
Държавният бюджет на България няма как да бъде много по-различен с оглед на демографската и икономическата ситуация в страната. За да бъде по-балансиран и по-ефективен, трябва да се предприемат непопулярни мерки, за които нито политиците, нито обществото са готови.
Това коментира в ефира на Дарик радио финансистът Преслав Райков.
"По мои груби сметки има около 1.8 милиона души, които поддържат икономиката на България. Това е един малък квартал в някой от световните мегаполиси. И увеличаването на разходите беше очаквано, като то е свързано с моралния риск и "наддаването" с държавни помощи по време на пандемията от COVID-19, които след това нямаше как да бъдат изтеглени", обясни Райков.
Той е на мнение, че България би могла да поддържа бюджет без дефицити, тъй като в момента най-тежките последици от пандемията и от войната в Украйна вече са отминали. А това би осигурило много по-висока ефективност на икономиката, измерваща се в около 1.5 процентни пункта над настоящия ръст на брутния вътрешен продукт.
"За целта обаче трябва да се предприеме свиване на социалните разходи и на инвестициите в държавните предприятия, но това е цена, която никой политик не иска да плати", коментира експертът.
Надценени ли са приходите в бюджета?
Според Преслав Райков, опитите за оптимизация на приходите насърчаване на издаването на касови бележки от ресторантите или с т. нар. данъчна амнистия не са сериозни.
"Това е все едно да разчиташ, че някой, който е обрал апартамента ти преди две години, ще върне на доброволни начала откраднатото, за да ти помогне", шегува се финансистът.
По думите му, приходната част в бюджета се нуждае от тежки реформи, част от които вече се случват - увеличаването на максималния осигурителния доход, вдигането на някои преки и непреки данъци, както и потенциалното предстоящо увеличаване на пенсионната възраст.
"В дългосрочен план единственият начин да повишим приходите в хазната е като правим повече неща по-добре от другите. Това може да стане, като генерираме повече данъчни субекти, а не като вдигаме тежестта за вече съществуващите", обясни той.

Защо България не привлича чуждестранни инвестиции?
"България изпусна момента, в който европейската икономика след пандемията от COVID-19 започна да преразпределя потенциала си от ядрото към периферията. Причините за това са свързани с политическите сътресения, но и с липсата на адекватна политика по отношение на инфраструктурата, както и с изключително тежките и бавни административни процедури. Не е нормално един инвеститор, изградил производствено предприятие на стойност няколко милиона евро, да чака две години да бъде построен асфалтов път или да бъде свързан с електропреносната мрежа", заяви Райков.
По думите му, България вече изостава по тези показатели не само от Западна Европа, но и от своите съседи, като Сърбия, Северна Македония, Румъния и Гърция.

До какво ще доведе увеличаването на бюджета за отбрана?
За България увеличаването на инвестициите в сферата на отбраната е възможност за генериране на икономическа активност, която трябва да бъде използвана, смята Преслав Райков.
"Това не е наша приумица. Би било странно, ако всички останали европейски държави ги намаляваха, а ние ги увеличавахме. Но с оглед на случващото се в света, в Европа и в Украйна, подобна стъпка е напълно логична. Особено като се има предвид, че България притежава и необходимия производствен комплекс", коментира финансистът.
Как ще ни засегне "тръмпономиката"?
Според Преслав Райков, основната причина за протекционистичните мерки, предприети от Доналд Тръмп, е опитът му да "навакса" изоставането на Съединените Щати от Китай.
"Китай разви големи части от икономиката си с държвана подкрепа и в момента те имат предимство не само пред САЩ, но и пред Европа. А политиките на Тръмп със сигурност ще засегнат и България. Ние сме отворена икономика и всяка промяна в световните вериги на доставка ще ни се отрази пряко", коментира той.
По думите му, прекият стокообмен на България със САЩ може и да не е много голям, но страната ни е доставчик на много продукти и суровини за Европейския съюз, който е третият по големина търговски партньор на САЩ.
"Процесите, които се случват отвъд Океана, не са нещо далечно. Те засягат пряко всеки потребител по света, включително и в България" каза още финансистът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Duolingo заменя подизпълнителите си с AI
преди 12 часаЗлатото - какво не знаете за благородния метал?
преди 13 часаОще ли използвате телефон от тази марка? Имаме лоши новини
преди 13 часаКолко е средната месечна брутна заплата на работещите в супермаркетите в България?
преди 14 часаДоналд Тръмп-младши основа частен клуб с членска такса от $500 000
преди 14 часаБанките у нас с рекордна печалба за първите три месеца на 2025 г.
преди 14 часаПрочети още
България е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgСАЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
darik.bg5 години България ще подава на Гърция вода за напояване от река Арда
darik.bgНа живо: Тотнъм вкара отново на Будьо/Глимт
dsport.bgНа живо: Бетис води на Фиорентина
dsport.bgЗа отдадените майки: всеки ден е Гергьовден
9meseca.bg