В последните години след пандемията динамичните процеси, свързани с дигитализацията на бизнеса и въвеждането на изкуствения интелект (AI), доведоха до изисквания за повече гъвкавост от новите кадри на пазара на труда, т.е. повече меки умения и повече работa в тази посока.
Това заяви Моника Янакиева, директор на дирекция „Селекция, договаряне и отчитане“ към Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), по време на дискусия за тенденциите, промените и бъдещето на работната среда в рамките на форума Investing in Our Future, организиран от Darik Business Review.
Изкуственият интелект и пазарът на труда
По отношение на една от най-акуалните теми на пазара на труда в последно време, Янакиева посочи, че страхът от въвеждането на изкуствен интелект е доста голям проблем още от училище.
"Знаем, че в България синергията между училището и бизнеса е много необходима. Проблемът е, че в българската учебна среда има страх у самите педагогически специалисти да въведат използването на изкуствен интелект още в учебните процеси, така че в по-горните касове учениците да са подготвени директно за пазара на труда и бизнесът да бъде облагодетелстван от това, да има по-малко нужда да дообучава и доклалифицира слуцители си в тази посока".
Подобряване на квалификацията
По въпроса с генералното подобряване на квалификацията, Янакиева припомни, че освен че предлага разнообразни частични обучения за квалификация и преквалификация на различни специалисти, ЦРЧР реално администрира и една от най-големите програми на ЕС - „Еразъм+“.
Преди време програмата се свързваше основно със студентски мобилности, но от 2014 г. тя има широк обхват - различни организации и фирми могат да изпращат служителите си на различни курсове и обучения в партньорски организации, като използват програмното финансиране.
Янакиева смята, че образованието е ефект, който се измерва доста късно във времето, но всяка компания, която иска да носи отговорност за своето развитие, би следвало да отделя повече време и ресурс за квалификацията и преквалификацията на своите служители.
"Служителите също трябва да бъдат отговорни към себе си, към развитието си и към променящата се среда. Те също трябва да са двигател вътре в компанията и да демонстрират желание пред своите работодатели, че искат да повишат своите знания и умения".
Различните поколения на работното място
Новите тенденции в обучението, квалификацията и преквалификацията дават възможност хора от всякаква възрастова група да се възползват от тях.
Според Янакиева, новите поколения усвояват много по-лесно меки умения, докато по-старите поколения са носители на знание и умения, които са повече административни, като е хубаво да се постигне симбиоза някъде по средата.
"Различните възрастови групи служители могат също така да посещават заедно различни курсове за квалификация и преквалификация, като това е и една форма на допълнително опознаване между тях".
В тази връзка, ЦРЧР организира на 24 април, заедно с още 13 държави от ЕС, една от ключовите образователни конферении за годината под мотото „Образование 4.0: Изкуственият интелект и киберсигурността като двигатели на бъдещето с „Еразъм+“.
Янакиева заяви, че се надява на тази конференция да бъдат написани следващите препоръки, които да бъдат отнесени към ЕК по отношение на правилата, процедурите, програмите и политиките, които комисията налага в областта на образованието, обучението и квалификацията на бъдещите кадри на пазара на труда.
Щастието на работното място
В края на разговора Янакиева изрази мнение, че щастието на работното място е трудно постижимо, но възможно, като всеки един служител е щастлив, когато вижда смисъла от своята работа.
Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД и Асоциация за развитие на човешките ресурси. Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Столичното летище с два нови бизнес салона
преди 16 минКак руски милиардер контролира един от най-емблематичните олимпийски спортове
преди 30 минRiyadh Air представи първата си класа, с която ще конкурира Emirates и Qatar Airways
преди 55 минИсторията на компанията, продаваща непотърсен багаж
преди 1 час24 от най-необичайните пейзажи на планетата
преди 1 часДеница Стоянова, AstraZeneca: AI заплашва само онези, които го игнорират
преди 1 часПрочети още
Небостъргач на Тръмп в Москва?
darik.bgВ битка за милиарди и свобода: „Харвард“ съди администрацията на Тръмп
darik.bgПутин - готов за двустранни разговори със Зеленски?
darik.bgИлиан Илиев и Александър Томаш ще разбиват дяволска комбинация в реванша за Купата
dsport.bgБългарите във Висшата лига - кой е последният и колко са играли?
dsport.bgПланираш бебе? Ето какво да промениш в начина си на живот още сега
9meseca.bg