Консумацията на кафе в Китай расте бързо, което поражда ожесточена конкуренция между местни и чуждестранни вериги кафенета, отворили хиляди брандирани заведения в последните месеци, като броят им надхвърля този на кафенетата в САЩ.

Анализатори очакват засилващата се жажда за кафе в Китай да бъде основен двигател в търсенето на суровината - на фона на разширяването на веригите кафенета извън Пекин и Шанхай към десетки средни по размер градове, където младите работещи харесват все повече напитката.

Увеличаващото се търсене на кафе в Китай е възможност за международни вериги, като Starbucks и Tim Hortons, които инвестират сериозно в страната, въпреки че се сблъскват със сериозна конкуренция в лицето на бързо разрастващи се местни марки.

Данни от Международната организация за кафе показват, че консумацията на кофеиновата напитка в Китай нараства с 15% по време на високия сезон, приключил през септември.

"Китайските потребители възприемат все повече западния начин на живот, а кафето очевидно е една от напитките, които представляват това," казва Джейсън Ю, управляващ директор за Китай на компанията за пазарни проучвания Kantar Worldpanel.

Броят на брандираните кафенета в Китай е нараснал с цели 58% през последните 12 месеца до 49 691, според данни на Alegra Group.

Има жестока конкуренция между местните и международните вериги, казва пред Reuters Матю Бари, анализатор в Euromonitor. Всяка от тях се опитва да вземе колкото се може по-голям дял от разрастващия се пазар, допълва той.

От Alegra Group изчисляват, че китайската Luckin Coffee и отворила 5 059 заведения в последните 12 месеца, докато друга китайска верига - Cotti Coffee, се е сдобила с нови 6 004 заведения за същия период.

Щатската верига Starbucks е отворила 700 кафенета в Китай през последната година и е на път да отвори около 9 000 до 2025 г., докато канадската Tim Hortons планира да разполага с 3 000 заведения в страната в рамките на четири години.

Завземането на пазарен дял е една от основните цели на китайската верига Luckin. Отварянето на нови заведения вече е нещо обичайно и в по-малки китайски градове, населението на всеки от които възлиза на милиони.

Случващото се е добра новина за производителите на кафе, които вече се облагодетелстват от високите цени поради лошото време в някои региони, в които се отглеждат големи количества.

Фючърсите на кафето арабика се търгуват близо до най-високите си нива от осем месеца, а кафето робуста поскъпна да 15-годишен максимум през миналата седмица.

Китай внася кафе основно от Африка и Южна Америка. От организацията на бразилските износители на кафе Cecafe обявиха, че доставките за Китай ще нараснат близо три пъти през 2023 г., което ще направи страната осмия най-голям пазар в света.

Консумацията на кафе все още бледнее пред тази в САЩ и Бразилия. Нарастващото търсене обаче е сигнал, че в Китай тече културна промяна, сходна на тази в други азиатски държави, в които обичат чая, в това число Япония и Южна Корея.