Цената на платината се очаква да скочи тази година, вследствие на редица фактори, в това число прекъсвания на електрозахранването в Южна Африка, войната в Украйна и увеличението на производството на хибридни автомобили.

Инвестиционна банка UBS коригира прогнозата си за цената на платината през 2023 г., като вече очаква металът да струва 1150 долара за тройунция през юни, в сравнение с прогнозираните 1100 долара преди това. От банката очакват цената да достигне 1200 долара за тройунция през декември. Платината днес се търгува на цена от 1004.90 долара за тройунция.

“След силното поскъпване в началото на годината повишаващите се лихвени нива в САЩ, които предизвикват опасения относно икономическия растеж и по-скъпият щатски долар оказаха влияние на платината”, казва в свой доклад от UBS.

През декември платината записа най-доброто си тримесечие от 2008 г., когато достигна 1086 за тройунция, нараствайки с над 26% в сравнение с началото на тримесечния период.

През 2023 г. ще има “по-голяма от очаквания” световен дефицит на платина, тъй като търсенето скача, а предлагането изостава, според Световния съвет за инвестиции в платина.

От WPIC прогнозират недостиг на 556 000 тройунции тази година, след като в предходните две години имаше излишък на скъпоценния метал.

През 2022 г. WPIC отчита 776 000 тройунции излишък, но през 2023 г. предлагането се очаква да бъде надхвърлено от търсенето, което ще доведе до “значителен дефицит,” смята Ед Щерк, директор изследвания в WPIC.

“Ключовото в случая е, че очакваме значително увеличение от 24% в общото търсене на годишна база”, казва Щерк пред CNBC, докато в същото време предлагането се очаква да нарасне само с 13% в сравнение с миналата година.

“Откъм търсене, ние смятаме, че платината е доста добре защитена от икономическа несигурност”, казва Щерк, докато редица фактори влияят на “ограничените перспективи” по отношение на предлагането.

Проблеми с предлагането

Предлагането на рафинирана платина се е понижило с 18% на годишна база през 2022 г., според WPIC, като най-голям спад в предлагането се отчита от Южна Африка и Русия.

Южна Африка обикновено осигурява над 70% от добиваната от мините платина в света, според UBS, но процесът е ограничен от задълбочаващата се криза с електричеството в страната. По данни на WPIC производството на платина на Южна Африка е намаляло с 24% на годишна база през 2022 г., а от организацията очакват волатилността да продължи, вследствие на което добивът на метала ще остане “до голяма степен” без промяна тази година.

Предлагането от страна на Русия пада с 10% на годишна база през 2022 г., тъй като геополитическото напрежение заради войната е попречило на транспортирането на продукти, съдържащи платина. От WPIC очакват проблемите с международния транспорт да продължат и тази година и като цяло производството на платина в Русия “да намалее леко, но да остане стабилно”.

Рециклиране

Рециклирането е другият основен източник на платина, но световното предлагане на рециклирана платина също намалява през 2022 г. Автомобилите се използват по-дълго време заради намалената наличност на нови коли и промяната в потребителските навици, се посочва в доклада на WPIC. Количеството на съдържащите платина бижута, които могат да се преработват, също е намаляло през миналата година. По-слабите продажби на бижута в Китай “ограничават обратните продажби,” според доклада.

В предлагането на рециклирана платина се очаква известно възстановяване през 2023 г., но количествата ще останат под нивата отпреди пандемията, прогнозират от WPIC.

Нараснало търсене

Платината се превръща във все по-важен елемент от новите автомобили, като скъпоценният метал заменя по-скъпия паладий в катализаторите. Металът помага за неутрализирането на вредните емисии от автомобилите и по този начин по-затегнатите регулации и нарасналата популярност на хибридните автомобили единствено оказват по-голям натиск върху търсенето на платина.

Търсенето на платина за автомобилния сектор се очаква да нарасне с 10% в световен мащаб през 2023 г. до 3.246 млн. тройунции, според WPIC.

Бижутата “вероятно са сферата с най-голяма несигурност”, когато става въпрос за търсенето на платина, казва Щерк пред CNBC, но това е един относително малък компонент от цялостната картина.

Търсенето се очаква да нарасне, макар и само с 2% до 1.936 млн. тройунции, според WPIC. Глобалното търсене ще бъде възпрепятствано от ефекта от икономическата несигурност върху китайските потребителски разходи и опасенията от рецесия в Европа.

Промишленото производство на платина ще се увеличи с 12% на годишна база през 2023 г., според WPIC, като използването на платина в стъкларската и медицинската индустрия, по-конкретно, се очаква да се увеличи.

Като се вземат предвид всички тези фактори, е “относително вероятно” пазарът на платина да навлезе в състояние на “устойчив и продължителен дефицит”, казва Щерк.