Базираната в Калифорния стартъп компания за проучване на метали KoBold Metal, в която са инвестирали милиардери, като Бил Гейтс и Джеф Безос, обяви, че е открила голямо находище на мед в Замбия.
Рядкото откритие на широкомащабно находище на мед би могло да помогне в глобалната надпревара за осигуряването на предлагане от материали, които са от съществено значение за енергийния преход.
Медта се търси заради използването ѝ в сферата на възобновяемите енергийни източници и в електромобилите.
Говорител на KoBold Metals е заявил пред CNBC, че от компанията смятат, че нейният проект Мингомба в Замбия ще бъде “една от най-големите висококачествени медни мини в света.”
“Тя е от мащаба на Какула по размери и качество,” казва президентът на KoBold Metals Джош Голдман в изявление в социалната мрежа X. Гигантската медна мина Камоа-Какула се намира от другата страна на северната граница на Замбия в Демократична република Конго.
Канадската компания Ivanhoe Mines, основана от милиардера Робърт Фридланд, притежава близо 40% от медната мина Камоа-Какула. Тя е произвела близо 400 000 метрични тона мед през миналата година.
Замбия е вторият най-голям производител на мед в Африка след Демократична република Конго.
От KoBold Metals твърдят, че използват изкуствен интелект, за да създават нещо като "Google Maps на земната кора", като по този начин намират по-лесно находища на мед, литий, кобалт и никел.
Сред инвеститорите в стартъп дружеството от Силициевата долина са компанията за рисков капитал Andreessen Horowitz, норвежкият енергиен гигант Equinor, най-голямата миннодобивна група BHP и основаният от Бил Гейтс през 2015 г. фонд Breakthrough Energy.
Част от инвеститорите в Breakthrough Energy са Рей Далио от Bridgewater Associates, Ричард Брансън от Virgin Group, Джак Ма от Alibabа и Джеф Безос от Amazon.
От KoBold Metals са казвали, че целта на компанията е да започне да произвежда мед от мината си в Замбия в рамките на 10 г., а проектът може да има значими икономически последици за африканската държава.
“Това, което са открили, е доста феноменално,” казва Джито Каюмба, специален помощник на президента на Замбия по въпросите на икономиката, инвестициите и развитието.
Като част от нарасналото търсене на критични минерали, от Междунардната агенция по енергетика (МАЕ) обявиха, че настоящото световно предлагане е по-малко от необходимото, за да се трансформира енергийният сектор, предвид относително високата географска концентрация на производството на много от елементите за енергийния преход.
Повечето запаси на редкоземни материали се намират в Китай, докато Виетнам, Бразилия и Русия също са големи играчи на пазара по обем на резервите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg