
Китайските акции са на път да запишат най-добрата си седмица от 2008 г. насам, след като правителството в Пекин обяви серия от икономически стимули, включително пакет от 114 млрд. долара за стимулиране на фондовия пазар.
Широкият индекс CSI 300, който включва акции на компании, регистрирани на борсите в Шанхай и Шенжен, се повиши с почти 15% за седмицата. Това е най-доброто му представяне от ноември 2008 г., когато Китай обяви подобен пакет от стимули в отговор на световната финансова криза.
Ръководството на китайската комунистическа партия бърза да подкрепи капиталовите пазари в страната, да стабилизира кризата в сектора на имотите и да стимулира вътрешното потребление, за да постигне целта си за икономически растеж от 5% за годината.
Във вторник Китайската народна банка разкри кредитен фонд от 800 милиарда юана (114 милиарда долара), предназначен за подкрепа на капиталовите пазари в страната. Той включва средства за отпускане на заеми на компании за обратно изкупуване на собствени акции и за кредитиране на небанкови финансови институции и застрахователи с цел да бъдат стимулирани да инвестират в местни акции.
Индексът Hang Seng в Хонконг се повиши с почти 12% от началото на седмицата в най-добрия си седмичен ръст от май 2009 г., когато достигна рекордни върхове точно преди световната финансова криза.

"Намираме се в ключов момент за китайската икономика и нейния капиталов пазар. Условията за глобално намаляване на лихвите ще увеличат потреблението, което е добра новина за Китай - най-големият износител в света“, коментира Никълъс Йео от Abrdn.
Надеждите за повече стимули в Китай подкрепиха и европейските акции. Регионалният индекс Stoxx 600 затвори на рекордно високо ниво в четвъртък, тласкан от книжата на производителите на луксозни стоки, които биха се възползвали от по-силните потребителски разходи в Китай.
Ралито в Китай последва печалбите на Уолстрийт, след като S&P 500 затвори в четвъртък на рекордно високо ниво за трети път тази седмица.
Дейвид Чао, глобален пазарен стратег в Invesco, коментира пред FT, че ралито на китайските акции може да се задържи за по-дълъг период от време.
"Китайските пазари набират инерция и аз виждам определени паралели между настоящия възход и този от 2014-15 г., когато индексът на борсата в Шанхай се повиши с около 150% между юни 2014 г. и юни 2015 г., но след това се срина", казва Чао.
Той припомня, че доларът продължава да отслабва на фона на намаленията на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и прогнозира възможно пренасочване на инвестиции от твърде надценените, по думите му, глобални технологични акции към по-евтини активи на развиващите се пазари.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 17 минЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 50 минСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 1 часЕдинствената река в Европа, която се влива в две различни морета
преди 1 часМитата на Тръмп засилват натиска върху задъхващата се световна икономика
преди 1 час10 малки неща, които щастливите хора правят всеки ден
преди 2 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgБългария вече е зад Габон, Ел Салвадор и Хаити във футбола
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА тръгна по план, но…
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg