Европейското първенство по футбол вече започна и в следващите няколко седмици ще бъде в центъра на вниманието на запалянковците. Но какво се случва във футболния отбор на Северна Корея е строго пазена тайна още от създаването му в края на Втората световна война, пише CNN.
Милиони хора по света наблюдаваха мъжкия отбор на Северна Корея на две световни първенства - през 1966 и 2010 г.
Чеолима – митичният крилат кон от източноазиатската митология, който севернокорейските лидери използват за свой символ – победи Италия с 1:0, благодарение на зашеметяващото си представяне в Мидълзбро, Англия през 1966 г. След това отборът стигна до четвъртфиналите, губейки от Португалия с 3:5.
Появата на отбора на турнира през 2010 г. в Южна Африка обаче съвсем не беше толкова успешна. Тогава тимът от Пхенян загуби и трите си мача, включително и поражението с 0:7 от Португалия.
Но, подобно на самата "отшелническа" нация, отборът през последните години отново изпадна в сянка. В ексклузивно интервю за CNN Sport пенсионираният севернокорейски полузащитник Ан Йонг Хак, който живее в Япония, разкрива какво е да играеш за тима.
Най-секретният национален отбор в света
Секретността около севернокорейския национален отбор е очевидна и в случая със звездата Хан Куанг Сонг.
В своя пик Хан беше в списъка на италианския гигант Ювентус и участваше в младежкия им отбор, но след това изчезна от общественото внимание за повече от три години.
За последен път той беше забелязан да вдига трофей с катарския клуб Ал-Духайл през 2020 г., когато резолюциите на Съвета за сигурност на ООН принудиха компаниите да репатрират всички севернокорейски работници в чужбина.
Но тази бърза промяна на съдбата – от игра във висшите дивизии в Италия и Катар до задържане в посолство за три години, не накара нападателя да обмисли напускане на футбола.
Почти от нищото, Хан се появи публично отново миналия ноември с отбора на Северна Корея за квалификациите за Световното първенство, отбелязвайки гол с глава при победата с 6-1 срещу Мианмар.
Пенсионираният севернокорейски полузащитник Ан, който сега е на 45 години, смята, че Хан е заседнал в дипломатическа безизходица и казва, че е жалко, че нападателят не е успял да се присъедини към водещия национален клубен отбор на Пхенян по-рано, за да се развие на възраст, когато е можел да напредне повече.
"Той беше заседнал в посолство в Китай и трябваше да тренира сам около две-три години. Мисля, че миналия септември го пуснаха в страната“, коментира Ан пред CNN Sport, цитирайки севернокорейски служител, с когото е разговарял.
10 години на терена за КНДР
Роден в Япония със севернокорейски паспорт, Ан представлява Северна Корея на терена в продължение на 10 години. Той си припомня срещата с Хан за първи път през 2019 г. в Пхенян, където гледа как бившият нападател на Каляри играе срещу Южна Корея, чийто капитан е звездата на Тотнъм Хотспър Хюн Мин Сон, в квалификация за Световното първенство в Катар през 2022 г.
След този мач Ан казва, че чакал да се върне обратно у дома в Япония и случайно се натъкнал на Хан и двама други севернокорейски играчи – Пак Куанг Рионг и Чое Сонг Хьок, които по това време играели съответно в Австрия и Италия.
„Хан ми каза, че ме е гледал на стадиона, когато играех в националния отбор“, кава Ан за първото си взаимодействие с нападателя. Той, от своя страна, пожелал на младите играчи от Северна Корея да се справят добре отсега нататък и им обещал, че ще отиде в Италия, за да ги подкрепя.
След това през март тази година – пет години и една пандемия по-късно, двамата се срещат отново, този път в Токио. Двамата говорили за квалификационния мач за Световното първенство през 2026 г. от предишния ден, в който Северна Корея загуби от Япония с един гол.
Според футболния ветеран, Хан е талант, който се появява на всеки 10 или 20 години и има потенциала да стане играч от световна класа.
„Искам той да бъде символ на националния отбор на КНДР. Бих искал да го видя да стане играч, като Хюн Мин Сон или някой от този калибър“, казва Ан за 25-годишния Хан.
Наказвани ли са футболистите на КНДР за загубите на световното през 2010 г.?
Въпреки че Северна Корея отдавна се изолира от останалия свят, тя често участва в международни спортни състезания, с изключение на периода на пандемията от COVID-19.
Когато Чеолима приключва участието си на Световното първенство през 2010 г., губейки всеки мач от груповата фаза срещу Бразилия, Португалия и Кот д'Ивоар, се появяват слухове и доклади, че играчите и треньорите са били подложени на наказания след завръщането си у дома.
Позовавайки се на анонимни източници, радио Свободна Азия съобщава, че треньорът Ким Чен Хун е бил изпратен на принудителен труд, докато играчите са били подложени на „сурова идеологическа критика“, с изключение на Ан и още един севернокорейско-японски нападател - Джон Тае Се.
Тези твърдения така и не са доказани, а Ан ги нарича "пълна измама".
"Доста трудно е да се получи информация за КНДР, така че все още има истории за хора, изпратени в мина за въглища, след като са загубили мач или са им изнасяни лекции в продължение на шест часа, но, доколкото знам, въобще няма подобни случаи“, казва Ан, цитирайки 10-годишната си кариера в националния отбор.
Спечелването на място на Световното първенство през 2010 г. отбеляза едва втория път, в който Северна Корея се класира за световното футболно състезание от 1966 г., когато Чеолима стигна до четвъртфиналите, губейки от Португалия с 5-3.
Когато Северна Корея си осигурява квота за първенството в Южна Африка, играчите на отбора получават от режима сертификат и по един апартамент в Пхенян - рядка, но добре известна практика от режима на Ким Чен Ун за възнаграждаване на лоялността.
"Всеки от нас получи сертификат и апартамент в Пхенян“, казва Ан, добавяйки, че той самият не е получил такъв, защото е „зайничи кореец“.
Какво означава "зайничи кореец"?
Корейците, които са мигрирали или са били принудени да се преместят в Япония по време на колониалното управление, преди полуостровът да бъде разделен наполовина след Корейската война от 1950-1953 г., са известни на японски като „заиничи корейци“, включително техните потомци.
Те имат право да кандидатстват за севернокорейски паспорт или да придобият южнокорейско гражданство, тъй като не им е дадено японско такова. Самият Ан държи с гордост на своята севернокорейска националност.
"Моите баба и дядо запазиха самоличността си от КНДР, въпреки че можеха да изберат да живеят лесен живот, така че не исках да променям тази моя самоличност“, обяснява Ан, добавяйки, че смята Южна Корея за свой географски дом.
Друг "зайничи кореец" в отбора от 2010 г. е Юонг Тае Се, който привлече вниманието на света, когато се разплака по време на националния химн на Северна Корея преди загубата на отбора с 1:2 от Бразилия.
Когато Ан се присъединява към националния отбор на Северна Корея, след като получава повиквателна през 2002 г., той си спомня, че не е бил приет веднага от съотборниците си.
"Играчите, треньорите и мениджърите не ни познаваха много добре. Трябваше да се доказваме, защото не бяхме добре посрещнати от самото начало“.
Севернокорейските играчи имат силни връзки, тъй като по-голямата част от тях (с изключение на тези като Хан, който преди е играл в чужбина, и "зайничи корейците" от Япония) живеят в страната и следователно могат да бъдат повикани за националния отбор почти по всяко време.
„Трябваше да се състезавам с играчите в ежедневните тренировки, за да спечеля доверието им и да получа признание. Само практика обаче не беше достатъчна. Вкарах два гола в квалификационен мач за Световното първенство и като постигнах резултат, ме приеха за член на националния отбор,“ казва Ан, имайки предвид гола си при победата с 4:1 срещу Тайланд на квалификациите за Световното първенство през 2006 г.
Тогава екипът посрещна Ан с цялото си сърце и членовете на отбора стават като едно семейство.
"Обикновено сме разделени, тъй като аз съм в Япония, а те са в КНДР. Трудно е да поддържаме връзка“.
В интервюто си за CNN той посочва, че ако има възможност, би искал да се върне в Пхенян и да помогне по някакъв начин на националния отбор.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 19 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 43 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 52 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg