Дрехите втора употреба генирират милиарди долари в принос към брутния вътрешен продукт на много държави и подпомагат разкриването на стотици хиляди "зелени" работни места в Европа и Африка.
Това са изводите от новия доклад на Oxford Economics, посветен на социално-икономическото въздействие на дрехите втора употреба в Европейския съюз и Африка.
Според изследването, този сектор е жизненоважен компонент на бъдещата кръгова текстилна икономика с общо 7 милиарда евро принос към БВП на Европейския съюз и Обединеното кралство през 2023 г., от които секторът сам е генерирал 3 милиарда евро.
Само в Германия и Обединеното кралство индустрията е допринесла съответно с 670 милиона евро и 420 милиона евро към БВП. През 2023 г. в страните от ЕС27+ са открити приблизително 150 000 работни места.
От тях 110 000 са зелени работни места директно в индустрията. Осем от десет служители (79%) са жени, а по-голямата част от работещите са хора с ниско образование, посочват от Oxford Economics
Отрасълът създава заетост в страни, като България, Румъния и Полша, където населението е с по-ниски доходи спрямо тези в останалите европейски държави.
Този доклад е първият цялостен анализ за ползите от сектора и опит за количествено оценяване на социално-икономическите му въздействия на два континента.
Той запълва съществуващите празноти в публичното пространство и предоставя информация, която досега не е била достъпна в този мащаб, съсредоточавайки се върху Европейския съюз и африканските държави Гана, Кения и Мозамбик.
"Успехът на сектора за дрехи втора употреба се дължи на добре установената „верига на стойността“ между Глобалния Север и Глобалния Юг, като генерира икономическа стойност и зелени работни места на всеки етап от цикъла. Секторът свързва глобалното търсене и предлагане, ефективно насочвайки използваните дрехи от Глобалния Север към Глобалния Юг, където търсенето на достъпни и качествени облекла продължава да расте. По този начин дрехите остават в обръщение, подпомагайки постигането на климатичните цели и опазването на околната среда", се посочва в анализа.
Секторът също допринася и за намаляване на бедността, като създава възможности за заетост и предприемачество за хора, които трудно биха си намерили работа.
Дрехите втора употреба, внесени от Европа в Гана, добавят 76 милиона долара към БВП на страната (от които 35 милиона долара са директен принос), подпомагайки 65 000 официални и неформални работни места през 2023 г.
17 милиона долара е приходът за БВП на Кения през изминалата година (9.2 милиона долара директно) и 10.7 милиона долара за Мозамбик (2.7 милиона долара директно).
Докладът на Oxford Economics показва, че без правилната регулаторна рамка този зелен и устойчив сектор рискува да загуби конкурентното си предимство спрямо производителите на бърза мода, особено тези в Китай, които продължават да доминират на световните текстилни пазари с нови, по-евтини и по-нискокачествени облекла на фона на огромни екологични последици от тяхното производство.
Според анализаторите са нужни стъпки за подкрепа на сектора на дрехите втора употреба в ЕС, който подпомага осъществяването на зелените политики на Европа, националните климатични цели в Африка и целите за устойчиво развитие, особено тези, свързани с бедността, ангажирането на жените в трудовия пазар и отговорното потребление.
Дискусиите между Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на ЕС за финализиране на измененията в Директивата за отпадъци се очаква да започнат по-късно този месец.
От друга страна, задължителното разделно събиране на текстил ще влезе в сила във всички страни от ЕС през януари 2025 г. Докладът напомня на вземащите законодателни решения за приноса на операторите на дрехи втора употреба за осъществяване на европейските политики за устойчивост и грижа за околната среда.
Докладът на Oxford Economics е поръчан от Humana People to People, която в България е член на Българска асоциация кръгов текстил (БАКТ) и холандската неправителствена организация Sympany+.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 5 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 5 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 6 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 6 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 6 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 8 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦунами за финала срещу ЦСКА: Знаех, че това е нашият мач и няма какво да стане (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg