Гъстата мъгла, обвила щатската икономика, може скоро да се разсее.

В продължение на месеци потребители и компании в САЩ са парализирани  от предстоящите президентски избори в страната, отлагайки покупки и инвестиции, докато не стане ясно кой ще е новият обитател на Белия дом, сочат проучвания сред корпоративни ръководители.

Вицепрезидентът Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп предлагат икономически програми, които до голяма степен имат за цел да подобрят достъпността и да засилят икономиката, но всеки от тях има коренно различен подход, което би довело до различни ефекти върху данъците и инфлацията.

Бизнесът обаче може да не получи веднага яснота относно посоката на икономическата политика на САЩ – социологическите проучвания сочат към оспорвана битка, което означава, че може да отнеме известно време, преди да стане ясно кой ще е следващият президент на САЩ.

Нещо, което със сигурност ще се разбере обаче, е решението на Федералния резерв относно лихвената политика, което трябва да бъде обявено в четвъртък.

Фед понижи лихвите през септември за първи път от повече от четири години и даде индикации, че предстоят още понижения. След решението обаче излязоха редица икономически данни, което е важно, защото решението на Фед се определя от това какво показват тези данни.

Изказването на председателя Джеръм Пауъл в четвъртък, след обявяването на решението, може да хвърли известна светлина върху това дали предишните очаквания на ръководителите във Фед относно темпа на понижение на лихвите остават в сила.

Не очаквайте тази седмица да бъде получен отговор на всички останали несигурни неща. Въпреки това, САЩ може поне да започне да отпуска изчаквателната си позиция.

Избор между две различни икономически реалности

Тъй като изходът на изборите ще определи курса на икономиката в идните години, за американските потребители може би е разумно да отложат важни решения, като разрастването на бизнес или закупуването на жилище, за след това.

Икономическата визия на Тръмп е свързана с драстични промени, като масови депортации и високи вносни мита, докато дневният ред на Харис предвижда по-премерени решения, като възстановяване на изтеклото удължаване на детските данъчни кредити и увеличаване на данъчните отчисления за разходи на стартъп компании

Въпреки че крайната цел на двамата кандидати е да предоставят известно облекчение за обикновените американци и за бизнеса, проучване сред икономисти на The Wall Street Journal показва, че повече от две трети (68%) от участниците смятат, че цените ще нараснат по-бързо при плана на Тръмп, в сравнение с този на Харис.

Високите мита са ключова част от икономическия план на Тръмп, а те заплашват да повишат разходите на бизнеса, тъй като по-високите мита се плащат от базирани в САЩ вносители, а не от чужди държави, както твърди Тръмп. Това също така, в крайна сметка, би довело до по-бързо ускоряване на инфлацията при потребителските цени.

Проведено наскоро проучване сред финансови директори в малки и големи компании от две подразделения на Федералния резерв и от университета Дюк показва, че близо една трета от участниците казват, че са “отложили,” “ограничили,” “забавили за неопределен период” или “отложили за постоянно” своите краткосрочни и дългосрочни инвестиционни планове през тази година заради несигурността около резултатите от изборите.

Потребителите също се колебаят да вземат решения, свързани с големи покупки, като например жилище.

Изборната несигурност може би е причината продажбите на жилища да са толкова слаби в последните месеци, казва пред CNN Лорънс Юн, старши икономист от Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти в САЩ (NAR).

“Може би хората просто изчакват да видят какви ще са резултатите от изборите, преди да вземат важно решение, като закупуването или продажбата на дом,” казва Юн. “Може би след изборите ще станем свидетели на силен ръст.”

В изчакване на Фед да продължи да понижава лихвите

Светът също така следи отблизо дали посоката за лихвите в САЩ е още надолу. Положението изглежда точно така в момента.

Най-новите данни за заетостта показаха, че трудовият пазар „се охлажда“ постепенно, а не изведнъж, ако бъдат премахнати временните ефекти от стачките и природните бедствия.

В свои изказвания напоследък ръководители във Фед заявиха, че са ангажирани с това да запазят целостта на пазара на труда и че смятат, че лихвените проценти все още са на ограничаващо високи нива.

И така, след като пазарът на труда не загрява отново, след по-добрите от очакваните данни за ръста на заетостта за септември, това означава, че тази седмица предстои ново понижение на лихвите.

Инвестититорите залагат с почти 100-процентова сигурност, че Фед ще понижи основната си лихва с четвърт процентен пункт, сочат данни от търговията с фючърси.

По-ниските лихви може да привлекат купувачи на жилища, а бизнесът може да продължи с реализирането на свои планове, които включват по-ниски лихви. Сега остава само да се изчакват по-ниските лихвени проценти.