Лунният прах, събран от астронавтите от Аполо 17 през 70-те години на миналия век, разкри, че Луната е с 40 милиона години по-стара, отколкото се смяташе досега.
След като кацнаха на Луната на 11 декември 1972 г., астронавтите на НАСА Юджийн Сърнан и Харисън Шмит събраха камъни и прах от лунната повърхност.
Нов анализ на тази проба откри кристали циркон и ги датира на 4.46 милиарда години, съобщава CNN. Предишни оценки определят възрастта на Луната, образувана от масивен небесен сблъсък, на 4.425 милиарда години.
Констатациите са публикувани в списание Geochemical Perspectives Letters.
Първите дни на нашата слънчева система - когато Земята все още се оформя и нараства по размер, са хаотични, като скалисти тела често се сблъскват в космоса.
Преди повече от 4 милиарда години обект с размерите на Марс се разбива в Земята, изхвърляйки голямо скалисто парче, което се превръща в Луната, според изследователите. Но учените все още се опитват да определят точната дата на това ключово събитие.
Енергията от удара на обект с размерите на Марс в Земята разтапя скалата, която, в крайна сметка, образува повърхността на Луната.
При това разтапяне кристалите на циркона не могат да се образуват и да оцелеят. Така че всички кристали на повърхността на Луната трябва да са създадени след охлаждането на този океан от лунна магма, посочват изследователите.
Високотехнологичен атомен анализ
Предишни изследвания предполагат, че определянето на възрастта на кристалите в лунния прах може да разкрие действителната възраст на Луната. Експертите ги разглеждат в наномащаб, използвайки усъвършенствана техника за определяне на химичния им състав.
Това изследване бележи първото използване на аналитичния метод за датиране на кристалите с томография чрез атомна сонда и е извършено с помощта на инструменти в Северозападния университет в Еванстън, Илинойс.
Анализът показва колко атоми на уран в кристалите на циркона са претърпели радиоактивен разпад. Елементите могат да се трансформират, ако техните атоми съдържат нестабилна конфигурация от протони и неутрони, което кара някои от тях да се разпадат - например уранът се разлага, за да стане олово.
Проследявайки колко време отнема този процес, учените могат да определят възрастта на нещо чрез сравняване на съотношението на уран към оловни атоми.
Радиометричното датиране работи по подобен начин чрез преброяване на броя на родителските атоми и броя на дъщерните атоми, в които те са се трансформирали. Тогава може да се изчисли изминалото време, тъй като скоростта на трансформация е известна.
Най-старата част от Луната
Изследователският екип използва оловни изотопи в пробата от лунен прах, за да определи, че кристалите са на 4.46 милиарда години, което показва, че Луната също трябва да е поне на толкова.
Въпреки че лунните проби са върнати на Земята преди повече от 50 години, отнема време да се разработи технологията, необходима за провеждането на такъв подробен анализ на кристалите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 36 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 58 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg