
Дарителският фонд на Харвард - най-големият университетски фонд в света, нарасна до 53.2 милиарда долара през фискалната 2024 г., предава Ройтерс.
Фондът постига силна възвръщаемост на инвестициите, въпреки че даренията намаляват с една трета заради политическите скандали и протестите на някои от възпитаниците на университета, свързани с антисемитизма в кампуса.
Компанията Harvard Management, която управлява инвестиционния фонд на университета, обяви, че е постигнала 9.6% възвръщаемост през фискалната година, приключила на 30 юни. Тя надхвърля дългосрочната цел на училището от 8%, според годишния отчет.
Година по-рано фондът реализира 2.9% възвръщаемост и възлизаше на 50.7 милиарда долара.Висшето училище разпределя 39% от своите активи в дялови участия и 32% в хеджфондове, като и двата портфейла се открояват със силното си представяне.
Възвръщаемостта на университетите от т. нар. "Бръшлянова лига", в които влиза и Харвард, се следи внимателно, защото те са едни от пионерите в инвестирането на пари в хеджфондове и фондове за частни капиталови инвестиции.
Тази година фокусът върху тях беше още по-силен, на фона на противоречивите мнения относно това как училищата реагират на нарастващия антисемитизъм и на антимюсюлманските настроения след атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Няколко президенти на университети, включително Клодин Гей от Харвард, подадоха оставки на фона на нарастващите критики от страна на студенти, преподаватели и възпитаници, включително и на някои от известните им дарители.
Колумбийският университет отчете 11.5% печалба от инвестициите си, докато университетът Браун регистрира 11.3% възвръщаемост през фискалната 2024 година.

Възвръщаемостта на университетските фондове изглежда висока, в сравнение с предходните години, но въпреки това бледнее на фона на представянето на борсовия индекс S&P 500, който се повиши с 22.7% през 12-те месеца, приключили на 30 юни 2024 г.
Ръководството на Харвард твърди, че толерантността на университета към рискови инвестиции е по-ниска, в сравнение с други частни училища, но все пак през последните години и в неговия портфейл този тип вложения леко са се увеличили.
Инвестиционният фонд е разпределил 2.4 милиарда долара към оперативния бюджет на училището, включително финансова помощ, заплати на преподаватели и изследователски инициативи.
Силната възвръщаемост е факт - въпреки спада на даренията до $368 милиона, в сравнение с $561 милиона през предходната година. Редица известни донори, включително хеджфонд мениджърът Кенет Грифин, спряха даренията си в отговор на политическата криза.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg