Учените са открили нов вид призрачна акула, която живее в дълбоките океански води близо до Австралия и Нова Зеландия.

Австралийската тесноноса призрачна акула-риба, или Harriotta avia, е забелязана на океанското дъно край източното крайбрежие на Южния остров на Нова Зеландия от изследователи от Националния институт за изследване на водата и атмосферата (NIWA) на страната.

Досега учените смятаха, че тя е част от един глобално разпространен вид, но са открити генетични и морфологични разлики.

Дълбоководно животно, призрачната акула, известна и като химера, е тясно свързана с акулите и скатовете. Те са хрущялни риби – имат скелети, изградени предимно от хрущял, а ембрионите им растат в яйчни капсули на морското дъно. След като се излюпят, малките акули се хранят с ракообразни.

„Призрачните акули живеят на дълбочина до 2600 м. Тяхното местообитание ги прави трудни за изучаване и наблюдение, което означава, че не знаем много“, казва експертът от NIWA Брит Финучи.

През февруари 2022 г. тя е част от екип, който открива новоизлюпена акула-призрак, за която се смята, че може да обогати знанията на учените за вида.