Рядко промишлена авария се превръща в голяма туристическа атракция.
Но когато съветски проучвателен екип прави сондаж за природен газ в Туркменистан преди повече от 50 години, се оказва, че са предизвикали верижна реакция, създала газовия кратер Дарваза – гигантска огнена дупка, която, в крайна сметка, става най-търсената гледка в страната.
Наричан още „Портите на ада“ и „Сиянието на Каракум“, феноменът е причинен от пламъци, захранвани от метан, излизащи от десетки отвори по дъното и стените на кратера.
Стоейки около ръба, можете да почувствате силна топлина, излъчвана от дупката. Особено драматично е през нощта, когато огнени езици пламтят под звездното небе.
Заобиколен от дюни и скалисти издатини в отдалечена част на пустинята Каракум, кратерът е основната спирка на почти всяка туристическа обиколка на централноазиатската нация.
Когато пътниците за първи път започват да се стичат в Дарваза, няма услуги за посетители или удобства и трябва да носят всичко необходимо за нощувка. Днес има три постоянни лагера, предлагащи с нощувки в юрти или палатки, както и храна, и моторизиран транспорт до ръба на кратера за тези, които не искат да ходят пеша до там.
Кратерът е приблизително 70 метра широк и 30 метра дълбок, с вертикални стени, които се спускат рязко в скалисто поле от отломки, разпръснати по дъното. През 2018 г. е добавена предпазна ограда, която не позволява на посетителите да се приближават твърде близо до пламтящия понор.
Той обаче може да не съществува още дълго - или поне не и в огнената си форма. На няколко пъти правителството на Туркменистан споменава възможността по някакъв начин да го запечата.
Междувременно, посещаващите Дарваза от години казват, че пламъците са много по-малки, отколкото са били преди.
Но това не намалява привлекателността на хибридно създаденото от човека/природата чудо, което е особено удивително, когато нахлуе пясъчна буря и скрие всичко - освен мъждукащия огън, излизащ от тъмната яма отдолу.
Мистериозен произход
Никой не е съвсем сигурен кога се е отворил газовият кратер, очевидно защото данни от съветската епоха липсват, не са пълни или все още са поверителни.
„Има много спорове и разногласия относно началото“, казва Джордж Курунис - канадски авантюрист и телевизионен водещ, който е единственият известен човек, изследвал отвътре газовия кратер.
Според него, най-разпространената теория е, че кратерът се е образувал през 1971 г. и е бил запален малко след това. Как е станало това също е мистерия.
„Някои казват, че е била ръчна граната. Други твърдят, че руснаците просто са хвърлили клечка кибрит. Чувал съм история, че пиян фермер се е забил с трактора си там по някое време.“
Местен гид излага друга теория за CNN: „В онези дни наблизо има село и чух, че жителите му са подпалили кратера, защото не са искали миризмата да унищожи живота или отровният газ да стане вреден за здравето. Мислели, че ще изгори след няколко седмици“.
Как да стигнете до там?
Газовият кратер се намира на четири часа път с кола северно от столицата Ашхабад. Придвижването с високопроходим автомобил е силно препоръчително по двулентовата магистрала и песъчливите пустинни пътища, които водят до Дарваза. Скитащите камили са честа гледка по пътя.
Освен смесените магазини в Бокурдак и Ербент - отдалечени пустинни села покрай магистралата, няма къде да се запасите с провизии, след като напуснете Ашхабад.
Darwaza Camp е най-луксозната от трите опции за нощувка. Разположен на около пет минути пеша от ръба на кратера, лагерът разполага с юрти, сенчеста зона за хранене и тоалетни в стил гърне/пристройка.
От другата страна на кратера, Garagum Camp предлага юрти, захранвани със слънчева енергия, както и ястия, сервирани на външни маси.
Garagum се намира на около 10 минути пеша от ръба на кратера и дори по-близо до малка скалиста планина, от която посетителите могат да си осигурят гледка от птичи поглед към Портите на ада.
Наблизо има два други кратера – образувани приблизително по същото време и от подобно сондиране, което се е объркало – които са точно толкова големи, колкото Дарваза, но не толкова впечатляващи.
Близо до кръстовището на асфалтовата магистрала и пясъчния път към Дарваза има газов кратер с много по-малки пламъци. По-на юг, по протежение на магистралата в посока Ашхабад, има пълен с вода кратер с газови мехурчета, но без пламъци.
Ще изчезне ли газовият кратер?
Години наред се говори, че правителството на Туркменистан ще превърне Дарваза в обект за производство на природен газ, като потуши пламъците.
През 2022 г. държавният вестник Neytralny Turkmenistan съобщи, че президентът е поискал от своя кабинет да се консултира с учени, за да намерят начин да потушат пламъците и да затворят мястото за туризъм. Сред посочените причини за затварянето на кратера са загубата на ценен природен ресурс, екологични щети и опасения за здравето.
Оттогава се водят много дискусии относно прогнозираната гибел на кратера, но няма нищо конкретно, което да докаже, че правителството скоро ще загаси пламъците.
Някои казват, че властите вече са пробили проучвателен кладенец в близост, който е изсмукал значително количество газ и е причинил значително спадане на нивото на пламъците.
Засега газовият кратер Дарваза продължава да учудва посетителите, които правят дългия и труден преход през пустинята Каракум, за да видят чудото на Туркменистан.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 46 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през месец март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg