Банките са готови за присъединяването на България към еврозоната, но клиентите все още не се интересуват активно от това как могат да се подготвят за превалутирането на депозитите и спестяванията си в брой. Това коментира в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио Ива Драганова, директор Банкиране на дребно в Алианц банк.
"Интересът от страна на клиентите на банките към присъединяването към еврозоната и превалутирането на спестяванията им все още не е толкова голям, тъй като няма точна дата. Но хората се вълнуват чисто житейски какво ще се случи с приемането на еврото, докато финансовите въпроси все още изглежда са на заден план", коментира Драганова.
По думите ѝ Законът за въвеждането на еврото в България, който предстои да бъде приет от Народното събрание, урежда в детайли всички процедури, свързани със смяната на валутата. Тя препоръча на хората да го прочетат, за да са наясно с повечето детайли за това как ще им се отрази влизането в еврозоната.
"За банките целият процес около предстоящото автоматично превалутиране на кредитите и депозитите е доста сложен, изискват се промени в софтуера, подготвя се платежната система. Предизвикателствата са много, но едно от най-сериозната ще бъде т. нар. двойна визуализация. По закон банките ще са длъжни да показват на клиентите определени финансови данни и в двете валути за определен период от време".
Тя коментира и Изпреварващия депозит, който се предлага от Алианц банк. Той дава възможност на клиентите да внесат в банката своите левови парични средства в брой без такса по фиксинга на Българската народна банка.
"Затова депозитът се казва по този начин - опитахме се да "изпреварим" събитията, които ще дойдат с приемането на еврото. Освен че той дава добра доходност, той осигурява и ниво на допълнителна сигурност. Защото за тези клиенти ще има два варианта, която дойде момент за превалутирането. Или да си открият сметка в евро, или да чакат да дойде датата на присъединяването и да обменят физически левовите си банкноти в евро", обясни Драганова.

Нейният съвет към хората, които все още се колебаят какво да правят със спестяванията си, е да открият депозитни сметки преди датата на присъединяването, след което тя да бъде превалутирана автоматично. Това е най-лесният вариант за тях.
Тя уточни, че в краткосрочен план, непосредствено след приемането на еврото, не се очакват резки промени в лихвените равнища нито по кредитите, нито по депозитите.
"Повечето от базисните показатели, които формират лихвените равнища, се публикуват от Българската народна банка и те се свързани с цената на привлечения ресурс. В дългосрочен план промените ще зависят от много фактори, включително и макроикономически".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Теменужка Петкова: Курсът лев-евро остава без промяна при присъединяването ни към еврозоната
- Най-големите банки в света финансирали с $869 млрд. сектора на изкопаемите горива през 2024 г.
- Над 40% от централните банки очакват ръст в златните си резерви
- Управителят на БНБ: България няма да повтори съдбата на Гърция при влизането си в еврозоната
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
СОФ Кънект с официална позиция за зачестилите случаи на лошо обслужване на пътници
21.06.2025Nike отлага пускането на новата си линия облекла с Ким Кардашиян
21.06.2025Най-големите сделки със спортни отбори
21.06.2025Колко струва на вечер най-големият апартамент на круизен кораб?
21.06.2025Какво представлява пасивното инвестиране?
21.06.2025AI aватари в Китай доказаха, че са по-добри инфлуенсъри от хората
21.06.2025Прочети още
Израелското външно министерство пред Дарик: Иран обезкървява Близкия изток вече 30 години
darik.bgИвайло Мирчев: Няма 40% ръст на цените! Шефът на НАП просто няма опит с интервютата!
darik.bgНадежда Нейнски: Аятоласите в Иран воюват срещу собствения си народ под претекста, че го защитават
darik.bgСтрахотен гол на Лаутаро поведе Интер към късен обрат над Урава
dsport.bgИзненада: Антон Зингаревич се сдоби с нов клуб
dsport.bgСутрешен ритуал в една лъжичка: моето откритие за силен имунитет
9meseca.bg