По време на рутинно посещение в частен имот в Камдън в Мейн аукционерът Каджа Вейле прави неочаквано откритие на тавана на имота: картина на млада жена от 17-и век.
„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва Вейле, който е основател на Thomaston Place Auction Galleries. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но на тавана, сред купища произведения на изкуството, намерихме този забележителен портрет.“
Изглежда, че произведението е нарисувано в стила на нидерландския майстор Рембранд - и етикет на обратната страна на рамката твърди, че е негово дело.
Хартиеният фиш, който изглежда е бил издаден от Музея на изкуствата във Филаделфия, също така предполага, че картината е била заета на музея през 1970 г.
За портрета обаче се знае много малко и той не е широко признат от учените като част от творчеството на Рембранд. Докато аукционната къща посочва за CNN, че смята етикета за оригинален, Музеят на изкуствата във Филаделфия не успява да потвърди дали някога е заемал портрета.
Говорител на музея добавя, че „като цяло… фиш или етикет не потвърждава непременно произведение на изкуството – със сигурност ще е необходима повече работа.“
От Thomaston Place не разкриват дали са се консултирали с експерт по Рембранд относно творбата, но предлагат картината на търг с оценка от едва 10 000 до 15 000 долара.
Портретът е описан в материалите за продажбата като „след Рембранд“ - терминология, означаваща, че се смята, че картината е копие на — или е моделирана върху — стила на известен художник и не е произведение с автограф.
Но изглежда не всички са толкова сигурни. След начална оферта от $32 500 - повече от два пъти над оценката, по време на наддаването миналата събота сумата скоро скача до шестцифрено число.
Почти дузина потенциални нови собственици, някои от които наддаващи по телефона от Европа, участват в продажбата, според Thomaston Place. Трима кандидати спират на $900 000, преди последните двама да повишат крайната продажна цена до $1.41 милиона.
От аукционната къща смятат, че това е най-високата сума, плащана някога за произведение на изкуството на търг в Мейн. И цифрата подсказва, че няколко колекционери (включително печелившият участник, идентифициран само като „частен европейски колекционер“) вярват, че има добър шанс това да е истински Рембранд.
Изгубен от архивите
Изследователят на Рембранд Гари Шварц споделя, че потенциален купувач по-рано е потърсил мнението му за портрета от Мейн. Той го посъветвал да опита да купи картината, като въпросният човек не е спечелилият търга.
Историкът по изкуство допълва пред CNN, че вярва, че има „изключително голяма“ вероятност портретът да е нарисуван от нидерландския майстор.
Докато Шварц подчертава, че е невъзможно да се прецени правилно творбата, без да се види лично, той посочва поразително подобен портрет на Рембранд - също изобразяващ млада жена с бяла шапка, изложен в Академията за изящни изкуства във Виена.
„Приликата … е толкова силна, че съм изумен, че хората приемат едното и просто отхвърлят другото“, казва той, добавяйки, че „не е изненадан, че някой е платил (над) милион на търга“.
Шварц също така посочва, че произведението от Мейн е включено в каталог на произведенията на Рембранд още през 1969 г. В списъка под заглавието „Портрет на младо момиче“ картината е описана като принадлежаща на частен колекционер от Филаделфия.
Въпреки че авторът на каталога отбелязва, че приписването на творбата на Рембранд е „съмнително“, Шварц смята, че включването му е важно – и че картината просто никога не е била изследвана, тъй като е била в частни ръце и недостъпна за учените.
„Когато картини изпаднат от интерес, те просто изчезват в тъмното пространство“, допълва Шварц, който публикува книга през 2022 г., в която се аргументира, че друга картина - „Рембранд с червена барета“, всъщност, е истински автопортрет.
Историкът по изкуство Фолкер Манут, който е автор на монография за творчеството на Рембранд, посочва, че че към него също се е обърнал потенциален купувач на портрета.
Той го е срещал само като „лоша черно-бяла репродукция“ в гореспоменатия каталог от 1969 г., добавяйки, че има повече съмнения относно приписването му на Рембранд, отколкото увереност, макар че той също подчертава, че заключение не трябва да се дава без задълбочено проучване на оригиналната картина.
„Платената цена… може да показва, че някой има надежди, че почистването на доста мръсната картина може да я превърне в портрет с качествата, приписвани на Рембранд“, добавя Манут, който е професор по история на изкуството в университета Радбуд в Нидерландия.
„Това се случва все по-често. Не бих се изненадал да видя картината обратно на пазара скоро като „Рембранд“.“
Въпрос на мнение
Няма единно мнение за картината. През миналия век броят на творбите, приети от учените за истински Рембранд, е намалял драстично, като стотици са приписани на последователи или са понижени до статус „след Рембранд“.
Но включването в голям каталог или подкрепата на голяма аукционна къща може многократно да увеличи стойността на една картина. Вземете, например, „Поклонението на кралете“, оценена само на 17 000 долара от Christie’s през 2021 г., но продадена за почти 13.8 милиона долара миналата година, след като ново проучване накара Sotheby’s да го обяви за автентичен Рембранд, а не за произведение на художник, свързан с него.
Шварц предполага, че ако портретът от Мейн получи подобно одобрение, той може да бъде преоценен на до 5 милиона долара. Говорейки пред New York Times, експертът по удостоверяване Марк Уинтър, междувременно, посочва цифра „около 15 милиона долара“.
И в двата случая картината може един ден да струва значително повече от сумата, платена на търга на Thomaston Place. Това обаче може да се случи, само ако новият собственик на портрета покани учени да го инспектират.
„Страхотно би било да отидем във Виена с тази картина, да я сложим до подобен портрет и да проведем дискусия с няколко експерти“, казва Шварц, добавяйки. „Тя е нарисувана върху дървен панел, така че можете да го датирате и много често се установява, че дървото е същото, каквото е използвано за други картини от работилницата на Рембранд.“
„Никой не трябва да изразява окончателно мнение, без да е проучил обекта“, допълва Шварц.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg