През по-голямата част от последните 15 години Google изглеждаше като неудържима сила, тласкана напред от мощта на собствената ѝ онлайн търсачка и бизнеса с дигитална реклама. И двете неща обаче сега изглеждат все по-уязвими.
Тази седмица Министерството на правосъдието на САЩ обвини Google в монополистични действия по отношение на онлайн рекламата и призова части от компанията да бъдат отделени.
Това се случва няколко години, след като администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп заведе сходно дело, тръгвайки срещу доминацията на технологичния гигант в онлайн търсенето.
От Google заявиха, че Министерството на правосъдието “засилва позициите си, базирани на погрешен аргумент” и че с най-новото съдебно дело “се прави опит да се избират победители и губещи във високо конкурентния технологичен сектор.”
Ако бъдат доведени до краен успех обаче, и двете дела биха могли да преобърнат един бизнес модел, който превърна Google в най-влиятелната компания в онлайн рекламата.
Това би била най-значимата антимонополна победа срещу технологичен гигант, откакто правителството тръгна срещу Microsoft преди повече от 20 години.
Въпреки че съдебните дела копаят в сърцето на машината за приходи на Google, те могат да се проточат с години. Междувременно, два други спорни въпроса се очаква да определят бъдещето на Google в потенциално по-кратък период от време – възходът на генеративния изкуствен интелект и спадът на дела на Google от пазара на онлайн реклама.
Няколко дни преди заведеното дело Google обяви, че планира да съкрати 12 000 служители на фона на драстично забавяне в ръста на приходите, докато в същото време работи по въпроса за пренасочването на усилията на компанията частично към изкуствения интелект (AI).
Нова заплаха за онлайн търсенето
Google отдавна е синоним на онлайн търсенето. Това беше една от първите съвременни технологични компании, чието име се превърна в глагол. През миналата година обаче се появи нова заплаха, когато компанията OpenAI представи нов чатбот инструмент, базиран на AI, който носи името ChatGPT.
Потребителите на ChatGPT демонстрираха способността на бота да създава поезия, да изготвя правни документи, да програмира и да обяснява сложни идеи с не повече от една-единствена подсказка.
Обучен върху голямо количество онлайн данни, ChatGPT може да генерира дълги отговори на въпроси с отворен край, въпреки че е склонен към някои грешки, или пък да отговаря на по-простички въпроси, чиито отговори преди това трябваше да се търсят в резултати от търсачката на Google.
ChatGPT e обучен върху огромни количества данни и използва това, за да генерира отговори.
И макар технологията, която се използва при ChatGPT, да съществува от известно време, фактът, че всеки може да си създаде профил и да експериментира с инструмента, доведе до голямо въодушевление относно генеративния AI и направи технологията потенциално разбираема за милиони хора, по начин, който преди това беше единствено абстрактен.
Смята се, че това също така е накарало ръководството на Google да обяви “червен код” по отношение на бизнеса си с онлайн търсения.
“Бизнесът на Google може би е само на година-две от пълно разрушение. AI ще елиминира страницата с резултатите от търсачката, откъдето компанията печели най-много пари,” написа в Twitter през миналата година Паул Буххайт, един от създателите на Gmail.
“Дори и да успеят да наваксат с AI, те не могат да го мобилизират напълно, без да унищожат най-ценната част от бизнеса си!”
Аргументът е, че ако повече потребители започнат да разчитат на AI за своите информационни нужди, това може да ограничи рекламата при търсенето в Google, която е част от бизнес сегмент на стойност 149 млрд. долара в компанията.
Медийното отразяване на ChatGPT засили тази идея, като някои медии дори противопоставят ChatGPT и Google в директни тестове.
Сценарият за Google може да не е непременно кошмарен
Има някои причини, които поставят под съмнение реализирането на този кошмарен за Google сценарий.
От една страна, Google развива дейност в много по-големи мащаби. През ноември уебсайтът на Google регистрира над 86 млрд. посещения, в сравнение с по-малко от 300 млн. за ChatGPT, сочат данни на SimilarWeb (ChatGPT стана достъпен за широката общественост в края на ноември.)
От друга страна, дори и в свят, в който Google предоставя конкретни, генерирани с AI отговори на запитвания, компанията може да анализира запитванията, за да предоставя реклама при тях, точно както го прави днес.
Самата Google има инвестиции в много усъвършенстван изкуствен интелект. Компанията дори влезе в новините през миналата година, след като инженер в компанията заяви, че разработваният чатбот с изкуствен интелект LaMDA проявява разум (От Google оспориха това твърдение и уволниха инженера.)
Главният изпълнителен директор на компанията Сундар Пичай е казвал на служители, че въпреки че Google има сходни способности на тези на ChatGPT, компанията все още не предоставя генерирани от AI отговори на търсенията поради риска от неточна информация, което би било пагубно за Google в дългосрочен план.
Машина за продажба на реклама под натиск
Целият този технологичен напредък се случва на фона на дългогодишно понижение в пазарния дял на Google от онлайн реклама. Позицията на Google в дигиталната реклама достига пик през 2017 г. с дял от 34.7% от щатския пазар, а очакванията за тази година са за дял от 28.8%.
Google не е единственият рекламен гигант, който преминава през тази тенденция. Еднократни фактори, като войната в Украйна, както и опасенията от предстояща рецесия, засегнаха сериозно онлайн рекламата.
Спадът също така идва на фона на нарасналата конкуренция за Google на пазара. Конкуренти, сред които Amazon, TikTok и дори Apple, привличат все по-голям дял от онлайн рекламата.
Каквато и да е причината, рекламният бизнес на Google, който все още е огромен, изглежда ще среща все по-големи затруднения.
А тези затруднения може да се увеличат, ако някои от прогнозите за генеративния AI се сбъднат, или съдебните дела на Министерството на правосъдието на САЩ, в крайна сметка, отслабят хватката на Google над онлайн рекламата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 48 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 1 часApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 часКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 3 часа1.8 българи са реализирали туристически пътувания през третото тримесечие
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg