
Откриването на най-подходящите подаръци за приятелите и семейството, декорирането, планирането и организирането на събирания, спазването на традициите – всички тези задачи могат да направят празничния сезон натоварен.
Те носят много радост, но прекомерното планиране може да причини по-голям стрес от щастието, което празниците създават.
„Празниците носят много очаквания“, казва д-р Сузан Дегес-Уайт от Университета на Северен Илинойс в Декалб за CNN. Можем да поемем прекалено много ангажименти покрай тях, което да ни накара да се оплакваме всеки ден от 15 ноември до 5 януари.
Не се изненадвайте, ако се окажете в безкраен цикъл на планиране, стремейки се към перфектната представа за това как трябва да изглеждат празниците. Вместо това помислете за тези пет начина да намалите стреса и да увеличите радостта си.

Изберете кои традиции са важни за вас
Празниците са пропити с традиции - независимо дали става въпрос за осигуряването на ръчно изработен подарък или за празничната трапеза, която трябва да да изглежда точно като тази на баба ви.
Традициите са начин за възстановяване на връзката със себе си и близките, но те носят голям натиск.
„Когато е наш ред да изпълним традиция, трябва да го направим по определен начин и ако не стане, чувстваме, че разочароваме и други хора, не само себе си,“ казва Дегес-Уайт. Помислете кои традиции искате да запазите и кои могат да бъдат забравени, съветва експертът.
„Понякога трябва да вземем наистина трудни решения поради ограниченото количество време, енергия и пари, които имаме“.
Откажете се от съвършенството
Хората имат големи очаквания за празниците и се стремят да направят всичко перфектно, но през повечето време това не се случва, казва клиничният психолог д-р Лиза Файърстоун.
„Това отчасти произтича от факта, че те не се приемат или не се чувстват като достатъчни. Истината е, че ще изпитвате много повече удоволствие от живота, ако намалите част от този натиск и не бъдете толкова фокусирани върху перфектността на нещата.“
Файърстоун препоръчва да отделите време, за да решите кое е най-важно по време на празничния сезон – да общувате със семейството и близките си или да останете сами и да си починете.
След това се съсредоточете върху тези цели, вместо да търсите съвършенство. Връщането към минали празници може да ви помогне да откриете това, което е най-важно за вас, смята Дегес-Уайт.
„Измислете пет неща, които ви харесват най-много, дайте им приоритет и не чувствайте длъжни всичко да е по-мащабно от предишната година“.

Помолете другите да участват в решението
Струва си да попитате другите членове на семейството какво е важно за тях по време на празниците. Ръчно изработени орнаменти или специални бисквитки може да изглеждат невероятно, но дали самото им създаване е специално за тях? Или може би просто им харесва да правят нещо с вас?
Не е нужно да вършите цялата работа сами. Важно е да позволите на другите да ви помогнат, когато се чувствате претоварени, казва Файърстоун.
„Хората оказват голям натиск върху себе си и чувстват, че трябва да направят всичко сами. Но истината е, че останалите се чувстват по-въвлечени, ако им позволите да допринесат с нещо.“
Въпреки че може да смятате, че нещата трябва да се правят по определен начин, ако оставите другите да дадат най-доброто от себе си, това вероятно ще ограничи празничния стрес, а груповото участие може да бъде добро за празничния дух, казва Дегес-Уайт.
Планирайте малко свободно време
Трябва да има известно време без задължения или отговорности, смята д-р Емилиана Саймън-Томас, научен директор на Greater Good Science Center. Тя предлага да се противопоставим на желанието за прекомерно планиране, като „прегърнем свободното време.“
Заменете критиката с благодарност
Ако се отдадете на самокритично мислене около празниците, Саймън-Томас препоръчва да практикувате благодарност. Например, можете да съставите списък с няколко неща, за които сте благодарни, или просто да помислите за доброто, което ви се е случило.
Колкото повече човек практикува благодарност, толкова по-вероятно е да промени начина си на мислене и да обърне повече внимание на доброто в живота, вместо да се съмнява дали е достатъчно добър, казва Саймън-Томас.
„Вместо да сме притеснени или тревожни, можем да изпитваме удовлетворение или задоволство –този оптимизъм и позитивност идват с практикуването на благодарност с течение на времето. Тези навици на мислене ни правят по-способни да изживяваме щастливи моменти, да се отнасяме към другите хора по-приятелски и да се справяме с трудностите, предизвикателствата и неуспехите в живота.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgБивш „червен дявол“ наказа Манчестър Юнайтед, Магуайър пропусна да се превърне в герой
dsport.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg