
За първи път след пандемията от COVID-19 Китай ще позволи на чуждестранни алпинисти да достигнат до връх Еверест през Тибет, съобщава CNN.
Ейдриън Балинджър, който е изкачвал Еверест осем пъти, е един от водачите, които предпочитат тибетския път до върха на най-високия връх в света (от север), за разлика от по-известния южен непалски маршрут.
Всички пропуски за използване на китайския маршрут, който е известен в Китай като Джумулунгма, се разпространяват от Китайската тибетска алпинистка асоциация (CTMA).
Няма официално съобщение, публикувано от китайското правителство, което да уведомява обществеността, че ще бъдат раздавани пропуски, но, според Балинджър, най-добрият начин за алпинист, който не е китаец, да разбере, че тибетската страна на Еверест ще бъде отворена, е когато CTMA изпрати ценова листа за сезона.
Тези списъци включват разходите за якове, които носят екипировката нагоре и надолу по планината, местни водачи, преводачи и транспорт от столицата на Тибет Лхаса до базовия лагер на Еверест.
Чужденците, които получават туристически визи за Китай, трябва да получат допълнителна, отделна виза за Тибет, който е полуавтономен регион. На година се издават максимум 300 разрешителни за алпинисти, които не са китайци.
Прозорецът за изкачване на Еверест е сравнително малък – обикновено между края на април и средата на май. Екипът на Балинджър ще пристигне в Китай на 25 април след предварителна аклиматизация у дома, за да спести време.

По-популярният път до Еверест от Непал привлича много по-голям брой посетители, но това е свързано и с повече отпадъци и ерозия. Не винаги обаче непалският маршрут е бил предпочитан.
"Между 2000 и 2007 г. катеренето от китайската страна беше по-популярно от това през Непал. Причината да е по-популярна е, че е по-безопасна“, обяснява Балинджър.
През 2008 г. Китай беше домакин на летните олимпийски игри в Пекин. Преди да пристигне в столицата, олимпийският огън пътува до Еверест, въпреки факта, че вече имаше групи туристи, готови да се отправят към най-високия връх в света.
"Осем дни преди всички ние да пристигнем в планината през 2008 г., те я затвориха за целия сезон и много хора загубиха много пари. Поради това решение бизнесът се пренасочи към непалската страна", припомня водачът.
Сега, когато чуждестранните алпинисти вече могат да достигнат до Еверест и по северния път през Тибет за първи път от 2020 г. насам, тази тенденция може бавно да започне да се обръща, пише CNN.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
18.05.2025Тази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
18.05.2025Тази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
18.05.2025Защо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
18.05.2025Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
18.05.2025Google One надхвърли 150 милиона абонати
18.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНаполи се спъна срещу Парма и остана без треньор за решаващата битка
dsport.bgИнтер изпусна феноменален шанс да оглави Серия А, Лацио заглуши „Меаца“ в края
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg