Меките умения ще бъдат много важни занапред. Няма да избягаме от изкуствения интелект (AI), но човешкото докосване ще си остане, защото хората сме силни с това да бъдем емоционално интелигентни.

Големият страх за служителите е как да не изпаднат от пазара на труда, което означава, че трябва да работим ръка за ръка с изкуствения интелект, автоматизацията, дигитализация и всички процеси, които вярвам, че са за добро за в бъдеще.

Това заяви Надежда Василева, изпълнителен директор на Adecco България, по време на дискусията за актуалните тенденции, промени и бъдещето на работната среда в рамките на форума Investing in our Future, организиран от Darik Business Review.

"Разбира се, остава натискът от всички собственици на бизнеси, заинтересовани страни, фондови борси за това всеки бизнес да се представя по-добре. От това ще произлязат нови софтуерни системи, нови структурни промени във всяка една организация. Някои организации ще изчезнат, други ще намалят персонала си, но има много примери и за организации, в които служителите се увеличават, независимо че ползват и AI."

Василева смята, че ще има нужда от хора, но такива, които са склонни да се обучават, като е много важно и работодателите да протягат ръка.

Вече има хора, които са готови за бъдещето и стават все по-подготвени, но техният брой е малък за момента. Затова е много важно работодателите да протегнат ръка към служители си и в работно време да им осигурят необходимото обучение, за да може занапред да бъдем по-ефективни, заяви още Василева.

Страх от AI и допълнителна квалификация

Отговорността за допълнителното квалифициране е повече на работодателя, отколкото на служителя, но пък служителят също има нужда да протегне ръка, тъй като финансовите и изпълнителните директори в компаниите също имат своите страхове.

Василева посочи, че според глобално проучване на Adecco, финансовите ръководители, които одобряват инвестицията в изкуствен интелект на работните места, са най-скептични по отношение на тази инвестиция, защото просто не знаят как да измерят ефекта след това.

"Затова много ключови са онези служители, които бихме могли да определим и като доброволци, които тестват всеки ден за какво да използват ChatGPT или други продукти, и споделят с колегите си. Така вътре в организацията се създава една общност на колеги, които ще добият увереност от първите тествали и ще започне да се получава една позитивна вълна."

Обучения от страна на работодателите са нужни, но на този етап не можем да смятаме, че има чак такива установени обучения, които могат да бъдат взети и утре да увеличат ефективността ни с 20%, посочи експертът.

По-скоро това е път, който трябва да се извърви и включва и процеса проба-грешка. Много по-голямо е очакването на служителите да бъдат обучени на работното място, но Василева апелира към тях да не чакат, а да тестват и да опитват.

Резултатите от глобалното изследване на Adecco показват, че готовите за бъдещето служители, които са по-склонни да тестват нови технологии, успяват да спестят по около 1 час на седмица, заяви Василева.

Не е задължително те да използват тези технологии, за да вършат повече работа. По-скоро тяхното мнение е, че ги използват за баланс между личния и служебния живот и по-малък процент на бърнаут.

Много ключово е тези служители да поведат останалите вътре в общността, като работодателите също трябва да изиграят своята роля. Василева заяви, че има повече примери на работодатели, които са по-склонни да преквалифицират вътрешно служители, отколкото да откраднат такива отвън.

Тя посочи, че има професии, в които броят на служителите е намален, защото AI замества много трансакционните процеси, но това не означава, че няма нужда да се видоизменят определени дейности.

"Когато служителят е склонен да даде от себе си, той няма да изпадне от пазара на труда. Има страх, както от всяко ново нещо. В момента живеем в толкова променяща се среда и ние, като работодатели, имаме отговорност да успокоим служителите, че каквато и промяна да има, ще им помогнем".

Василева не смята за добра формула работодателят да казва, че е по-добре да наеме AI, отколкото служител. Според нея, по-добре е AI да бъде като интернет, компютър и всичко, което ползваме като инструмент и средство в работата, отколкото като конкурент.

Готовите за бъдещето служители

Василева смята, че не е задължително готовите за бъдещето да са винаги млади хора. Хубаво е служителите да знаят какво искат. Понякога дори и добрите експерти не знаят какво искат занапред. Те са добри в нещо и ще бъдат такива, докато работодателят не ги предизвика с нещо друго.

"Може да се каже, че по-голям процент от служителите знаят ясно какво искат в следващите пет години. Готовите за бъдещето служители са много по-грамотни дигитално, умеят много повече да работят с данни. Личните умения, като емоционалната интелигентност и желанието за проба-грешка, също са ключови. AI, общо взето, е нова реалност и всички трябва да се научим".

Работодателите трябва да дават възможност служителите да грешат, за да може това да помага за подобряване на ефективността в бъдеще.

Работата с меките умения също е много ключова, за да може служителят да не изпитва страх, да споделя открито проблемите и за да бъде по-ефективен екипът. Другият вариант е да стоим отстрани и да чакаме AI да отмине, но това няма да се случи, заяви Василева.

Щастието на работното място

Има няколко критерия, по които се измерва дали са щастливи служителите, но е хубаво да не се стига до червени лампи, като високо текучество, например, заяви Василева.

"Ролята на прекия ръководител за това един служител да е щастлив е над 50%. Прекият ръководител може да направи чудеса, дори и понякога компанията да е в затруднение, да няма възможност за увеличение на заплатата или за включването в обучение. Прекият ръководител може да даде на служителя възможността да се изявява всеки ден. В много случаи в трудни моменти за бизнеса преките ръководители са задържали служители в компанията."

Много трудно е да се намери формулата за щастливия служител. Щастливи служители са тези, които всеки ден се чувстват добре от това, че дават своя принос за организацията.

Дори работата им да е много базисна, е хубаво те да знаят каква е тяхната роля, с какво допринасят. Трябва да се инвестира много в прекия ръководител, който да бъде правилният канал, през който служителите да се чувстват комфортно, завърши Василева.

Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД и Асоциация за развитие на човешките ресурси. Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.