Потребителите на социалните медии просто не спират да говорят как хормонът на стреса кортизол може да причини подуване на бузите и клепачите до неузнаваемост - състояние, което наричат „лунно лице“.

„Лицето ви е като луна, може да бъде много кръгло“, твърди една жена в TikTok. „Може да изглежда подуто и възпалено.“ Друга обяснява: „Това е от високия кортизол, известен още като силен стрес. Когато преминавах през пандемията, бях като балон (надува бузите си).“

Постоянният стрес е реалност в натовареното ни общество. Но може ли той наистина да разшири лицето ви?

„Докато хроничният стрес може да доведе до повишени нива на кортизол в тялото, те обикновено не са достатъчно високи, за да създадат лунно лице“, казва дерматологът д-р Раджани Ката от Медицинския колеж Бейлър в Хюстън.

„Задържането на течности може да се дължи на много причини - от начин на хранене до медицински състояния, като бъбречно заболяване. Някои лекарства с рецепта също могат да доведат до задържане на течности“, казва лекарят.

Истинското „лунно лице“ е страничен симптом на синдрома на Кушинг - състояние, при което в тялото има изключително високи нива на кортизол, обикновено заради продължителната употреба на лекарства или (по-рядко) когато надбъбречните жлези са свръхактивни.

В допълнение към закръгленото лице, синдромът на Кушинг може да причини натрупване на мазнини около врата или мастна гърбица между раменете, както и затлъстяване в горната част на тялото, според уебсайта на Johns Hopkins Medicine.

„Ако задържате течности по медицински причини, лечението им ще помогне. Вашият лекар може да ви предпише и диуретик, чрез който тялото ви да се отърве от излишната вода“, казва Ката.

Как стресът може да повлияе на лицето?

Въпреки че нивата на кортизол заради ежедневен стрес не са причина за така нареченото лунно лице, хормонът влияе на кожата по други начини.

Хормоните на стреса могат да предизвикат обриви и матова кожа, да ускорят стареенето и да изострят кожни състояния, като екзема и псориазис, според дерматолога д-р Уитни Боу, цитирана от CNN.

„Доказано е, че постоянно повишените нива на кортизол инхибират производството на колаген, хиалуронова киселина и здрави липиди, като серамиди, от кожата ви“, казва Боуи.

„Колагенът е като скелето на кожата, което предотвратява фините линии и бръчки. Хиалуроновата киселина я поддържа плътна, а серамидите са здравословни мазнини, които създават бариера, предотвратяваща пропускливостта, като по този начин заключват влагата.“

Лошите навици стресират кожата

Хората често прибягват до солени храни, когато са под стрес, което може да обясни подутите очи и лице, както и подутите крака и стъпала, казват експертите.

„Ако лицето ви е подпухнало, един от първите въпроси, които бих задал, е относно приема на натрий. Високата консумация може да доведе до задържане на течности“, казва Ката. „Ако става въпрос само за това, тогава връщането към нормална диета ще помогне за няколко дни“.

Друг виновник - консумацията на твърде много захар и ултрапреработени въглехидрати, "за съжаление, може да увреди колагена в кожата с течение на времето чрез процес, наречен гликация", допълва експертът.

При гликацията захарните молекули се прикрепят към мазнините и протеините, създавайки усъвършенствани крайни продукти, които отнемат еластичността на кожата и тя е по-вероятно да се набръчка.

„Храни, богати на антиоксиданти и с противовъзпалителни свойства, могат да помогнат за осигуряването на допълнителен слой защита на кожата ви и за насърчаване на защитните й и възстановителните системи“, допълва Ката.

Съвети за по-малко стрес

Има начини за намаляване на стреса, които могат да бъдат от полза и за кожата, според експертите. Физическата активност увеличава кръвообращението на лицето и помага за освобождаването на ендорфини – хормони, които ви карат да се чувствате добре.

Тя също така изтласква наситена с кислород кръв към всички части на тялото, което може да засили процеса на възстановяване на кожната бариера, казват експертите. Йога, медитация и дълбоко дишане пък намаляват производството на кортизол и нивата на стрес.

Качественият сън е друг начин за подобряване на състоянието на кожата и намаляване на стреса, според специалиста по съня д-р Радж Дасгупта.

„Нарича се сън за красота, защото регенерира кожата ви през нощта. Растежният хормон, който се секретира по време на по-дълбоките етапи на съня, стимулира израстването на кожните клетки.“

Възрастните над 18 години се нуждаят от поне седем часа сън през нощта, за да бъдат здрави. Липсата му е свързана не само с проблемна кожа, но и с повишен риск от затлъстяване, сърдечни заболявания, деменция, тревожност и депресия.