Американските петролни компании Exxon Mobil и Chevron се впускат в надпреварата за захранване на центрове за данни с изкуствен интелект. Те предвиждат, че технологичните гиганти в крайна сметка ще се обърнат към природния газ, за да посрещнат огромните си енергийни нужди, пише CNBC. 

Тази седмица Exxon разкри планове за изграждане на завод за природен газ, който да захранва център за данни. Петролният концерн ще използва технология за улавяне и съхранение на въглероден диоксид, за да намали емисиите на завода с 90%.

"Ние работим с други големи промишлени предприятия за бързо внедряване на решение, което би осигурило както висока надеждност, така и мощност с нисък въглероден интензитет, за да отговорим на нарастващото търсене на изчислителна мощност за изкуствен интелект“, заяви главният финансов директор на Exxon Катрин Микелс.

Газовата централа няма да разчита на електрическата мрежа и ще бъде независима от комуналните услуги, позволявайки по-бърза инсталация от традиционните проекти за производство на електроенергия. От компанията обаче все още не са разкрили потенциалните си клиенти и партньори, както и график за проекта.

Exxon инвестира сериозно в изграждането на мрежа за улавяне на въглерод по крайбрежието на Персийския залив с близо 1500 километра тръбопроводи за транспортиране на CO2 от няколко промишлени клиенти до места за постоянно съхранение. Компанията изчислява, че декарбонизирането на AI центровете за данни може да представлява до 20% от общия пазар за улавяне и съхранение на въглерод до 2050 г.

Chevron също работи върху начини за захранване на центрове за данни, по думите на Джеф Густавсън, президент на новия енергиен бизнес на петролната компания.

"Това е нещо, в което нашата компания е много добре позиционирана да участва", коментира той и добави, че Chevron е голям производител на газ с оборудване за производство на електроенергия и много големи участъци земя, които могат да се използват за центрове за данни.

Газ или АЕЦ?

Alphabet, Amazon, Microsoft и Мета купуват основно вятърна и слънчева енергия за своите центрове за данни, тъй като се стремят да смекчат въздействието на бизнеса върху климата. Но нуждите от енергия на изкуствения интелект нарастват толкова бързо, че технологичните компании търсят източници на електроенергия, които са по-надеждни и по-постоянни от ВЕИ.

Вследствие на това нараства интересът им към ядрената енергия. Microsoft помага да се възстанови ядреният реактор на Three Mile Island, а Amazon и подразделението Google на Alphabet инвестират в следващо поколение малки модулни ядрени реактори. Наскоро Meta също призова енергийните компании да ѝ изпратят предложения за изграждане на нови ядрени централи.

Но индустрията за изкопаеми горива и някои енергийни анализатори твърдят, че технологичният сектор в крайна сметка ще трябва да се обърне към природния газ, тъй като изграждането на ядрени централи просто отнема твърде много време.

Главният изпълнителен директор на Exxon Дарън Уудс заяви, че неговата компания е в по-добра позиция от която и да е друга в САЩ, за да посрещне енергийните нужди на AI в краткосрочен план.

"Ако залагате на ядрената енергия, ви предстои дълъг път“, коментира Уудс. Модулните ядрени реактори, в които технологичните компании инвестират, не се очаква да достигнат търговски мащаб до 2030 г.

Компанията планира да използва експертния си опит в големи проекти, за да помогне за генерирането на електроенергия за центрове за данни в ранните етапи на растежа на AI.

След това Exxon ще се съсредоточи върху улавянето и съхранението на емисиите, свързани с центровете за данни, и доставката на декарбонизиран природен газ за електроцентралите, които работят с AI.