В продължение на почти два века учените се опитват да разрешат мистерия за гигантско животно, наречено Arthropleura, използвало многото си крака, за да броди по Земята преди повече от 300 милиона години.

Сега две добре запазени вкаменелости от създанието, открити във Франция, най-накрая разкриват как е изглеждала главата на Arthropleura, давайки представа за това как е живял гигантският членестоног.

Днес членестоногите са група, включваща насекоми, ракообразни, паякообразни и техните роднини, а изчезналата артроплевра остава най-голямото известно членестоного, живяло някога на планетата.

Учени във Великобритания за първи път откриват вкаменелости от Arthropleura през 1854 г., като някои възрастни екземпляри достигат 2.6 метра дължина. Но нито едно от тях не включва глава, което би помогнало на изследователите да определят ключови подробности за създанието.

Една от тях е дали то е било хищник, подобно на стоножките, или животно, което просто се храни с разлагащ се органичен материал, като многоножките, посочва CNN.

В стремежа си да намерят запазена глава, изследователите правят анализ на вкаменелости от Arthropleura, принадлежащи на два млади индивида, открити през 70-те години във Франция. Констатациите им са публикувани на 9 октомври в списание Science Advances.

Странната история за Arthropleura придобива нов обрат, когато изследователският екип сканира вкаменелостите все още в камъка. Главата на всяко животно има характеристики както на многоножки, така и на стоножки, което предполага, че двата вида членестоноги са по-тясно свързани, отколкото се смяташе досега.

Времена на гиганти

От вкаменелостите и следите, оставени от Arthropleura, учените установяват, че масивното създание е живяло преди между 290 милиона и 346 милиона години на територията на днешна Северна Америка и Европа – и е само един от многото гиганти, бродили тогава по планетата.

Изобилието от кислород в атмосферата е помогнало на същества, като скорпиони и вече изчезнали насекоми, подобни на водни кончета, наречени грифони, да достигнат огромни размери, сериозно превъзхождащи съвременните им двойници, според авторите на изследването.

Но Arthropleura се откроява, достигайки приблизително дължината на съвременните алигатори. Учените успяват да разберат как членестоногите са се адаптирали към живот на сушата преди милиони години, благодарение на техни фосили.

След като животните загинали и потънали в слоеве седимент, някои от тях останали погребали в минерал, известен като сидерит, който се втвърдил  около останките. Обвиването в камък помогнало да се запазят и най-деликатните аспекти на фосилизираните същества.

Такива нодули са забелязани за първи път във въглищна мина в Монтсо ле Мин, Франция, през 70-те години на миналия век и след това са прехвърлени във френски музейни колекции.

Интригуващ прародител на членестоногите

3D сканиране разкрива два почти пълни екземпляра от Arthropleura, живели преди 300 милиона години. И двете фосилизирани животни са запазили по-голямата част от краката си, а едно от тях има цяла глава - първата на Arthropleura, документирана някога.

Екипът с изненада открива, че Arthrorpleura има характеристики на тялото, наблюдавани при съвременните многоножки, както и характеристиките на главата на ранните стоножки. Съществото има и подобни на ракообразните очи.

Освен че помага на изследователите да разберат как е изглеждала Arthropleura, откритието прави по-тясна еволюционна връзка между съвременните многоножки и стоножки.

Изследователите смятат, че двете вкаменелости на Arthropleura принадлежат на млади екземпляри, тъй като достигат само 25 милиметра и 40 милиметра дължина.

Според изследвания, при Arthropleura сегменти към тялото се добавят с течение на растежа - подобно на повечето многоножки. Стоножките обаче се раждат с всичките си телесни сегменти, според авторите на изследването.

Това откритие предполага, че Arthropleura е достигнала пик в дължината като възрастен екземпляр, а не при раждането. Но изследователите са любопитни да определят дали са намерили истински млади екземпляри или неизвестен досега по-малък вид животно.

Какво яде Arthropleura и други мистерии

След намерената глава на представител на вида, учените се надяват, че ще разрешат други загадки за гигантското животно, включително какво яде и как диша. Но ще са нужни още вкаменелости, за да се отговори на всички въпроси.

Все пак разкриването на това как изглежда главата на Arthropleura разрешава ключова мистерия, смята Джеймс С. Ламсдел, доцент по геология в университета на Западна Вирджиния.

„Най-вълнуващото откритие идва от главите на екземплярите, които носят мозайка от характеристики на многоножки и стоножки. Тъй като мистерията на най-големия познат членестоног е разкрита, работата по възстановяването на историята на живота на това изключително създание най-накрая може да започне.“