В Китай вече има нов най-богат чове - предприемачът, който стои зад изключително популярното и противоречиво приложение TikTok.

41-годишният съосновател на компанията-майка на TikTok - ByteDance, Джан Имин оглави списъка на най-богатите хора в Китай за 2024 г.

Състоянието му достига 49.3 млрд. долара, според оценката на изследователската, медийна и инвестиционна група Hurun, която публикува класацията на най-заможните хора в страната.

Възходът на Джан се дължи на нарастването на глобалните приходи на ByteDance с 30% миналата година до 110 милиарда долара.

От официалното си стартиране през май 2017 г. TikTok успя да постигне масова глобална популярност и се превърна в социална медийна платформа, определяща вкусовете и настроенията на много млади хора по света.

Тя е и новаторски пример за други китайски компании, които искат да пробият в САЩ и на световните пазари.

Проблеми

Но сега TikTok е изправен и пред нарастващи съдебни битки в САЩ, където, според Hurun, компанията има близо 200 милиона потребители.

Там TikTok се бори с щатски и федерални съдебни дела, свързани с предполагаеми пропуски в защитата на децата, използващи приложението.

В същото време, ByteDance е изправена и пред риска да бъде приет закон, който може да наложи забрана на приложението в САЩ, ако TikTok не бъде отделена като нова компания.

Много политици в САЩ са на мнение, че връзките на TikTok с Китай биха могли потенциално да разкрият личната информация на американците пред китайското правителство. TikTok категорично отрича тези твърдения, както и обвиненията, свързани със защитата на децата.

Други страни също цитираха опасения за националната си сигурност, включително Индия, която вече забрани TikTok. Великобритания, Канада и Австралия ограничиха използването му на правителствени устройства.

Тези регулаторни пречки обаче не повлияха особено на нарастващата глобална популярност на TikTok сред потребителите.

Джан Имин притежава 20% от ByteDance, която той съосновава със съквартиранта си от колежа Лианг Рубо в Пекин през 2012 г. Той се оттегли като главен изпълнителен директор през 2021 г., след като превърна ByteDance в едно от най-големите имена в китайските технологии.

ByteDance държи и популярното в Китай приложение за новини Toutiao, както и дъщерната платформа на TikTok - Douyin.

Вторият и третият

Изкачването му до върха на списъка на най-богатите в Китай измества оттам Жонг Шаншан. "Кралят на бутилираната вода" слиза от челното място за първи път от три години насам и остава втори.

По-рано тази година Жонг се сблъска с критиките на националистите, които го обвиниха в липса на патриотизъм и предприеха кампания, която удари цената на акциите на неговата компания за напитки.

На трето място в класацията на Hurun е Пони Ма - основател на мултимедийния и развлекателен гигант Tencent, който притежава китайската платформа за съобщения и плащания WeChat.  

Спад на милиардерите

Като цяло, броят на милиардерите в  Китай се е свил до 753, което е със 142 по-малко от предходната година. Страната е загубила 432, или малко над една трета, от своите милиардери след достигнатия пик от 1185 през 2021 г., според данните на Hurun, цитирани от CNN.

Броят на класираните в списъка 1094 души също се свива за трета поредна година. В списъка влизат лица, за които се смята, че имат най-малко 5 милиарда юана (приблизително 700 милиона долара) към края на август тази година.

Той включва и живеещите в Хонконг и Макао, както и в самоуправляващата се демократична република Тайван.

Председателят на Hurun Report Рупърт Хогеверф определя спада като „трудна година“ за китайската икономика и фондовите пазари.

Китай се бори със сериозни икономически предизвикателства, криза на пазара на недвижимите имоти, висок дълг на местните правителства и изоставане на потребителските разходи.

Това само част от факторите, които засилват глобалната загриженост за здравето и траекторията на втората по големина икономика в света.