Банките са готови за присъединяването на България към еврозоната, но клиентите все още не се интересуват активно от това как могат да се подготвят за превалутирането на депозитите и спестяванията си в брой. Това коментира в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио Ива Драганова, директор Банкиране на дребно в Алианц банк.
"Интересът от страна на клиентите на банките към присъединяването към еврозоната и превалутирането на спестяванията им все още не е толкова голям, тъй като няма точна дата. Но хората се вълнуват чисто житейски какво ще се случи с приемането на еврото, докато финансовите въпроси все още изглежда са на заден план", коментира Драганова.
По думите ѝ Законът за въвеждането на еврото в България, който предстои да бъде приет от Народното събрание, урежда в детайли всички процедури, свързани със смяната на валутата. Тя препоръча на хората да го прочетат, за да са наясно с повечето детайли за това как ще им се отрази влизането в еврозоната.
"За банките целият процес около предстоящото автоматично превалутиране на кредитите и депозитите е доста сложен, изискват се промени в софтуера, подготвя се платежната система. Предизвикателствата са много, но едно от най-сериозната ще бъде т. нар. двойна визуализация. По закон банките ще са длъжни да показват на клиентите определени финансови данни и в двете валути за определен период от време".
Тя коментира и Изпреварващия депозит, който се предлага от Алианц банк. Той дава възможност на клиентите да внесат в банката своите левови парични средства в брой без такса по фиксинга на Българската народна банка.
"Затова депозитът се казва по този начин - опитахме се да "изпреварим" събитията, които ще дойдат с приемането на еврото. Освен че той дава добра доходност, той осигурява и ниво на допълнителна сигурност. Защото за тези клиенти ще има два варианта, която дойде момент за превалутирането. Или да си открият сметка в евро, или да чакат да дойде датата на присъединяването и да обменят физически левовите си банкноти в евро", обясни Драганова.

Нейният съвет към хората, които все още се колебаят какво да правят със спестяванията си, е да открият депозитни сметки преди датата на присъединяването, след което тя да бъде превалутирана автоматично. Това е най-лесният вариант за тях.
Тя уточни, че в краткосрочен план, непосредствено след приемането на еврото, не се очакват резки промени в лихвените равнища нито по кредитите, нито по депозитите.
"Повечето от базисните показатели, които формират лихвените равнища, се публикуват от Българската народна банка и те се свързани с цената на привлечения ресурс. В дългосрочен план промените ще зависят от много фактори, включително и макроикономически".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- Ето колко пари държат средно на депозит богаташите у нас
- Големите банкови сделки в Европа се изправят пред познат враг
- Какво представлява Европейската централна банка и какво значение има за България?
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 10 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 10 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 11 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 11 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 12 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 13 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Арда - Черно море
dsport.bgХристиян Петров и Хееренвеен вгорчиха дебюта на Пламен Андреев във Фейенорд
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg