Саудитска Арабия се придвижва с пълна пара към фокуса си върху местните инвестиции, а с това и към по-високи изисквания за чужденците, които идват в кралството, за да вземат капитали.
Активите на държавния инвестиционен фонд на кралството Public Investment Fund (PIF) скачат с 29% - до 2.87 трлн. саудитски риала (765.2 млрд. долара) през 2023 г., според финансовия отчет на компанията, публикуван в края на миналия месец, а местните инвестиции са били основният двигател на този ръст.
Инвестициите на фонда в местна инфраструктура и строителство на недвижими имоти са се увеличили с 15% на годишна база - до 233 млрд. риала (62 млрд. долара), докато чуждестранните му инвестиции са нараснали с 14% до 586 млрд. риала (156 млрд. долара).
Междувременно, правителството на Саудитска Арабия въведе закони и реформи за улесняването и дори за задължителното инвестиране в страната на фона на своя план „Визия 2030” за диверсифциране на замисимата си от петрола икономика.
“Отчетът на PIF бележи промяна от външните инвестиции към фокус върху местните възможности. Дните, в които на Саудитска Арабия се гледаше просто като на финансов резервоар, приключват,” заяви пред CNBC Тарик Соломон, почетен председател на Американската търговска камара в САЩ.
“Днес успехът на PIF зависи от партньорства, основани на взаимно доверие и дългосрочна визия, при които акционерите се очаква да допринасят значително с капитали, а не само да търсят печалби.”
Един от примерите е законът на кралството за фирмените централи, който влезе в сила на 1 януари 2024 г. и изисква чуждестранните компании, които развиват дейност в Персийския залив, да отворят свои централи за Близкия изток в Рияд, ако искат договори с правителството на Саудитска Арабия.
Обновеният наскоро Закон за инвестициите на Саудитска Арабия има за цел също да привлича повече чуждестранни инвестиции, като кралството си е поставило амбициозната задача за 100 млрд. долара преки чуждестранни инвестиции годишно до 2030 г.
В момента инвестициите са далече от тази цел, като тяхната стойност възлиза средно на около 12 млрд. долара годишно, откакто планът „Визия 2030“ беше обявен през 2017 г., сочат данни на министерството на инвестициите.
Някои наблюдатели от региона са скептично настроени по отношение на това дали тази стойност от 100 млрд. долара е реалистична.
“Новият закон за инвестициите е от съществено значение за улесняването на ПЧИ, но предстои да се види дали ще доведе до голямо увеличение на капиталите,” казва пред CNBC финансист от Персийския залив, пожелал анонимност.
Соломон споделя същата нагласа, посочвайки, че по-големите разходи за големи проекти ще изискват по-високи цени на петрола.
“Предстои да се види дали местните инвестиции на PIF ще осигурят очакваната възвръщаемост, особено в регион, в който има много нестабилност и зависещи от петрола бюджети, които са изправени пред продължителен период на ниски цени на суровината.”
Въпреки това, новият закон ще “подобри условията за местния бизнес за привличането на инвестиции от чужбина,” казва Джеймс Суонстън, икономист в Capital Economics.
Инвеститори се оплакват отдавна, че неясните правила възпират по-големите инвестиции в саудитската икономика. Новият закон ще уеднакви правата и задълженията на чуждестранните инвеститори с тези на местните граждани, ще въведе опростен процес за регистрация, който ще замени изискванията за лицензиране, според правителството на Саудитска Арабия.
Без повече „глупави пари“
Завоят към по-голям контрол и местни приоритети не е точно нов, а по-скоро набира все повече скорост с всяка следваща година.
И докато много чуждестранни компании отдавна гледат на Персийския залив като на източник на т. нар. “глупави пари,” с което се визира стереотипа за богатите на петрол шейхства, които раздават пари, на когото поиска, инвестициите от региона станаха много по-изтънчени, като се прилага много по-задълбочена комплексна проверка и са много по-избирателни в последните години.
“Преди беше много по-лесно да дойдете и да кажете: ‘Аз съм фонд мениджър от Сан Франциско, моля, дайте ми няколко милиона долара’,” казва пред CNBC през 2023 г. Марк Насим, партньор и управляващ директор на базираната в Дубай инвестиционна банка Awad Capital.
“Мисля, че много малка част от тях вече ще могат да вземат пари от региона — те са много по-избирателни от преди.”
Ако приоритетът на кралството не е бил ясен на чуждестранните инвеститори преди, сега е, казва базираният в персийския залив финансист, пожелал анонимност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 44 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg