Роденият във Ваймар на 11 септември 1816 г. Карл Цайс е основател на глобалната компания ZEISS, която променя света на лещите, микроскопите и фотоапаратите.
Това е историята му.
Баща му Йохан Готфрид Август Цайс е роден в Растенберг, където предците му работят като занаятчии повече от 100 години. След като се жени за Йохана Антоанета Фридерике Шмит, той оставя семейния бизнес в ръцете на братята си и се мести във Ваймар.
Там се превръща в уважаван стругар на декоративни изделия, изработвайки предмети от седеф, кехлибар, слонова кост и други екзотични материали. Влиза в контакт с престолонаследника, когото учи на струговане, а приятелството им продължава 40 години. Когато на 11 септември 1816 г. се ражда петото му дете, Август го кръщава на престолонаследника.
Знаейки, че висшето образование е единственият път към социална мобилност по онова време, Август Цайс изпраща и тримата си синове в гимназия за подготовка за университета.
Двамата по-големи учат филология и история и правят успешна кариера в образованието. Карл обаче страда от ингвинална херния, което налага да носи постоянно колан, така че животът на учен на бюро не е за него.
Той се насочва към природните науки, като проявява сериозен интерес към техническите изследвания, заради което посещава лекции във Великото херцогско техническо училище във Ваймар.
Карл се премества в Йена през 1834 г., за да чиракува при Фридрих Кьорнер - майстор-машинист, който е добре известен както в университетските среди, така и сред занаятчиите, тъй като ремонтира инструменти за Йохан Волфганг фон Гьоте. Цайс остава при него като чирак четири години.
През последните две години той се записва в университета и посещава лекции по математика и природни науки. Завършва чиракуването си през 1838 г., като се сдобива с препоръката на майстор Кьорнер и сертификат за обучението си в университета.
Това са времена, в които парната машина и локомотивите силно привличат младите инженери, така че е разбираемо, че Карл Цайс насочва вниманието си към машинното инженерство.
В пътуванията си от 1838 до 1845 г. той работи в Щутгарт, Дармщат, Виена и Берлин за различни компании в сферата на производството на инструменти, оптични изделия и тежки машини. Във Виена има възможност да присъства на неделните лекции по популярна механика във Виенския политехнически институт, където се явява на изпит, който издържа с отличие.
След дълго обмисляне, Цайс решава да се върне към първоначалния си предмет, изучаван при Кьорнер - конструиране на експериментална научна апаратура, като се установява като независим производител на прецизни машини. Цайс се завръща в Йена, за да поднови връзката си с ботаника Матиас Якоб Шлейден, стимулирал първоначалния му интерес към оптиката и подчертал необходимостта от висококачествени микроскопи.
Осъществяването на завръщането обаче изисква значително търпение в контактите с тогавашната бюрокрация. Първо се нуждае от разрешение за пребиваване, след което се опитва да получи разрешение за създаване на ателие, позовавайки се на нарастващото търсене на научна апаратура.
Въпреки че разрешението се забавя, Цайс все пак го получава и отваря работилницата си на 17 ноември 1846 г. с първоначална инвестиция от 100 талера, която взима назаем от брат си Едуард и която по-късно е изплатена от баща му Август.
До 1849 г. работилницата регистрира печалба от 197 талера при продажби за 901 талера. Първоначално Цайс работи сам, конструирайки и ремонтирайки много видове физически и химически апарати. Лупите, изрязани от огледални заготовки, са особено търсени. В малкия магазин се продават и очила, телескопи, микроскопи, чертожни инструменти, термометри, барометри, везни и други апарати, закупени от чуждестранни доставчици.
През 1847 г. той започва да прави прости микроскопи, които почти веднага започват да се радват на добър търговски успех. В сравнение с тези на конкурентите, те се оказват не само по-добри, но и по-евтини.
Бизнесът върви толкова добре, че Цайс успява да наеме помощник и да се премести в по-голяма работилница до началото на 1847 г. На 1 юли 1847 г. той назначава първия си чирак - 17-годишния Аугуст Льобер, който се превръща в един от най-важните му работници, а впоследствие и партньор.
Общо 27 прости микроскопа са доставени на клиенти отвъд границите на великото херцогство през 1847 г. Следват три трудни години, но до 1850 г. Цайс и неговите изделия са си създали достатъчно добра репутация.
Сестра му Полин поддържа домакинството му в Йена, докато Карл не се жени за дъщерята на пастор Берта Шатер на 29 май 1849 г. Тя умира, раждайки първия му син през февруари следващата година. Родерих оцелява, за да се присъедини към баща си в семейната фирма. През май 1853 г. Цайс се жени за Отили Тринклер. Те имат един син и две дъщери.
Цайс е изключително строг работодател, като микроскопите, произведени от чираците и не отговарящи на строгите му стандарти за прецизност, са унищожавани. Работният ден за служителите му продължава 11 ¾ часа, но те са лоялни на работодателя си, а атмосферата е добра.
Цайс често ги кани в дома си, имат достъп до огромната му библиотека, за да продължат обучението си, а с разширяването на фирмата до 1875 г. е създадена здравната клиника Zeiss, която гарантира на служителите безплатно лекарско лечение и достъп до лекарства. Ако работникът не може да работи, му се изплаща заплата за шест седмици с възможност за още шест седмици на половин заплата. Тези политики дори предшестват държавните социални закони на Ото фон Бисмарк, въведени през 1883 г.
От производството на прости микроскопи Цайс преминава към комбинирани. Първите подобни изделия са предложени от компанията му през 1858 г. До 1861 г. те се появяват в пет различни версии.
За да подобри микроскопите си, той подновява търсенето на сътрудник и този път избира Ернст Абе, който е университетски преподавател. Официалното сътрудничество между 50-годишния Цайс и 26-годишния Абе започва през юли 1866 г. с цел създаването на обектив за потапяне във вода с разделителна способност, равна на тази на конкурента Hartnack.
Абе постига поставените цели, което превръща микроскопите Zeiss в лидери на пазара и повишава цените им. В резултат на това сключва с Цайс щедро споразумение за споделяне на печалбата, а той го прави партньор през 1875 г.
На 14 октомври 1876 г. е отбелязано завършването на 3000-ия микроскоп, като персоналът е нараснал до 60 служители. През същата година синът на Цайс - Родерих, се присъединява към фирмата, поемайки търговските и административни задължения, като става партньор през 1879 г. Освен това Родерих има важен принос в дизайна на микрофотографски апарат.
Преминаването към модернизация и разширяване на компанията е насърчено от Абе, докато Цайс остава малко по-консервативен въз основа на многото преживени неуспехи. Въпреки това до 1880 г. преходът към широкомащабни операции е в ход.
До 1883 г. фирмата се радва на солиден бизнес успех. Тя издава своя каталог № 26 като илюстриран и подвързан том от 80 страници в тираж от 5000 броя. Компанията започва да отваря полеви офиси в и извън страната.
Абе и Цайс се фокусират върху проблема с оптичното стъкло, което не се произвежда, а доставя от Англия, Франция или Швейцария и има много какво да се желае по отношение на качеството, наличността, избора на оптични свойства и бързата доставка.
Двамата се свързват с химика и стъкларския техник Ото Шот, който демонстрира уникални умения в производството на малки партиди от експериментални стъклени композиции с високо качество. Той е убеден да се премести в Йена и да разшири експериментите си. След като получава финансова подкрепа от правителството, компанията вече може да предложи десетки оптични стъкла с добри характеристики, повтарящ се състав и в голям мащаб. Тя все още работи под името Schott AG.
След като е обявена продуктовата линия на Schott glassworks, Zeiss представя и нов набор от обективи, базирани на работата на Абе и коригирани до по-висок стандарт от всички съществуващи досега лещи.
През декември 1885 г. Цайс получава лек инсулт, от който се възстановява напълно. Той успява да присъства на тържеството по случай завършването на 10 000-ия микроскоп на 24 септември 1886 г. - пищно парти, което се помни в Йена десетилетия.
След това обаче здравето му сериозно се влошава и след няколко инсулта умира на 3 декември 1888 г. Погребан е в Йена.
Въпреки че Цайс въвежда няколко подобрения в механиката на микроскопа, той лично не достига до новаторски иновации. Неговият критичен принос обаче е настояването му за най-голяма прецизност в собствената му работа и в продуктите на неговите служители, като той поддържа тесни контакти от самото начало с учените, които му дават ценни идеи за дизайна.
Не по-малко важно е и ръководството на вътрешната реорганизация и трансформациите на компанията, които правят възможно производството на микроскопи в големи количества с най-голяма точност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg