Избягващ светлината на прожекторите китайски милиардер, чиито далновидни сделки със злато му донесоха впечатляваща печалба, вече е най-големият „бик“ в търговията с мед в страната.

Той прави залог на стойност близо 1 милиард долара на пазар, разтърсван от ескалиращата конкуренция между САЩ и Китай.

Биен Сиъмин, който натрупва ранно състояние от пластмасови тръби, преди да потърси спокоен живот в Гибралтар, разбуни духовете в последните две години със своите инвестиции в китайски златни фючърси, залагайки на това, което, според него, е глобално усилие за намаляване на зависимостта от долара и противодействие на опасенията относно инфлацията.

Неговият фонд се включва на пазара, точно когато златото стартира рекордното си поскъпване и генерира близо 1.5 млрд. долара печалба по време на процеса, според изчисления на Bloomberg.

Днес, докато търговската война и потенциалното примирие движат пазарите, Биен и неговата брокерска компания Zhongcai Futures Co. стоят зад най-голямата нетна дълга позиция при контрактите на медта на Борсата за фючърси в Шанхай, според запознати източни и борсови данни.

След като в продължение на 10 месеца купуват мед, фондът има дълга позиция на стойност близо 90 000 тона мед, като тук се включват личната инвестиция на Биен и на фондовете, които той управлява посредством Zhongcai, която надхвърля далеч тези на всички конкуренти.

Това е позиция, която 61-годишният магнат, който стои лично зад по-голяма част от инвестицията на Zhongcai, възнамерява да запази, дори и след като геополитически сътресения накараха някои от инвеститорите му да се оттеглят, което е израз на доверие към метала и икономиката на най-големия му потребител в света.

“Това е доста уникална позиция при медта, която си заслужава да се следва,” казва Ли Йияо, вицепрезидент на подразделението на Cofco Futures Co., Shanghai North Bund.

"Тя отразява една много дългосрочна, положителна нагласа спрямо метала, която се базира на фундаменти и се различава от обикновените средносрочни или краткосрочни стратегии, които виждаме на пазара."

Тя допълва, че противоречащите на интуицията ходове на Биен по време на най-лошия период на търговски сътресения, когато той остана непоколебим, докато много други се отказаха, са особено забележителни.

Неколцина по-големи фигури доминират в търговията със суровини в Китай от началото на икономическия бум преди две десетилетия, трансформирайки индустрията.

Биен се нарежда редом до Сян Гуанда - основател на пионера при търговията с никел Tsingshan, и магнати като Хъ Дзинби, изчезналия основател на Maike Metals International Co., и Ге Уейдун - основател на Shanghai Chaos Investment, един от най-ранните хедж фондове в Китай, фокусирани върху суровини.

Въпреки че методологията му се различава от тази на традиционните търговци на физически метали, негови конкуренти и мениджъри описват строгия Биен като човек с дълбоко разбиране на пазара, който става все по-труден за разгадаване за хора извън Китай.

Милиардерът, описван от онези, които го познават, като скромен и директен, се откроява и със своята затвореност, като управлява екипа си от китайски мениджъри и брокерската компания, която поема преди две десетилетия, чрез видеоразговори от южния край на Иберийския полуостров.

Откакто се премества от Източен Китай преди повече от десетилетие, привлечен от по-топлото време и близостта до европейски активи, Биен рядко пътува до родината си, за да посещава инвестиционния си екип и фабриките си.

Това не му попречи да си спечели лоялни последователи в Китай заради своите онлайн размисли върху инвестиционната философия, подобни на тези на Уорън Бъфет, които се анализират внимателно от всеки, който иска да подражава на стратегия, по-близка до тази на традиционен западен хеджфонд, отколкото на по-спекулативния подход на местните трейдъри.

Добрият инвеститор трябва „да се откаже от собственото си его и да бъде по-малко обсебен, а след това да избере правилните цели и да бъде упорит“, пише Биен в една от периодичните си публикации през януари.

„Когато избирате цели, фокусирайте се върху тенденциите. Когато изпълнявате проекти, фокусирайте се върху времето. Когато поддържате проекти, фокусирайте се върху разходите."

Неговите подопечни периодично също публикуват свои “размисли” на уебсайта на компанията.

Посоката на медта?

Биен не е единственият, който вижда възходяща траектория при цената на медта - промишлен метал от съществена важност за електрификацията на света. Дългосрочната динамика на енергийния преход и ограниченото предлагане от медните мини отдавна са изтъквани от биковете на пазара.

През последните няколко месеца търговците на суровини преследват печалби от заплахата на Доналд Тръмп за мита върху медта, която привлече количества към американските складове и остави останалата част от света в недостиг.

Шефът на металургичния отдел на Mercuria Energy Group Ltd. Костас Бинтас - един от по-откритите поддръжници на метала, предположи през март, че цената на медта може да достигне 12 000 - 13 000 долара за тон, доста над предишните рекорди и настоящите нива, по-близки до 9 500 долара.

Въпреки това, по-нестабилният пазар направи следващия ход на метала труден за предвиждане, докато цените при исторически високи нива също така поставят на изпитание устойчивостта на големите физически потребители в Китай.

Биен е търгувал с мед и преди. Той имаше къси позиции през по-голяма част от 2024 г., въпреки че останалата част от света гледаше по-оптимистично на китайската икономика.

Точно преди изборите в САЩ през ноември той започва да преминава към категорично дълга позиция, в очакване на победа на Тръмп, която би могла да предизвика инвестиции в местно производство и на китайски икономически стимули.

Биен ускорява покупките си от началото на януари, както лични инвестиции така и на управлявани от него фондове, като позициите на Zhongcai достигнаха връх от близо 40 000 лота, или 200 000 тона на метала в началото на април, преди Тръмп да започне ескалацията си при митата.

Впоследствие той премества част от позициите на брокерската компания на борсата Comex, за да се възползва от турбуленцията в САЩ, според запознати източници.

В края на април залогът на Zhongcai при медта генерира обща печалба в размер на около 200 млн. долара, според изчисления на Bloomberg. Според същите източници, той в момента няма къси позиции при медта.

Биен е концентрирал залозите си в Шанхай - ход, който в крайна сметка му носи късмет. Когато цените на медта за кратко падат на фона на несигурността през миналия месец, китайските пазари бяха затворени поради национален празник, което спестява на Биен и други базирани в Шанхай трейдъри разпродажбите и възстановяването на цените.

Някои от неговите инвеститори се изтеглиха след това, разтърсени от търговската война и от опасенията за глобална рецесия.

Биен обаче увеличи собствените си дълги позиции при медта през последния месец в Шанхай и на други борси, като казва на поддръжниците си, че прогнозира икономическа устойчивост в Китай и продължаващо покачване на цената на метала.

Конкурентни трейдъри посочват, че неговият залог е върху на прехода на Китай към високотехнологична, а оттам и гладна за мед икономика, както и върху голямата ликвидност, която да я подкрепи.

„Позицията не е достатъчно голяма, за да изкриви пазара, но предоставя рядка представа за стратегията на Биен“, казва Дзие Женг, ръководител на търговията в Shanghai Soochow Jiuying Investment Management Co.

„Хората на пазара следят отблизо сделките му със злато и мед.“

Роден през 1963 г. след бруталната кампания за модернизация на Китай на име Големият скок напред, Биен израства в източната провинция Джъдзян.

Културната революция на Мао Дзъдун прекъсва неговото образование, но през 1985 г. той успява да завърши професионално училище, свързано с централната банка.

През 1995 г., когато Китай се готви да поеме във възходяща траектория, той основава фабрика за производство на висококачествени пластмасови тръби.

Подобно на много свои колеги, Биен преминава през вълна от мащабна икономическа трансформация, изграждайки империя, която варира от строителни материали до финансови услуги и недвижими имоти, с подразделения в САЩ, Великобритания и Хонконг, както и фабрики в Индия.

През 2003 г. той купува брокер на фючърси в Шанхай, който впоследствие става Zhongcai. Някои от другите му инвестиции включват голям дял във филмовото подразделение на Alibaba Group.

В ранните си години в областта на химическите деривати и пластмасите Биен вече е известен със своите независими стратегии за търговия.

Не всичко се случва по план при него. Същото бягство към сигурност, което подкрепи позициите му при златото, се отрази негативно на инвестициите му в акции и местни общински облигации, казват хора, запознати с активите му, вследствие на което е генерирал известни загуби.

„Навсякъде има капани и възможности – възможности при рисковете и капани при възможностите“, пише Биен в публикация в блога си през миналата година.

„По същество инвестирането е игра на оцеляване.“