Как върви дигитализацията на летище София и ще промени ли тя преживяването на пътниците?

Този и други въпроси екипът ни зададе на Хуан-Рамон Матас Себастиa, главен директор „Операции и услуги“ в СОФ Кънект - операторът на летище София. 

Той е авиоинженер с над 16-годишен управленски и експертен опит в авиационната индустрия. Преди да се присъедини към СОФ Кънект, Матас работи на летище Палма де Майорка в Испания, където е ръководител на отдели „Операции“ и по-рано на „Оперативно планиране“, както и летищен анализатор.

Той специализира в областта на оперативното планиране, управлението на летищни оперативни центрове и летищната ефективност, като е участвал в няколко европейски иновационни проекта за разработване на концепцията за Единно европейско небе (Single European Sky).

В СОФ Кънект Хуан-Рамон Матас отговаря за едно от най-значимите направления в дейността на компанията - управлението и трансформацията на операциите, както и за пълната оптимизация на бизнес процесите на летище София.

Той притежава бакалавърска степен по аеронавигационно инженерство от Мадридския университет и магистърска степен по бизнес администрация (MBA) от EOI – Business School също в Мадрид. Член е на Професионалната асоциация на аеронавигационните инженери на Испания от 2007 г.

Хуан-Рамон Матас ще вземе участие във форума Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност, който Darik Business Review организира през септември. Вижте част от темите, които ще засегне на събитието, в интервюто в аванс:

Ще станат ли полетите все по-дигитални и как това ще промени пътническото преживяване?

Този аспект на дигитализацията вече започна с управлението на услугите, свързани с полетите от нашите лични устройства (най-често срещаният пример е с регистрация от приложението на авиокомпанията, но също така и възможността за предварителна поръчка на храната по време на полета), интегриране на информация за статуса на полета (време на качване, аларми за статус на полета, местоположение на регистрирания багаж и др.).

Развитието на цифровизацията ще продължи през следващите години с внедряване на безпроблемни процеси на летище София, при които чрез устройства за биометрично разпознаване пътниците ще преминават лесно и бързо през регистрация на багажа, проверка сигурност и ще стигат до изходите за извеждане към самолета.

Какви са следващите стъпки в цифровизацията на летище София?

В момента завършваме първата мащабна фаза от дигитализацията на нашите основни бизнес процеси, като управление на човешките ресурси счетоводство, фактуриране, доставки, управление на склада, така че нашата компания да бъде готова за свързване с всички оперативни процеси на летището.

Следващата фаза е именно цифровизиране на летищните операции и тя ще приключи до края на 2025 г.  Под дигитализация на летищните операции имаме предвид управлението на базата данни за тях (тя обхваща управлението на полетите и информацията, предоставяна на пътниците) и процеси, като обслужване на хора с увреждания или с ограничена подвижност, координиране на слотове на полети, обработка на багаж, поддръжката на сгради и др. Така за кратък период от време цялата компания ще бъде напълно дигитализирана - от бизнес процесите до летищните операции.

Колко важна е киберсигурността в процеса на дигитализация, като се има предвид глобалното прекъсване на ИТ през юли?

Киберсигурността на критична инфраструктура, като национално летище, е от изключителна важност, независимо от глобални ИТ смущения, като това, претърпяно преди няколко седмици.

На летище София току-що завършихме актуализирането на цялата ни процедура, за да бъде в съответствие с Директивата относно мерки за високо общо ниво на киберсигурност в ЕС (NIS2) и в момента внедряваме системите и ресурсите, за да следваме тази актуализирана система за управление на киберсигурността.

Има ли място изкуственият интелект (AI) в бъдещото развитие на летище София?

Да, разбира се, както във всяка друга индустрия, така и в авиацията. През пролетта изпълнявахме пилотен проект с технология, която, базирана на изкуствен интелект, беше приложена в рентгеновите апарати на нашите контролно-пропускателни пунктове.

Целта беше да се подпомогне идентифицирането на забранени предмети (пистолети, ножове,...) и взривни устройства, извършвано от служителите по сигурността при проверка на ръчния багаж на пътниците.

В резултат на това пробно внедряване нивото на сигурност се повишава, като в същото време времето за обработка на пътниците на контролно-пропускателния пункт може да бъде намалено.

Това е първият сериозен пилотен проект с прилагане на изкуствен интелект и имаме още, които ще се появят в близко бъдеще в областта на видеонаблюдението или наблюдението на движението на самолети на перона.

Можете ли да опишете накратко как ще изглежда летище София през 2030 г.?

Радвам се, че избрахте знаковата година за летище София, тъй като това е годината, в която планираме да отворим терминал 3, който ще бъде свързан с настоящия терминал 2.

Новата инфраструктура има за цел да осигури петзвездно преживяване на пътниците на летището чрез нова зона за регистриране (чекиране), оборудвана с модерни гишета за самочекиране, изцяло нов контролно-пропускателен пункт за сигурност с най-новата технология за проверка, която позволява на пътниците да държат течностите и лаптопите в ръчния си багаж.

Имаме и изцяло нова зона за търговия на дребно, включително безмитни магазини, специализирани магазини и най-голямата зона за храна и напитки на летищата на Балканите за достъп до голямо разнообразие от гастрономически възможности.

Не бива да забравяме и другите нови места и удобства, специално проектирани за създаване на комфортна атмосфера за нашите пътници, когато пътуват през летище София.

Форумът Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе на 18 септември с начален час 09.30. Мястото е Planet Schwarz. 

Повече информация за събитието ще откриете тук, както и в социалните ни канали във Facebook и LinkedIn. Входът е свободен и не се изисква регистрация.

Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera и AIBEST.