С какъв месечен бюджет разполагате? Достатъчен ли е той за вас и семейството ви? Голяма е вероятността парите ви да стигат само до следващата заплата или още по-лошо – сметките въобще да не излизат. 

Трудно да прецените за какво харчите най-много и дали можете да го ограничите, ако не следите къде отиват парите ви. 

Има обаче някои често срещани навици, заради които не успявате да спестявате и инвестирате онези минимални 10% от доходите ви, които експертите по лични финанси препоръчват всеки месец да отделяме. 

Пазаруване без списък 

Всеки го е правил – влиза в магазина без ясна представа какво ще купува и ще сложи на масата. Така вероятността да купим продукт, който ще залежи в хладилника, а след това ще изхвърлим, се увеличава. 

Ето защо е добре да посещавате супермаркета със списък, както и на пълен корем, защото е доказано, че когато сме гладни, пазаруваме повече. Също така не бива да подценявате промоциите - особено на продуктите с по-дълга трайност.

Ресторанти/барове 

Ако се лишим от едно излизане с приятели или вечеря със семейството навън, можем да спестим онези толкова важни 100 лева, от които всеки има нужда. Те могат да бъдат насочени към аварийния фонд, за покриване на стари дългове или за инвестиции.

Вредни навици 

Българинът харчи голяма част от доходите си за вредни навици, сред които цигари и алкохол. Днес цената на пакет цигари е между 6 и 7 лева, което означава, че ако пушите по 1 кутия дневно, давате по около 200 лева на месец само за задоволяване на този навик.

Оставяме настрана алкохола, за който можете да похарчите поне по 100 – 200 лева/месечно. 

Импулсивни покупки 

С развитието на онлайн пазаруването днес е много лесно да си купиш нова риза, рокля, обувки или дънки. Всеки си мечтае да се поглези, като това често се случва в дните на получаване на аванс или заплата. 

Разходи в работно време 

Знаете ли колко харчите месечно за обяд, кафе, безалкохолно или друга дреболия в работно време? Сумата за обяд, например, може да падне драстично, ако си го приготвяте у дома.

Според експертите, всеки лев, похарчен днес, се равнява на 7 лева след 20 години (при положение че го вложите в индекс, следващ щатските пазари). 

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.