици и дори хиляди различни лица. Другата опция е набирането на средства за закупуването на имот, който на по-късен етап се отдава под наем.

Кои са важните неща, които трябва да следите при вложения в подобен вид платформи? Какви грешки да избягвате?
Ще ви представим пет от най-популярните платформи в Европа, които предлагат множество инвестиции в различни проекти в Австрия, Германия, Испания, Португалия, Полша, Норвегия, Литва, Латвия, Естония, Румъния и други европейски държави.
Минимални инвестиции и риск
Платформите за споделено (групово) финансиране дават възможност на малки инвеститори да влагат пари в различни имотни проекти. Много често минималната сума за това е 50 или 100 евро.
Част от платформите предоставят рейтинг на проектите. Тези с рейтинг А са с най-нисък риск и често са с ниско ниво на LTV (loan-to-value, или сумата на заема спрямо стойнотта на имоти). По-висок риск има при проектите, обозначени с рейтинг B или C.
Инвеститорите биват защитени с ипотека върху имота, а вторичният пазар ни позволя да продадем инвестицията си в случай на необходимост от средства. Доходността, която можем да генерираме от тези платформи, е поне два пъти по-висока от тази, която бихме получили при отдаването на собствен имот под наем.
Предлаганите лихви варират от 5-7% за страните от Западна Европа до 12-15% на годишна база за Прибалтийските държави и страните от ЦИЕ.
Популярните платформи
Crowdestate
Над 65 000 инвеститори в момента ползват естонската платформа. През нея финансиране са набрали 610 проекта за над 126 млн. евро. Средната доходност на вече приключилите проекти възлиза на 9.43%. Повечето настоящи проекти предлагат доходност между 12 и 16%.
Reinvest24
През платформата до момента са финансирани проекти за 35 млн. евро, от които близо половината вече са върнати към инвеститорите. Средната продължителност на инвестициите е 10 месеца, а доходността е 15.11% на годишна база.
През Reinvest24 в момента инвестират над 23 хил. инвеститора, като средният размер на портфиото е 4 555 евро. Интересно е да се отбележи, че инвеститорите от България са третата най-голяма група, след Естония и Германия.
Estateguru
Още една естонска компания, която до момента е финансирала проекти за близо 700 млн. евро.
Доходността на вложителите на годишна база е 10.83%, което представлява една добра възможност за генериране на пасивен доход. Чрез платформата можете да започнете да инвестирате в имоти с минималната сума от 50 евро.
Inrento
До момента платформата е набрала финансиране за близо 19 млн. евро. Активни към момента са 3760 инвеститори.
Най-често тя набира средства за купуването на жилища, които се отдават под наем. Inrento осигурява както годишна доходност, така и капиталова печалба от инвестициите.

Други
Австрийската Rendity, френската Raizers, щатските Crowdstreet и Peerstreet, нидерландската Max Crowdfund, испанските Urbanitae и Inveslar са други популярни опции.
Част от тях обаче имат по-високи минимални изисквания за инвестиции, като същевременно предлагат и по-ниска доходност на годишна база.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg