
Колкото и да е трудно да си спомни човек, в Силициевата долина имаше популярни стартъп компании и преди технологичният свят да фиксира вниманието си изцяло върху изкуствения интелект (AI).
През 2021 г., когато технологичният бум от ерата на COVID-19 достигна своя връх, доста над 1 000 стартъпи, подкрепени от рисков капитал, бяха достигнали пазарна оценка от над 1 млрд. долара.
В тях влизаха производителят на „месо“ на хранителна основа Impossible Foods Inc. и платформите за поддръжка Thumbtack и онлайн обучение MasterClass.
След това настъпи едно свиване, предизвикано от нарастващите лихви, забавящия се пазар на първични публични предлагания и усещането, че всеки стартъп, който не е фокусиран в сферата на AI, е остарял.
Равносметката, която се задава от години, започва да става болезнено осезаема. През 2021 г. над 354 компании са получили оценки от над 1 млрд. долара, сдобивайки се със статут на еднорози.
Едва шест от тях след това са организирали първично публично предлагане на акции (IPO), казва пред Bloomberg Иля Стребулаев, преподавател в бизнес училището на Станфордския университет.
Четири други излязоха на борсата посредством т. нар. SPAC компании, а други 10 бяха придобити, няколко от които за по-малко от 1 млрд. долара. Други, като компанията за земеделска дейност на закрито Bowery Farming и стартъпът в сферата на здравеопазването Forward Health, фалираха.
Компанията за транспортиране на товари Convoy, оценявана на 3.8 млрд. долара през 2022 г., фалира през следващата година. Нейните активи бяха придобити на безценица от Flexport.
Някои стартъп компании се чувстват сякаш “килимът е бил издърпан изпод краката им,” казва Сам Ангъс, партньор в адвокатската кантора Fenwick & West.
“Реалността около набирането на средства се промени.”
Добре дошли в ерата на еднорозите зомбита. В момента има рекордните 1 200 подкрепени от рисков капитал еднорози, които все още не са станали публични компании или не са придобити, сочат данни на CB Insights.
Стартъпи, които са набирали огромни средства, започват да предприемат отчаяни мерки. Стартъп компаниите в по-късен етап на развитие са в особено трудно положение, защото имат нужда от повече средства, а инвеститорите, пишещи чекове при пазарна оценка от над 1 млрд. долара, вече действат по-избирателно.
За някои стартъпи приемането на неизгодни условия за набиране на средства или продажба с голяма отстъпка са единствените начини да избегнат тотален крах.
Условията на пазара на набиране на средства за стартъпи започнаха да се влошават през 2022 г., когато, наред с други неща, Федералният резерв вдигна лихвите над седем пъти, след като в продължение на десетилетие парите бяха рекордно евтини.
Тези повишения на лихвите доведоха до ограничение на разходите и съкращения в индустрията - тенденция, която достигна своя връх през първото тримесечие на 2023 г., сочат данни на Statista.
Някои компании, фокусирали се върху растежа, пренасочиха целите си към краткосрочна рентабилност, за да ограничат зависимостта си от рисков капитал.
Много стартъпи обаче бяха изградени, така че да преследват растеж, без да мислят много за краткосрочната рентабилност в първите си години, допускайки, че могат да продължат да набират средства при нарастващи пазарни оценки.
В много от случаите тази формула вече не работи. По-малко от 30% от еднорозите от 2021 г. са набрали финансиране в последните три години, според данни на Carta Inc. Разбира се, близо половината от тях са набрали средства при по-ниски пазарни оценки, в сравнение с преди.

Компанията Cameo, която предоставя лични поздрави от знаменитости, например, някога беше оценявана на 1 млрд. долара, но през миналата година е набрала финансиране при 90% по-ниска стойност, според запознат източник, пожелал анонимност.
Финтех компанията Ramp набра финансиране на два пъти от началото на 2022 г. при оценки под 8-те млрд. долара, на които беше оценена преди три години.
В най-добрите случаи, стартъпи могат да използват набрания от рундове с по-ниска оценка капитал, за да се стабилизират.
Софтуерната компания ServiceTitan Inc., например, набра средства при неизгодни финансови условия през 2022 г., като впоследствие пазарната ѝ капитализация нарасна до над тези нива, след като излезе на борсата през 2024 г.
В момента компанията е оценявана на 9.4 млрд. долара, което е близо до върховата ѝ пазарна оценка от 9.5 млрд. долара от 2021 г.
Съкращенията на служителите и набиранията на средства при по-ниска оценка обаче може да сложат и началото на един порочен цикъл. Стартъпите обикновено убеждават инвеститорите с истории за набрана инерция, което вече е по-трудно, след като са решили да заменят амбициите си с финансова дисциплина.
За служителите големият финансов плюс на работата в стартъп е възможността да се сдобият с акции. След като стойността на дадена компания започне да пада, служителите, които имат други опции, започват да напускат.
Стартъпите предприемат най-различни стъпки, за да се приспособят към обстоятелствата. Онези, които са в прилична форма, могат да изберат да класифицират ново набиране на средства като продължение на предишен рунд, заобикаляйки неудобната реалност, че пазарната им оценка не расте.
Предвид средата, подобни рундове до голяма степен се считат за успех.
Други стартъпи трябва да приемат сделки, които не са изгодни по начини, които се простират отвъд по-ниските оценки. Това може да означава промяна в структурата на собствеността - в това число сделки, които изискват предишни инвеститори да участват, ако не искат да изгубят дела си.
Удвояването на залога на компания, чиито перспективи се влошават, често е лоша стъпка, разбира се. Дигиталната аптека Truepill беше придобита при подобен рунд за набиране на средства, но на едва около една трета от стойността ѝ от 2021 г., според данни на PitchBook.
Някои инвеститори считат сделки с подобни лоши условия за признак, че е време да продължат напред. “Ако една компания трябва да премине през такъв рунд, тя вероятно вече е приключила,” казва Джеф Клавиър, основател и управляващ партньор на Uncork Capital.
Инвестиционните компании с дълбоки джобове, в това число и тези за дялово инвестиране, може да придобият някои от тези бавно растящи стартъпи.
Те обаче просто “няма да получат оценките, които инвеститорите им даваха през 2021 г.,” казва Челси Стоунър, генерален партньор в Battery Ventures, която се занимава с инвестиране и придобиване на стартъпи.
Оставащите оптимисти могат да се надяват, че нещо ще предизвика нова вълна на ентусиазъм към технологичната сфера или че администрацията на Доналд Тръмп ще засили интензитета на пазарите на придобивания и първични публични предлагания.
Според Грег Мартин, основател и управляващ директор на Archer Venture Capital, за много еднорози единствената, малко вероятна, надежда е пазарът отново да пощурее.
“Много от тези еднорози зомбита ще завършат в гробището, освен ако не се стигне до нова ирационална среда на оценяване, създадена от нулеви лихвени проценти, както беше по време на пандемията.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Най-добрият младежки стартъп за 2025 г. превръща Пловдив и София в игрални дъски (ВИДЕО)
- Превръщане на отпадъци в батерии, градски игри и роботи: Ето кои са най-добрите младежки стартъпи за 2025 г.
- Деница Стоянова, AstraZeneca: AI заплашва само онези, които го игнорират
- Надежда Василева, Adecco: Меките умения ще бъдат много важни занапред
Калкулатори
Най-ново
40% от всички полети с балони в света са в съседна страна на България
30.04.2025Турски хотел четвърти в класацията на най-добрите в света за 2025 г.
30.04.2025Вместо да мързелуват: Прахосмукачките роботи ще поливат растения и ще си играят с котката
30.04.2025Започна строителството на нов мост между Русия и Северна Корея
30.04.2025Популярен британски град - поредният с туристическа такса
30.04.2025Сресан, лакиран и обложен с мито: Как Тръмп е на път да фалира лешникотрошачката с лика си
30.04.2025Прочети още
5 години България ще подава на Гърция вода за напояване от река Арда
darik.bgМобилните оператори ще съобщават предварително при срив на мрежата
darik.bgПървите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
darik.bgИндзаги похвали Ямал: Не съм виждал такъв играч поне от 8-9 години
dsport.bgЗрелищно шоу между Барселона и Интер ни остави без дъх, всичко ще се решава в Милано
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg